רבי שמחה ישכר בער הלברשטאם

From האנציקלופדיה היהודית
Revision as of 00:10, 30 August 2020 by ביבליופיל (talk | contribs) (נבדק ואושר)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
אדמו"ר חסידות צישינוב
שמחה ישכר בער הלברשטאם
לידה ה'תרכ"ט
ציעשינוב, גליציה
פטירה כ' בטבת ה'תרע"ד
ציעשינוב, גליציה
מקום קבורה ציעשינוב, גליציה
מקום מגורים ציעשינוב, גליציה
מקום פעילות חבל ארץ גליציה
חיבוריו דברי שמחה
בת זוג פרידא רוקח
אב יחזקאל שרגא הלברשטאם
אם חנה רחל רמר"ז
צאצאים חנה רחל, רבקה מרים, יחזקאל שרגא
אדמו"ר חסידות ציעשינוב ה־הראשון
ה'תרנ"דה'תרע"ד
יחזקאל שרגא הלברשטאם ←

שמחה ישכר בער הלברשטאם (ה'תרכ"ט - כ' בטבת ה'תרע"ד) היה רב בעיירה ציעשינוב ולאחר מכן היה לאדמו"ר חסידות ציעשינוב שבגליציה. ממתנגדיה החריפים של התנועה הציונית.

ביוגרפיה

הרב שמחה ישכר בער הלברשטאם נולד בשנת ה'תרכ"ט לאביו הרב יחזקאל שרגא הלברשטאם הרב משינובא ונכדו של הרב חיים הלברשטאם הרב מצאנז. אמו הייתה חנה רחל בתו של הרב צבי הירש רמר"ז הרב מלעשנוב.

היה מתמיד בלימודו התורני.
הרב שמחה ישכר בער הלברשטאם נישא לבתו של הרב יהושע רוקח האדמו"ר של חסידות בעלזא, הרבנית פרידא. היה סמוך על שולחן חותנו בבעלזא עד לשנת תרנ"ד. למד מחמיו כיצד להיות מנהיג בקרב כל ישראל.

תורותיו, ומכתביו, נדפסו בספר דברי שמחה, קראקא תרצ"ב.

התמנות לרבנות

בשנת ה'תרנ"ד מתמנה הרב שמחה ישכר בער להיות רב בעיירה ציעשינוב. בחג החנוכה בשנת ה'תרנ"ט נפטר אביו. טרם פטירתו קרא אביו הרב יחזקאל שרגא 'להצית את הלפיד'. חסידים רבים שהלכו לאורו ולאחר מכאן לאורו של בנו חיכו זה זמן רב לפתוח במערכה נגד התנועה הציונית שהחלה לקום. הרב שמחה ישכר התנגד חריפות לתנועה הציונית, לאחר שהחלה התנועה לפרסם את האידאולוגיה שלה בעיתונות היהודית החל הרב שמחה לסחוף אחריו חסידים רבים נגד אותם אנשים ציונים. באחת ממכתביו נגד הציונות הוא כותב:

"כי רעת הציונים איננה מפני שאנשים חטאים הם המחזיקים בה, כי האמת הוא בהיפך, הציונות מחלה ממארת היא בעצמותה, כפירה והכחשה לדתנו, ואשר על כן החטאים האלו מחזיקים בה".

בשנת ה'תר"ע חלה הרב שמחה ישכר בער הלברשטאם במחלה סופנית, לאחר ארבע שנים בשנת ה'תרע"ד לחודש טבת הוא נפטר ונקבר בעיירה ציעשינוב בה כיהן כאדמו"ר.

ילדיו:

  • הרבנית חנה רחל. אשת הרב אריה לייביש רובין מטאמשוב, בן הרב יצחק טוביה רובין מצאנז.
  • הרבנית רבקה מרים. אשת הרב (משה) משולם זוסיא טוורסקי בן הרב בן ציון יהודה ליב טוורסקי בן הרב מרדכי דוב טוורסקי מהורנוסטיפל.
  • יחזקאל שרגא הלברשטאם. נולד בשנת ה'תרס"א. נישא לרבנית רוזא בלימא בת הרב חיים צבי טייטלבוים הרב מסיגוט. כיהן אחרי אביו באדמורות. כשעלו הנאצים לשלטון הוא חשש מאוד מפני הבאות. כשפרצה מלחמת העולם השנייה נמלט לבעלז, שהייתה תחת השלטון הרוסי, והתגורר בכמה עיירות שבסביבה. החסידים השתדלו שהרוסים לא ישלחו אותו לסיביר. אנשים ששרדו מן המלחמה סיפרו הרבה על התנהגותו בזמנים הקשים ההם, אך לפי שעה אין בידינו יותר פרטים על כך. נספה בבלז'ץ. לפי גרסה אחרת נרצח ביום ג' בשבט תש"ב באחד הכפרים הסמוכים לעיירה שבה גר. כשנקשר למשאית ונגרר מאחור, לעייני צאן מרעיתו.

קישורים חיצוניים

  • The Rabbis Speak Out, NKUSA
  • בית הכנסת היום בציעשינוב כפי שמופיע בגוגל מפות
  • ספר זיכרון דקהילה קדושה צישענאוו, עמ 23, 25, 37-36; וונדר, ב, עמ 485-483; אלה אזכרה, ז, עמ 35-28; החסידות מדור לדור, ב, עמ 411; פנקס הקהילות, גליציה המזרחית, עמ 451; אלפסי, אנציקלופדיה לחסידות, ב, עמ קפב;

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -32 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png