פעמי גאולה (סידור)

From האנציקלופדיה היהודית
Revision as of 14:14, 13 June 2022 by 95.86.68.136 (talk) (הוספתי את הקישור לכתבה במקור ראשון. החלפתי קישור למאמר שנמצא באתר חסום לקישור באתר אחר בו ניתן למצוא את אותו מאמר עצמו. שיניתי את הביטוי סידור אורתודוקסי ציוני לסידור חסידי ציוני. עפ"י הכיתוב בעמוד השער של הסידור)
Jump to navigation Jump to search

הדף יובא אוטומטית על ידי רובוט ונמצא נקי בסריקה אוטומטית, הדף טרם נבדק ידנית

דף זה יובא לאתר על ידי רובוט, ולא עבר בקרה אנושית

תוצאת סריקה אוטומטית: מצב הדף: לא ידוע. מדיה לצפייה: נמצאו תמונות או קבצי מדיה.

עדכן דיווח: Yes check.svg נבדק ואושר  •  Black check.svg נבדק ואושר מסווג  •  אישור טקסט בלבד • אישור תמונות בלבד | הוראות טיפול

ממתין אשר דף: והמשך לדף אחר || והישאר בדף || וסגור כרטיסיה  •  סווג דף: סווג  •  X mark.svg דחה דף: סיבה: Bert2 transp green cont 150ms.gifפעמי גאולה
250px
מסת"ב {{#property:P212}}
עורך יזהר פינטוס

פעמי גאולה הוא סידור תפילה חסידי ציוני בעריכת יזהר פינטוס. נוסח הסידור מבוסס על נוסח ספרד, וחידושיו העיקריים הם התאמתו למציאות היהודית בת זמננו, יצירת מדרג בין קטעי תפילה שונים, ותוספת של מנהגים וביאורים שונים המובאים בו, מרביתם מעולם החסידות.


רקע

הסידור ראה אור לראשונה במהדורה ניסיונית בשנת תשע"ט, ולאחר מכן מחדש במהדורה מורחבת בתשרי תשפ"א ומהדורה שלישית הובאה לדפוס בחודש אב תשפ"א. עורך הסידור, יזהר פינטוס, החל להכינו לקראת בר המצווה של בנו, תוך שהוא מבקש להגיש לילדיו סידור שיתאים בנוסחו, בתכניו הנלווים ובעיצובו הפיזי לעולמה הרוחני והאידאולוגי של המשפחה, ויסייע להם בהכנות לתפילה, בהבנתה, ובהוספת קומה רעיונית ורוחנית לחוויית התפילה כולה. פינטוס, בן למשפחה ציונית דתית שורשית, שצמח במכינה, בבית המדרש ובקהילה של קיבוץ בית ישראל בירושלים, גדל תוך שילוב שבין תכנים לאומיים, דתיים וחסידיים. ברוח זו, גם את סידורו ערך ובנה כסידור המבליט באופנים שונים השקפה לאומית-גאולית, תוך הצגת קשר בין עולמות הקבלה, החסידות והציונות.

ייחודו של הסידור

כאמור, הסידור מכיל התאמות תוכניות ועיצוביות שונות, המבקשות להנגיש את התפילה לדור המתפללים הנוכחי:

  • שימוש בצבעים שונים להבהרת רמות המחויבות השונות שבאמירת קטעי התפילה
  • התאמות נדרשות לנשים בהיבטים שונים: בהנחיות המופנות למתפללות ולמתפללים כאחד בלשון רבים (למשל במקום "קדיש יתום", כתוב "האבלים אומרים קדיש"). הבאת אפשרות לאמירת מילות התפילה בלשון נקבה במשפטים שאינם פסוקים מהתנ"ך (למשל: הנני מוכן ומזומן/מוכנה ומזומנת). עוד בנושא מגדר - בסידור זה בברכות השחר מופיעה בהערת שוליים התייחסות לגרסה העתיקה החלופית לברכות "שלא עשני", לפיה מאשרים כמה מהרבנים לומר "שעשני ישראל/שעשני בת ישראל"
  • שינויים תוכניים הנובעים מתוך ראיית המפעל הציוני כחלק מתהליך גאולה, כמו הוספת על הניסים לחג העצמאות וליום ירושלים ושינוי מילים ספציפיות בסידור על פי מצבו של עם ישראל, כגון החלפת הבקשה "הולכינו קוממיות לארצנו" בנוסח המקובל בקהילות הספרדים בני ארץ ישראל "הוליכנו קוממיות בארצנו"
  • הוספת רובד של מנהגים שונים, כולל מנהגי עדות המזרח ומנהגי חסידים
  • הצעה לשינוי בנוסח תפילת מוסף: בנוסח הרגיל של תפילת מוסף מוזכרת הבקשה לזכות לשוב ולהקריב את קרבן מוסף, והנוסח המקובל בנוסח ספרד הוא "וְאֶת מוּסַף [...] נַעֲשה וְנַקְרִיב לְפָנֶיךָ בְּאַהֲבָה כְּמִצְוַת רְצונֶךָ". פינטוס מציע בסידור להחליף את המילים "נַעֲשה וְנַקְרִיב" במילה "צִוִּיתָנוּ". זאת, מתוך מחויבותם של המתפללים למעשה הקרבנות כדבר ה', תוך הבנה שאיננו יודעים כיצד יתגשם הדבר בדורנו. הצעת נוסח זה מובאת בגירסה העדכנית של הסידור בהערת שוליים לצד הנוסח הרגיל ותוך סיוג העניין שאין לומר כך כחזן בבית כנסת בו הדבר אינו מוכר ומקובל.

בסידור, שחלק מתשתיתו חינוכית, מחולקים קטעי התפילה (באמצעות צבעים שונים) לתפילות ברמת מחויבות גבוהה ביותר; תפילות ברמת מחויבות גבוהה, ועם זאת שכאשר הזמן דחוק אין טעם לומר את כולן במהירות; קטעים שניתן לדלג עליהם בעת הצורך, כי אמירתם היא בגדר מנהג – ראוי ונאה וחשוב, אך לא מחייב; מנהגים משפחתיים או חסידיים; קטעי תפילה הנאמרים על פי מצב אישי מסוים; וקטעי תפילה המוגדרים תוספות המיועדות לזמנים מסוימים לאורך השנה.

חדשנות וסמכות

בהקדמה למהדורה השנייה, מפורט הגיבוי והייעוץ של רבנים בולטים בציונות הדתית בעריכת הסידור. ההקדמה מכילה, פרט לכך, גם הסבר לאופן עריכתו של הסידור מבחינה גרפית ולמשמעותה; סקירה היסטורית ואידאולוגית של התשתית הרעיונית שעל בסיסה נערך הסידור; ותיאור שיקולי הדעת בהכרעת נוסח התפילה.


עם צאת המהדורה השנייה בשנת תשפ"א, בירכה הנהלת תנועת בית הלל והביעה תמיכה בהוצאת הסידור כחלק מתהליך התחדשות התפילה.[1] סמוך לצאת המהדורה השלישית עלתה לרשת הודעת תמיכה גם מטעם יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת והקהילות האורתודוקסיות.[2]

קישורים חיצוניים

https://www.makorrishon.co.il/judaism/325379/https://www.makorrishon.co.il/judaism/325379/


הערות שוליים

  1. ^ בית הלל, פייסבוק, ‏3 במרץ 2021 (בעברית)
  2. ^ הארגון העולמי של בתי הכנסת והקהילות האורתודוקסיות, פייסבוק, ‏8 באוגוסט 2021