ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית - אנציקלופדיית הוויקי היהודית השיתופית

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם תוכן יהודי, מקיף ורחב אופקים, המכנס למקום אחד את כלל הידע האנושי שנצבר במהלך הדורות, ברמה גבוהה, בשפה קולחת ובממשק נוח ומהיר.
מיטב הידע היהודי והתורני עומד להתרכז כאן באתר זה, בעזרת ה'; מידע עדכני, אנציקלופדי, עשיר ומהימן.
המיזם מהווה כתובת ראויה לטובי הכותבים והעורכים בוגרי הישיבות ובני בית המדרש, בתחומי הקודש והחול.
האתר מגיש לקהל שומרי התורה והמצוות תוצר אנציקלופדי איכותי. ערכי ויקיפדיה העברית מופיעים באתר, לאחר התאמת סגנון התכנים לקהל היעד, תוך שמירה על מקצועיות ואמינות.

מדיניות האתר וערכיו נכתבים באופן שיתופי מלא על ידי הציבור. התכנים עומדים לרשות הציבור, ומוגשים ברישיון חופשי.

אתם מוזמנים להשתלב בקהילת העורכים שלנו, או ליהנות מקריאה חופשית. בתקופה הקרובה אתם עדיין עשויים להיתקל בתקלות מקומיות או בתוצרים לא מושלמים, נשמח אם תדווחו לנו על כל בעיה, או שתסייעו בפתרון.

באנציקלופדיה היהודית יש 267,098 ערכים מאושרים; 297 ערכים נוצרו באתר ו-197 ערכים שוכתבו או הורחבו. מתוכם 10,212 ערכים שימושיים במיוחד עבור ציבור שומרי התורה והמצוות

משתמשים כמוך יוצרים כעת את האתר
List of abbreviations:
N
This edit created a new page (also see list of new pages)
m
This is a minor edit
b
This edit was performed by a bot
(±123)
The page size changed by this number of bytes

16 January 2022

15 January 2022

חדשות האנציקלופדיה היהודית


297 ערכים נוצרו  •  52 טיוטות  • 197 ערכים שוכתבו או הורחבו

  Atom
  CCMP
  CFAA
  HIDS
  NAnt
  WTLS
מבית היוצר
סדרי טהרות.png

רבי גרשון חנוך הֶנִיך לַיינֶר היה האדמו"ר השלישי בשושלת אדמו"רי חסידות איזביצה ראדזין, רבה של אוסטרוב מזובייצק, ומחבר תורני-חסידי פורה. בעל אישיות סוערת ושנויה במחלוקת, יזם את חידוש מצוות התכלת, התפרסם על שם ספרו "סדרי טהרות" ובזכות עמדות ציבוריות נוספות בלתי מקובלות שדגל בהם. מכונה גם "בעל התכלת", או על שם ספרו "סדרי טהרות".

רבי גרשון חנוך היה בנו של רבי יעקב ליינר ונכדו של רבי מרדכי יוסף מאיז'ביצה. הוא התפרסם כבעל אישיות נועזת ועצמאית, והביע עמדות בלתי מקובלות: בפולמוס שהתעורר על אתרוגי קורפו היה מהרבנים היחידים שתמכו באתרוגי קורפו, עקב חששו שאתרוגי ארץ ישראל שלא הייתה להם מסורת מספיקה הם מורכבים, ואף סחר באתרוגים אלו, כמו כן הציע להציב דלתות סגורות בתיבות בשערי כל עיר וכך תיחשב כל העיר כחצר אחת לצורך טלטול ברשות הרבים, כשהוציא לאור את ספרו "סדרי טהרות" עורר פולמוס לאחר שתקף את הגהות הגר"א שאינן מוכרחות, לדעתו, כמו כן סילק מחצרו חסידים שלימדו את בניהם שפות זרות, או כאלו שעברו על תקנות אחרות שתיקן. בעקבות כל אלו נקלע למרכזם של פולמוסים וסכסוכים עם רבנים שונים ועם חצרות חסידיות רבות.

פרסומו הגדול הוא עקב חידוש התכלת; בשנת ה'תרמ"ז אימץ רבי גרשון חנוך את דעתם של כמה חוקרים בני תקופתו שזיהו את החילזון עם דיונון הרוקחים (Common Cuttlefish) והחל להפיץ את שיטתו לחידוש המצוה. הוא פרסם שלושה ספרים בנושא, ובין כתיבת הספר הראשון לשני הוא נסע למוזיאון הימי בנאפולי שבאיטליה שם הצליח לאתר כימאי שהצליח להפיק צבע מהדיונון, והחל בייצור פתילי התכלת מההפרשה השחורה של הדיונון. הכרזה זו על "גילוי התכלת מחדש" עוררה פולמוס נרחב, ובמהלכו נכתבו כמה ספרים להפרכת הטענות לחידוש התכלת. בפועל, השימוש בפתילים אלו לא התפשט בציבור הרחב, והצטמצם בעיקר בקרב חסידיו וחסידי ברסלב שנרדפו בפולין בשל כך, וכיום הזיהוי מקובל כשגוי.

עסק גם בכתיבת הגות חסידית; בגיל 20 הוציא לאור את ספר תורותיו של סבו רבי מרדכי יוסף מאיזביצה בתוספת הערותיו. הספר בו הוצגו לראשונה עיקרי תורתה הדטרמיניסטית של חסידות איז'ביצה כפי שניסח אותם רבי גרשון חנוך, היה שנוי במחלוקת ונחשב לייחודי בספרות החסידית. ספרי החסידות הבולטים של רבי גרשון חנוך הם "תפארת החנוכי" ארחות חיים" ו"סוד ישרים". מאפיינים בולטים בחיבוריו הם הראייה שלו את סבו רבי מרדכי יוסף כהמשך ישיר של הבעל שם טוב ותלמידיו מבלי להתייחס לדורות שאחריהם, ובהם רבותיו של רבי מרדכי יוסף, והמקום הבולט שהעניק לתורת הסוד כתורה עצמאית. ספר זה הודפס גם כספר נפרד מאוחר יותר על ידי בן אחיו רבי ירוחם ליינר בתוספת הערותיו.

חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
בול דואר בנושא ייעור

נפטרו לאחרונה: ריקארדו בופיל, אלכס פלג, מאיר שורץ, אחמט צ'אליק, דוד ססולי

התבנית עודכנה לאחרונה אתמול עדכון
היום בהיסטוריה
אירועים בלוח העברי
שקדייה המסמנת את בוא החג

ראש השנה לאילנות כדברי בית הלל (והלכה כמותם)

פרשת השבוע: יתרו
ט"ו בשבט ה'תשפ"ב - ט"ו בשבט - ראש השנה לאילנות - אירועים בלוח העברי

אירועים בלוח הלועזי

מוחמד רזה שאה פהלווי