ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית - אנציקלופדיית הוויקי היהודית השיתופית

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם תוכן יהודי, מקיף ורחב אופקים, המכנס למקום אחד את כלל הידע האנושי שנצבר במהלך הדורות, ברמה גבוהה, בשפה קולחת ובממשק נוח ומהיר.
מיטב הידע היהודי והתורני עומד להתרכז כאן באתר זה, בעזרת ה'; מידע עדכני, אנציקלופדי, עשיר ומהימן.
המיזם מהווה כתובת ראויה לטובי הכותבים והעורכים בוגרי הישיבות ובני בית המדרש, בתחומי הקודש והחול.
האתר מגיש לקהל שומרי התורה והמצוות תוצר אנציקלופדי איכותי. ערכי ויקיפדיה העברית מופיעים באתר, לאחר התאמת סגנון התכנים לקהל היעד, תוך שמירה על מקצועיות ואמינות.

מדיניות האתר וערכיו נכתבים באופן שיתופי מלא על ידי הציבור. התכנים עומדים לרשות הציבור, ומוגשים ברישיון חופשי.

אתם מוזמנים להשתלב בקהילת העורכים שלנו, או ליהנות מקריאה חופשית. בתקופה הקרובה אתם עדיין עשויים להיתקל בתקלות מקומיות או בתוצרים לא מושלמים, נשמח אם תדווחו לנו על כל בעיה, או שתסייעו בפתרון.

באנציקלופדיה היהודית יש 246,244 ערכים מאושרים; 299 ערכים נוצרו באתר ו-197 ערכים שוכתבו או הורחבו. מתוכם 10,214 ערכים שימושיים במיוחד עבור ציבור שומרי התורה והמצוות

משתמשים כמוך יוצרים כעת את האתר
List of abbreviations:
N
This edit created a new page (also see list of new pages)
m
This is a minor edit
b
This edit was performed by a bot
(±123)
The page size changed by this number of bytes

3 July 2022

חדשות האנציקלופדיה היהודית

ערך חדש נבחר:

התרגום הגרמני לתלמוד.png


299 ערכים נוצרו  •  53 טיוטות  • 197 ערכים שוכתבו או הורחבו

  Atom
  CCMP
  CFAA
  HIDS
  NAnt
  WTLS
מבית היוצר
Autriche, Juifs Polonais.jpg

"גזירת הלבוש" הוא כינוי לחוקים שנחקקו באימפריה הרוסית נגד הלבוש היהודי בשנות ה-40 של המאה ה-19 בתקופת ניקולאי הראשון, קיסר רוסיה. במסגרת חוקים אלה, נאסר על יהודי האימפריה ללבוש את הלבוש היהודי המסורתי שהיה מקובל באזורים אלו, והם הצטוו להחליף את לבושם בלבוש אירופאי או רוסי. הגזירה גם אסרה על נשים נשואות לגלח את שערן, כפי שהיה נהוג בקהילות רבות.

בשנת 1844 נחקק חוק באימפריה הרוסית חוק על פיו הוטל על היהודים לשנות את בגדיהם המסורתיים, לקצץ בבגדיהם הארוכים ולקצוץ את הפאות והזקן. מטרת החוק הייתה לצמצם ככל האפשר את ההתבדלות התרבותית של היהודים באימפריה, והוא נחקק ככל הנראה לאחר פניות מצד ראשי תנועת ההשכלה היהודית ברוסיה. בתחילה ניתנה ארכה בת 5 שנים להחליף את בגדיהם כאשר בינתיים הוטל מס שנקרא "קרובקה" על כל יהודי מגיל 10 עד גיל 60 הלובש בגדים מסורתיים. לרבנים, וכן בשבתות ובמועדים הותר ללבוש את הביגוד המסורתי. בתחילה התעלמו רוב היהודים מהחוק, אך הגזירה התחזקה בשנת תר"ח, אז נקבע שרב שיסדר קידושין לאישה שתגלח שערותיה, יוטלו 12 שנות מאסר או גיוס לצבא האימפריה הרוסית.

דעותיהם של המנהיגים הרוחניים של יהדות האימפריה היו חלוקות; הרבנים הליטאים, וכן רבי מנחם מנדל שניאורסון (הצמח צדק), ורבי ישראל מרוז'ין התירו את שינוי הלבוש, אם כי המנהיגים החסידיים – התייחסו לעניין בכאב רב. ואילו המנהיגים החסידיים בפולין הקונגרסאית ובראשם רבי יצחק מאיר אלתר אסרו באיסור חמור לשנות הלבוש שנתפס כסטייה מהותית מהמסורת, והחילו על הגזירה את דין יהרג ואל יעבור כנהוג בשעת השמד. בעמדה דומה תמכו גם פוסקים מגליציה.

בעקבות חלוקה זו התקבע הלבוש הכללי היהודי כלבוש אירופאי (מגבעת קנייטש וחליפה קצרה) ולאחר מכן כלבוש החרדי-ליטאי בעוד הלבוש החסידי נותר ברובו דומה ללבוש המסורתי הישן (שטריימל, או ספודיק וקפוטה) עם שינויים מסויימים. בעקבות הגזירה גם התקבעה חבישת פאה נכרית בקרב הנשים היהודיות ברוסיה ובפולין, ובליטא נשים רבות לא כיסו את ראשן כלל.

חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
מתחם בתי המלון בע'רדקה

נפטרו לאחרונה: פיטר ברוק, לאוניד שוורצמן, ריצ'רד טארוסקין, טכנובלייד, אדם מזור, דוד הלבני, יהודה משי זהב

התבנית עודכנה לאחרונה אתמול עדכון
היום בהיסטוריה
אירועים בלוח העברי
הבניין בקיילצה שבפולין, בו נערך הפוגרום

אירועים בלוח הלועזי

גורדון