Difference between revisions of "שיחה:משנכנס אדר מרבין בשמחה"

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
(קישור לשירת נשים)
 
Line 19: Line 19:
 
:כבר הבהרתי שיש שיקולים אחרים. --[[משתמש:מכלולאי|מכלולאי]] ([[שיחת משתמש:מכלולאי|שיחה]]) 22:52, 18 בפברואר 2021 (IST)
 
:כבר הבהרתי שיש שיקולים אחרים. --[[משתמש:מכלולאי|מכלולאי]] ([[שיחת משתמש:מכלולאי|שיחה]]) 22:52, 18 בפברואר 2021 (IST)
 
::אני בעד החלפת הקישור באחר, שכן אם יש קישור נגיש יותר אמורים להעדיף אותו. אך אמנם זה במסגרת התאמה. [[משתמש:יהונתן|יהונתן]] • [[שיחת משתמש:יהונתן|שיחה]] • ט' באדר ה'תשפ"א 16:16, 21 בפברואר 2021 (IST)
 
::אני בעד החלפת הקישור באחר, שכן אם יש קישור נגיש יותר אמורים להעדיף אותו. אך אמנם זה במסגרת התאמה. [[משתמש:יהונתן|יהונתן]] • [[שיחת משתמש:יהונתן|שיחה]] • ט' באדר ה'תשפ"א 16:16, 21 בפברואר 2021 (IST)
 +
:::פתח בכד וסיים בחבית. אם זה עניין של נגישות, מה עניין התאמה לכאן? --[[משתמש:מכלולאי|מכלולאי]] ([[שיחת משתמש:מכלולאי|שיחה]]) 01:30, 22 בפברואר 2021 (IST)

Latest revision as of 01:30, 22 February 2021

טעם השמחה

למה הסבר רש"י מוצג כהסבר נפרד מההסבר שמוצג כהסבר הנפוץ? לכאורה זה היינו הך, מלבד מה שרש"י מוסיף את פסח. זכריהו בן בניהשיחה • ט"ו באדר א' ה'תשע"ט 23:35, 19 בפברואר 2019 (IST)

ההסבר הנפוץ רואה את השמחה בשמחה היתירה של פורים, שמאופיין בשמחה יותר משאר כל החגים. לעומת זאת רש"י מציין את הנסים, ואלו כמובן משמחים, אבל לא באופן ייחודי. זאת אומרת שכשם שפסח הוא זמן שמחה, כך גם פורים; ופסח הוא לאו דווקא כמאפיין שמחה מעבר לחגים אחרים. ראה כעת איך ניסחתי; מקווה שיותר טוב. יהונתן (שיחה) 00:34, 20 בפברואר 2019 (IST)
כדאי לדעתי להכניס חילוק זה לערך בפירוש (אם יש לו מקור). זכריהו בן בניהשיחה • ט"ו באדר א' ה'תשע"ט 00:43, 20 בפברואר 2019 (IST)

קישור לשירת נשים

זכריהו בן בניה, למה זה טוב? יש מספיק קישורים אחרים. מכלולאי (שיחה) 20:37, 16 בפברואר 2021 (IST)

למה צריך להיות טוב? יש שיקול אנציקלופדי להסיר את זה? העובדה שזו שירת נשים אינה סיבה להסיר. נשים יכולות לשמוע, וגם גברים - אלו הנוהגים כמו הפוסקים המקילים. האם ללפני עיור עלינו לחשוש? אמנם, אם יש תחליף שאותו יכולים לשמוע גם גברים וגם נשים זה תמיד עדיף. באנצי' תמיד נעדיף מקור המונגש ככל האפשר. זה לא היה המקרה הנוכחי. דוד (שיחה) 21:27, 16 בפברואר 2021 (IST)
יש לי הצעה מעט הומוריסטית, אך היא כן רצינית: כמו שיש לנו תבנית {{אנגלית}}, המצהירה מראש שמדובר בטקסט אנגלי, נעשה גם תבנית {{שירת נשים}}. יהונתןשיחה • ה' באדר ה'תשפ"א 23:50, 16 בפברואר 2021 (IST)
זה היה ברור מתוך הקישור עצמו, במקרה זה. דוד (שיחה) 00:20, 17 בפברואר 2021 (IST)
דוד, יש שיקול אנציקלופדי כאנציקלופדיה הפונה ליראי ה', ואני לא בטוח שיש מי שמתיר לראות סרטון ובו שירת נשים. עוד יותר תמוהה בעיני תמיהתך "האם יש לנו לחשוש ללפני עור?" (או שאתה מתכווין שזה יותר שייך למסייע לדבר עבירה). בודאי שיש תחליף, נדמה לי שיש עוד כמה שבצעו את השיר "משנכנס אדר" מלבד עידית מזרחי, והם גם מקושרים שם. --מכלולאי (שיחה) 00:28, 17 בפברואר 2021 (IST)
לגבי עצם הדין, תלוי מה הסברא של אלה שהתירו ברדיו. אם הסיבה היא מצד שאינו רואה פניה אז סרטון באמת שונה, אבל לפי הסברא שכל שאינו קול האשה ממש לא נאסר (צי"א ח"ה סי' ב; בני בנים ח"ד סי' ז אות ו – גם בסרטון זה לא קולה ממש.
בכל מקרה, גם אם השמיעה אסורה, צריך לשאול אם אסור להניח קישור לסרטון (לטובת נשים הקוראות), ובכגון דא כדאי לשאול שאלת חכם. [בגוגל מצאתי שאלות דומות: [1] [2] אבל לא פוסקים הלכה מן הגוגל...] זכריהו בן בניהשיחה • ה' באדר ה'תשפ"א 14:30, 17 בפברואר 2021 (IST)
"לא פוסקים הלכה מן הגוגל"? יש מקילים כן לפסוק מגוגל וכל הפוסק מגוגל אין מזניחין אותו. הערש מיילעך (שיחה) 21:53, 17 בפברואר 2021 (IST)
מכלולאי כונתי היתה שתמוה ביותר לחשוש ל"לפני עיור" בנידון דידן (תצטרך לסגור אינספור ספריות, חנויות, אתרי אינטרנט ואף מרחבי למידה קולים של בנותנו בקורונה), וק"ו שיש פוסקים שמקילים. לגבי סרטון - אכן, לא שמתי לב שמדבר בסרטון. לגבי אנצ' הפונה ליראי ה' - זה לא שיקול אנציקלופדי, זה שיקול הלכתי/השקפתי, יש להפריד. יש תחליף? לא אמרתי שלא, אבל העורך דידן לא שם תחליף. הוא הסיר כי זה הרגיש לו לא חרדי. ככל שמבחינה אנציקלופדית זה תורם לערך, וככל שאין בדבר סרך של איסור, אין הצדקה להסיר אותו. אם המסיר היה שם תחליף עדיף - זה היה מוצדק, אנציקלופדית זה היה מוצדק שכן אנו נעדיף חומר שיכול להועיל לכלל הקוראים והקוראות
כללו של דבר, אם נסיר כל מה שלא נוח לנו ולא הורגלנו בו בעיתונים חרדים או במות חרדיות מסוימות אחרות, נהיה אולי תרבות חרדית אבל לא אנציקלופדיה. כשאנו בונים אנציקלופדיה שומה עלינו להניח את הרגשות בצד ולדון בצורה רציונלית לגופו של ענין ולא על פי הרגלים תרבותיים (שנכונים ספציפית לזויות הראיה שלנו. מן הסתם אם היו פה עורכות חרדיות היו רבות שלא היו שמות לב לענין, וכו'). איני פוסל את הדיון, מותר או אסור, ראוי או לא, אנציקלופדי או לא ויש תחליף או לא. אני פוסל את הפסילה האוטומטית בעקבות הרגלים שלאו דוקא רלוונטים כאן. דוד (שיחה) 23:37, 17 בפברואר 2021 (IST)
לגבי ההבדל בין קישור לזמרת ובין מרחבי למידה, אני מקווה שההבדל מובן, וגם אם לא - הוא לא כ"כ רלוונטי ולכן לא אתייחס. אנצי' הפונה ליראי ה' - זה קודם כל שיקול פרקטי, אין טעם לקשר לשיר שלא רלוונטי לקורא הממוצע (אא"כ טעות בידי, והאנצ"י אינה מכוונת ליראי ה' אלא למתעניינים בנושאי יהדות). וכן, יש גם שיקול יהודי [במאמר המוסגר, לא הבנתי למה ההתעקשות להשתמש במונח 'חרדי', 'חרדי' זה מונח חברתי בעיקרו, שהיה מתאים לו הייתי מסיר קישור שעוסק בעידוד גיוס, למשל ולצורך הדוגמה. כאן עסקינן בעניין יהודי טהור]. וזה ממש לא ניסיון להפוך את האנצ"י לעיתון חרדי. עיתון חרדי במהותו הוא מעצב תפיסת עולם מסוימת, וברור שזו לא תפקידה של האנצ"י, שכן הדבר עומד בסתירה לעצם המושג אנציקלופדיה. זו גם הסיבה (להבנתי) שבצורה כזו או אחרת יוצגו בה ערכי ספורטאים וכד', ואני מסכים ומזדהה עם המדיניות הזו. אבל, אבוי לנו אם נשים את הרגש היהודי בצד בבואנו לכתוב אנציקלופדיה יהודית. אם כך ננהג, טוב לנו אם נשאיר את המלאכה למסננים אוטומטיים למיניהם, הם יעשו את העבודה טוב יותר. לא מדובר כאן על הרגלים, מדובר כאן על דברים שהנפש היהודית סולדת מהן.
אבל בשורה התחתונה, באמת איני מבין למה רגשו. מדובר כאן על הסרת קישור אחד מתוך שלושה, האם זה באמת גורע מהערך?! --מכלולאי (שיחה) 13:49, 18 בפברואר 2021 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── מכלולאי אני גם שאלתי פעמים רבות שאלה דומה. כעת אני מסכים שכאן עדיף למנוע רגלך מזה, ורק במקרה שכולם מסכימים על השמטת קישור מיותר יש להשמיט. אם זה מיותר כי "הנפש סולדת מזה" זה כבר שייך לעריכות התאמה. (אם הבנתי נכון את הענין).--יהודהשיחהז' באדר ה'תשפ"א • 22:20, 18 בפברואר 2021 (IST)

כבר הבהרתי שיש שיקולים אחרים. --מכלולאי (שיחה) 22:52, 18 בפברואר 2021 (IST)
אני בעד החלפת הקישור באחר, שכן אם יש קישור נגיש יותר אמורים להעדיף אותו. אך אמנם זה במסגרת התאמה. יהונתןשיחה • ט' באדר ה'תשפ"א 16:16, 21 בפברואר 2021 (IST)
פתח בכד וסיים בחבית. אם זה עניין של נגישות, מה עניין התאמה לכאן? --מכלולאי (שיחה) 01:30, 22 בפברואר 2021 (IST)