ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית - אנציקלופדיית הוויקי היהודית השיתופית

בימים אלו ערכי האתר מועברים לוויקיפדיה, במסגרת מיזם אתר האנציקלופדיה היהודית בוויקיפדיה. אתם מוזמנים להצטרף, ולסייע בהעברת המיזם ותכניו הרבים. עם סיום ההעברה, האתר צפוי להינעל ולרדת

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם תוכן יהודי, מקיף ורחב אופקים, המכנס למקום אחד את כלל הידע האנושי שנצבר במהלך הדורות, ברמה גבוהה, בשפה קולחת ובממשק נוח ומהיר.
מיטב הידע היהודי והתורני עומד להתרכז כאן באתר זה, בעזרת ה'; מידע עדכני, אנציקלופדי, עשיר ומהימן.
המיזם מהווה כתובת ראויה לטובי הכותבים והעורכים בוגרי הישיבות ובני בית המדרש, בתחומי הקודש והחול.
האתר מגיש לקהל שומרי התורה והמצוות תוצר אנציקלופדי איכותי. ערכי ויקיפדיה העברית מופיעים באתר, לאחר התאמת סגנון התכנים לקהל היעד, תוך שמירה על מקצועיות ואמינות.

מדיניות האתר וערכיו נכתבים באופן שיתופי מלא על ידי הציבור. התכנים עומדים לרשות הציבור, ומוגשים ברישיון חופשי.

אתם מוזמנים להשתלב בקהילת העורכים שלנו, או ליהנות מקריאה חופשית. בתקופה הקרובה אתם עדיין עשויים להיתקל בתקלות מקומיות או בתוצרים לא מושלמים, נשמח אם תדווחו לנו על כל בעיה, או שתסייעו בפתרון.

באנציקלופדיה היהודית יש 262,033 ערכים מאושרים; 302 ערכים נוצרו באתר ו-202 ערכים שוכתבו או הורחבו. מתוכם 10,351 ערכים שימושיים במיוחד עבור ציבור שומרי התורה והמצוות

משתמשים כמוך יוצרים כעת את האתר
List of abbreviations:
N
This edit created a new page (also see list of new pages)
m
This is a minor edit
b
This edit was performed by a bot
(±123)
The page size changed by this number of bytes

7 June 2023

חדשות האנציקלופדיה היהודית

תלמוד בבלי דפוס וילנא

ערך חדש נבחר:


302 ערכים נוצרו  •  56 טיוטות  • 202 ערכים שוכתבו או הורחבו

  Atom
  CCMP
  CFAA
  HIDS
  NAnt
  WTLS
מבית היוצר
מגילת ספר.PNG

מגילת ספר הוא חיבור אוטוביוגרפי של רבי יעקב עמדין ("היעב"ץ") המתאר את הביוגרפיה של המחבר ומשפחתו, וכן היבטים ופרטים רבים מהפולמוס הגדול נגד רבי יהונתן אייבשיץ, שבמרכזו עמד רבי יעקב עמדין. פולמוס זה הרעיש את עולם היהדות בזמנו, והותיר פילוג בין חכמי ישראל גם לאחר פטירת השניים.

חיבור יוצא דופן זה מתאר גם נושאים אינטימיים שבדרך כלל אינם מופיעים בביוגרפיות של חכמי ישראל מתקופות אלו, כגון התגברות על ניסיון "מעין של יוסף הצדיק" עם בת דודתו שהתאכסן בבית הוריה, בעיות בשלום בית עם אשתו השלישית, השוואת אהבתו בין אשתו הראשונה לשנייה, ועוד. בספר מתוארת גם התעסקותו בלימודי מדעים ותחומי עניין נוספים כמדע המדינה, לימוד שפות והיסטוריה.

אופיו וניסוחו של החיבור נותן לו ערך בלטריסטי, ומייחד אותו אף בין ספריו של רבי יעקב עמדין. הפרטים הרבים על חייו ופועליו של המחבר ותקופתו, נותנים לו ערך תיעודי רב.

הדפים הראשונים של החיבור הודפסו לראשונה בתוך כתב העת המשכילי "המאסף", אך הפסקת הוצאת כתב העת הקפיאה את המשך הדפסת החיבור. בהמשך הודפס הספר כולו מתוך עותק אלמוני בכתב יד, מתוך כתב היד המקורי. ברוב מהדורות הספר היו שיבושים רבים, השמטות וצנזורים, כמו לדוגמה דברי ריב שהיו לרבי יעקב עמדין עם גדולי דורו, שצונזרו בחלק מהמהדורות.

חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
ג'יימס מאיר רוטשילד

נפטרו לאחרונה: רבי גרשון אדלשטיין, הרלד צור האוזן, יעקב טירקל, תומאס בורגנטל, משה קראוס, איליה קבקוב

התבנית לא עודכנה כבר 8 ימים עדכון
היום בהיסטוריה
אירועים בלוח העברי
הרב שאול ישראלי

אירועים בלוח הלועזי

אטילה, מתוך איור לאדה הפואטית