עימות תיגראי (אתיופיה, 2020)

From האנציקלופדיה היהודית
Revision as of 03:02, 19 November 2020 by יהונתן (talk | contribs) (נבדק ואושר)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

עימות תיגראי הוא עימות צבאי שהחל בנובמבר 2020 במחוז תיגראי שבצפון אתיופיה בין החזית העממית לשחרור תיגראי לבין צבא אתיופיה, ובהמשך גם מול כוחות אריתראים.

ב-4 בנובמבר 2020 הורה ראש ממשלת אתיופיה אבי אחמד לצבא הפדרלי להגיב על מתקפה כנגד בסיס צבאי המזוהה עם מפלגת השלטון, שמוקם בתיגראי - זאת לאחר מספר שבועות של מתיחות בין מפלגת החזית עממית לשחרור תיגראי (TPLF), שהייתה בעברה מפלגת השלטון בפדרציה עד היבחרו של ראש הממשלה אביי אחמד ב-2018, עם הממשלה הפדרלית[1]. בעקבות כך החלו קרבות שהתמקדו בתחילה בשטחי המחוז. שלטונות תיגראי התנגדו להסכם השלום שחתם אחמד עם אריתראה בספטמבר 2018, במסגרתו נדרשה אתיופה להחזיר את העיירה באדמה שבשטח המחוז לאריתריאה. הלחימה החלה טרם העברת הריבונות בעיירה.

ב-7 בנובמבר הוציאה הפרלמנט האתיופי את ממשלת מחוז תיגראי מחוץ לחוק והחליפה בממשלת מעבר. על פי הארגון International Crisis Group הצבא המחוזי של התיגראי והמיליציות הקשורות אליו מונים כרבע מיליון חיילים. על פי דו"ח של האו"ם, שלט הצבא התיגראי בתחילת הלחימה במטה הפיקוד הצפוני של צבא אתיופיה הממוקם במקלה, ובו רוב הנשק הכבד של צבא אתיופיה לרבות יחידות השריון, הארטילריה והנ"מ[2]. בשבוע השני ללחימה, הצטרף גם צבא אריתראה לצבא הפדרלי של אתיופיה בלחימה במורדים - ומנגד, צבא תיגראי החל לתקוף באמצעות ארטילריה את בירת אריתריאה אסמרה[3].

המידע המגיע למערב מהלחימה הינו לוקה בחסר. על פי הדיווחים עיקר הלחימה הוא לאורך גבולות המחוז - עם מדינת המחוז אמהרה מדרום וכן באיזור הגבול עם אריתראה מצפון והגבול עם סודאן במערב[2][4]. על פי חלק מהדיווחים בתחילת הלחימה הופגזו הבירה מקלה ועיירות אדיגראט ואלמתה מהאוויר והממשלה הפדרלית השתלטה על הערים שירה ושיררו - עם זאת, אמינותם של הדיווחים מוטלת בספק[5].

בשבועות הראשונים ללחימה למעלה מ-10 אלפים פליטים אתיופים נמלטו ממחוז תיגראי לסודן וסוכנויות הסיוע של האו"ם התריעו בפני אסון הומניטרי, שכן עוד קודם ללחימה כ-600 אלף איש במחוז נזקקו לאספקת מזון, ובשל הלחימה נאסר על סוכנויות הסיוע לפעול בו[5]. כלפי ממשלת אתיופיה נטען כי בבירה אדיס אבבה נעצרו ונחטפו תושבים תיגראים על ידי כוחות הביטחון, עוד טרם תחילת הלחימה וביתר שאת לאחריה, ומוחזקים במקום שאינו ידוע. בסוכנות הידיעות רויטרס אף פורסם כי משטרת אתיופיה פנתה למשרדי תוכנית המזון של האו"ם במדינת המחוז אמהרה, בדרישה לקבלת רשימות שמיות של בני המיעוט התיגרי העובדים שם[6].

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -5717 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png