עמוד ראשי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית - אנציקלופדיית הוויקי היהודית השיתופית

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם תוכן יהודי, מקיף ורחב אופקים, המכנס למקום אחד את כלל הידע האנושי שנצבר במהלך הדורות, ברמה גבוהה, בשפה קולחת ובממשק נוח ומהיר.
מיטב הידע היהודי והתורני עומד להתרכז כאן באתר זה, בעזרת ה'; מידע עדכני, אנציקלופדי, עשיר ומהימן.
המיזם מהווה כתובת ראויה לטובי הכותבים והעורכים בוגרי הישיבות ובני בית המדרש, בתחומי הקודש והחול.
האתר מגיש לקהל שומרי התורה והמצוות תוצר אנציקלופדי איכותי. ערכי ויקיפדיה העברית מופיעים באתר, לאחר התאמת סגנון התכנים לקהל היעד, תוך שמירה על מקצועיות ואמינות.

מדיניות האתר וערכיו נכתבים באופן שיתופי מלא על ידי הציבור. התכנים עומדים לרשות הציבור, ומוגשים ברישיון חופשי.

אתם מוזמנים להשתלב בקהילת העורכים שלנו, או ליהנות מקריאה חופשית. בתקופה הקרובה אתם עדיין עשויים להיתקל בתקלות מקומיות או בתוצרים לא מושלמים, נשמח אם תדווחו לנו על כל בעיה, או שתסייעו בפתרון.

באנציקלופדיה היהודית יש 253,917 ערכים מאושרים; 302 ערכים נוצרו באתר ו-199 ערכים שוכתבו או הורחבו. מתוכם 10,195 ערכים שימושיים במיוחד עבור ציבור שומרי התורה והמצוות

משתמשים כמוך יוצרים כעת את האתר
List of abbreviations:
N
This edit created a new page (also see list of new pages)
m
This is a minor edit
b
This edit was performed by a bot
(±123)
The page size changed by this number of bytes

28 November 2022

27 November 2022

חדשות האנציקלופדיה היהודית

תלמוד בבלי דפוס וילנא

ערך חדש נבחר:


302 ערכים נוצרו  •  54 טיוטות  • 199 ערכים שוכתבו או הורחבו

  Atom
  CCMP
  CFAA
  HIDS
  NAnt
  WTLS
מבית היוצר
Золота Роза синагога у Львові 4.jpg

"משפט האחים רֵייצֶס", הוא כינויו של משפט אנטישמי שהתרחש בלבוב (האיחוד הפולני-ליטאי; כיום אוקראינה) באביב ה'תפ"ח (1728), בו נידונו למוות אכזרי האחים רבי חיים ורבי יהושע רייצס, מראשי הקהילה היהודית בלבוב, בגין שידול מומר לשוב ליהדותו וביזוי האמונה הנוצרית. המשפט וההוצאה להורג נחרטו בזיכרון הקולקטיבי של הקהילה, ועוררו הדים רבים בעולם היהודי ומחוצה לו.

הפרשה החלה בסנדלר יהודי מהעיירה סטז'יז'וב שבגליציה שהתנצר והמיר את שמו ליאן פיליפוביץ', אך לאחר מכן התחרט ושב ליהדותו תוך שהוא מעתיק את מגוריו לעיר לבוב. בביקור בסטז'יז'וב, זוהה הסנדלר כמומר לשעבר ששב ליהדותו; עבירה הכרוכה בעונש מוות לפי חוקי הכנסייה הקתולית שהייתה באותה התקופה הדת השלטת בפולין. פיליפוביץ' נעצר ונאסר בכנסייה באונייוב. תחילה הצהיר בפני החוקרים כי אכן שב ליהדותו, אך לאחר שהובהר לו העונש הצפוי לו, נשבר והחליט להישאר נוצרי. אחרי עינויים קשים הוא תיאר כיצד שהה במרתף בית הרב בלבוב יחד עם רבנים מהעיר ומהסביבה, שם שברו צלב לנגד עיניו וכל הנוכחים גידפו את האמונה הנוצרית.

על יסוד דבריו של פיליפוביץ' נאסרו ביום ראשון של פסח ה'תפ"ח, רבני קהילות לבוב והערים הסמוכות לה. בין העצורים היו האחים רייצס. במסדר זיהוי שנערך לרבנים, הצביע פיליפוביץ' על רבי חיים רייצס כמי ששיכנע אותו לשוב ליהדותו, ועמו אחיו רבי יהושע. האחים דחו בתוקף הצעות להמרת דתם תמורת חנינה, ובמשפט שנערך להם נגזר דינם: רבי חיים, ייחתכו כפות ידיו ורגליו, לשונו, לבו בעודו בחיים, ולאחר מכן יועלה על המוקד; אחיו רבי יהושע, תנוקבנה כפות רגליו, ותיקשרנה לזנבות סוסים בגרירה בחוצות העיר; לאחר מכן יבותר גופו לארבעה חלקים, וגופתו תישרף.

פסק הדין בוצע בה' בסיוון ה'תפ"ח (13 במאי 1728) בכיכר העיר לבוב. לאחר מותם של שני האחים, פדתה הקהילה היהודית בלבוב את אפרם, והם נקברו בבית הקברות שבעיר. על קברם הוקמה מצבה שהתנשאה לגובה של כ-3 מטרים. בנוסף הונהג בקהילה מנהג לפיו בכל ערב חג השבועות בעת תפילת המנחה בבית הכנסת שושנת הזהב ("בית הכנסת טורי זהב"), היו מסירים את הפרוכת מארון הקודש כנהוג בתשעה באב, והחזן ומקהלתו היו משוררים לזכרם את תפילת א-ל מלא רחמים. העלילה והתוצאה הקשה שלה, עוררו הדים רבים ברחבי העולם היהודי ומחוצה לו.

חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
נוף במערב ג'אווה

נפטרו לאחרונה: גרשון סלומון, ג'ון י. בראון, נוזהת קצב, יעקב סיקא אהרוני, מלך ברגר, הדי פריד

התבנית לא עודכנה כבר 6 ימים עדכון
היום בהיסטוריה
אירועים בלוח העברי
רבי ברוך בר ליבוביץ

אירועים בלוח הלועזי

29 בנובמבר 1947 - ריקודים בתל אביב עם אישור תוכנית החלוקה