עמוד ראשי

From האנציקלופדיה היהודית
Revision as of 13:27, 19 October 2021 by איש גלילי (talk | contribs) (לבקשת משתמש:קער א וועלט)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search
ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית - אנציקלופדיית הוויקי היהודית השיתופית

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם תוכן יהודי, מקיף ורחב אופקים, המכנס למקום אחד את כלל הידע האנושי שנצבר במהלך הדורות, ברמה גבוהה, בשפה קולחת ובממשק נוח ומהיר.
מיטב הידע היהודי והתורני עומד להתרכז כאן באתר זה, בעזרת ה'; מידע עדכני, אנציקלופדי, עשיר ומהימן.
המיזם מהווה כתובת ראויה לטובי הכותבים והעורכים בוגרי הישיבות ובני בית המדרש, בתחומי הקודש והחול.
האתר מגיש לקהל שומרי התורה והמצוות תוצר אנציקלופדי איכותי. ערכי ויקיפדיה העברית מופיעים באתר, לאחר התאמת סגנון התכנים לקהל היעד, תוך שמירה על מקצועיות ואמינות.

מדיניות האתר וערכיו נכתבים באופן שיתופי מלא על ידי הציבור. התכנים עומדים לרשות הציבור, ומוגשים ברישיון חופשי.

אתם מוזמנים להשתלב בקהילת העורכים שלנו, או ליהנות מקריאה חופשית. בתקופה הקרובה אתם עדיין עשויים להיתקל בתקלות מקומיות או בתוצרים לא מושלמים, נשמח אם תדווחו לנו על כל בעיה, או שתסייעו בפתרון.

באנציקלופדיה היהודית יש 250,598 ערכים מאושרים; 302 ערכים נוצרו באתר ו-199 ערכים שוכתבו או הורחבו. מתוכם 10,212 ערכים שימושיים במיוחד עבור ציבור שומרי התורה והמצוות

משתמשים כמוך יוצרים כעת את האתר
List of abbreviations:
N
This edit created a new page (also see list of new pages)
m
This is a minor edit
b
This edit was performed by a bot
(±123)
The page size changed by this number of bytes

30 September 2022

29 September 2022

28 September 2022

חדשות האנציקלופדיה היהודית

תלמוד בבלי דפוס וילנא

ערך חדש נבחר:


302 ערכים נוצרו  •  53 טיוטות  • 199 ערכים שוכתבו או הורחבו

  Atom
  CCMP
  CFAA
  HIDS
  NAnt
  WTLS
מבית היוצר
משמר יהודי בפולין חמוש ברמחים.png

מרד קוֹשְׁצ'וּשְׁקוֹ היה האירוע הפוליטי הראשון בו הביעו יהודי פולין מעורבות גבוהה, ואף השתתפו באופן פעיל בקרבות ובתמיכה במרד. ההשתתפות במרד הייתה הפתח לשותפות פעילה של יהודים ופולנים גם במרידות הבאות. ובמידה מסויימת הביאה לאחווה פולנית-יהודית לתקופה.

מיד עם פרוץ המרד ביקר המפקד – תדיאוש קושצ'ושקו בבית הכנסת הרמב"ם בקרקוב והכריז על שוויון זכויות ליהודים בפולין, וגם בליטא השתפר מצבם. יהודים רבים סייעו לכחות המורדים בתרומות ואספקה, מנהיגים יהודים שונים הביעו תמיכה במורדים, ובוורשה אף הקים ברק יוסלביץ' גדוד יהודי שהשתתף בקרבות על העיר. במהלך המרד ובפרט עם כשלונו סבלו קהילות יהודיות רבות מהקרבות שהתחוללו בקרבתן וממסים שהוטלו עליהן, יהודים רבים נהרגו במהלכו, ובוורשה אף התחולל טבח פראגה.

המרד היה התקוממות עממית רחבת היקף בשטחי האיחוד הפולני-ליטאי לשעבר נגד האימפריה הרוסית וממלכת פרוסיה, בהנהגתו של תדיאוש קושצ'ושקו שהחל בשלהי שנת 1794. בתחילה נחלו הכחות הפולניים הצלחות בשדה הקרב והביסו את הצבא הרוסי, מה שגרם להתפשטות המרד מסביבת קרקוב בכל רחבי פולין, אך לאחר מכן החלו המורדים לנחול מפלות; הצבא הפרוסי הצטרף למלחמה במרד, והמרד דוכא לאחר סדרת קרבות שארכו קרבו לשנה, בסופם נכבשה גם וורשה לאחר קרב עקוב מדם. לאחר כישלון המרד פסקה פולין להתקיים כמדינה עצמאית. עם זאת, ההתקוממות סימנה את תחילת ההשקפה הפוליטית המודרנית בפולין ובמרכז אירופה.

מצב היהודים בפולין שנחשב לאידיאלי במשך מאות שנים, הורע במאה ה-17, ההסתה האנטישמית והתנכלויות הכנסייה הקתולית גברו, והמצב הכלכלי הידרדר עקב היחלשות השלטון המרכזי והסטת נתיבי המסחר מפולין. מיד אחרי ההכרזה על המרד בקרקוב, ביקר קושצ'ושקו בבית הכנסת הרמ"א בקרקוב ונשא בו נאום למען המרד תוך הבטחת שוויון זכויות ליהודים, ואכן יהודים רבים ברחבי פולין וליטא הצטרפו בהתלהבות למרד; סוחרים ואנשי עסקים יהודים מילאו תפקיד חשוב באספקה לצבא המורדים, קהילות יהודיות תרמו כספים, ויהודים סייעו בחפירות ובהקמת ביצורים. יהודי וורשה היו הפעילים ביותר במרד; בקרב השכבה הבינונית והנמוכה של יהודי ורשה שרבים מהם היו פליטי גזירות תקכ"ח נוצרה אהדה גלויה למרד, ויהודים רבים השתתפו בגירוש הצבא הרוסי מוורשה והצטרפו למיליציות העממיות שהוקמו. גרמו לכך גם היחס הקשה מצד השלטונות באימפריה הרוסית ליהודים. ברק יוסלביץ' יהודי סוחר סוסים, הקים גדוד יהודי שמנה כ-500 חיילים. הגדוד נשלח לחזית הקשה ביותר בעת המצור על ורשה, הוא התחפר בבית הקברות היהודי ברודנו, והגן על החזית באזור פרבר פראגה בחרוף נפש מול כוח צבאי עדיף בהרבה של הגנרל הרוסי סובורוב; במהלך הקרב הקשה שהתחולל הושמד כמעט כל הגדוד היהודי שלא הספיק לעבור אימונים ממושכים.

בימי המרד סבלו לא מעט קהילות יהודיות ממעשי שוד וביזה וכן ממסים שהוטלו על ידי מפקדים מקומיים. במיוחד התפרסם "טבח פראגה" אותו ביצעו הקוזקים הרוסיים לאחר שכבשו את פרבר פראגה שבפאתי ורשה.

לפעילות יהודית זו לטובת המרד, והשתתפות פעילה בשורותיו הייתה השפעה רבה על יחסם של קושצ'ושקו ושל שלטונות המרד לאוכלוסייה היהודית. אך העירונים המשיכו להתנגד לשוויון הזכויות והפעילו לחץ נגד כל שינוי ממשי במעמדם של יהודי ורשה. האהדה היהודית לעצמאות פולין התחזקה והלכה במשך השנים: במרד נובמבר השתתפו יהודים רבים במאבק לעצמאות פולין, ומלבד המנהיגים ה"נאורים" הביעו תמיכה בעצמאותה של פולין גם מנהיגים דתיים, ובפרט מנהיגי תנועת החסידות בפולין.

חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
מפת הפלישה הרוסית לאוקראינה


נפטרו לאחרונה: בלהה מנהיים, אשר בהרב, יוסוף אל-קרדאווי, פרעה סנדרס

התבנית עודכנה לאחרונה לפני יומיים עדכון
היום בהיסטוריה
אירועים בלוח העברי
כניסת הרכבת לירושלים

אירועים בלוח הלועזי

הירונימוס, איור משוער מאת אלברכט דירר