סטארודוב

From האנציקלופדיה היהודית
Revision as of 19:32, 24 November 2021 by בן צבי (talk | contribs) (תמונה)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search
סטארודוב
Староду́б
Без названия - panoramio (251).jpg
מדינה / טריטוריה רוסיהרוסיה  רוסיה
אובלסטי מחוז בריאנסקמחוז בריאנסק  מחוז בריאנסק
אוכלוסייה
 ‑ בעיר

19,010‏  (נכון ל-2010)
http://starburg.ru/

סטארודוברוסית: Староду́б) היא עיר במחוז בריאנסק ברוסיה, לחופי נהר בבינץ שבאגן הדנייפר, 169 ק"מ מדרום מערב לבריאנסק. משמעות השם ברוסית היא "אלון עתיק".

היסטוריה[edit | edit source]

תיעוד אודות העיר קיים מאז המאה ה-11 בתקופה זו הייתה העיר ככל הנראה חלק מסבריה (אנ'). העיר נשרפה לחלוטין במאה ה-13, עם פלישת המונגולים.

במאה ה-14 הפכה העיר לחלק מהדוכסות הגדולה של ליטא, ולאחר מכן - לחלק מהאיחוד הפולני-ליטאי. במאה ה-16 ובתחילת המאה ה-17 הייתה סטארודוב חלק מנסיכות מוסקבה. בתקופת מרד חמלניצקי הייתה העיר אחד ממרכזי ההתקוממות, ובמחצית השנייה של המאה ה-17, לאחר המרד, נהנתה העיר ממידה מסוימת של אוטונומיה. עד 1781 הייתה העיר חלק מהמחוז הקוזאקי האוטונומי באוקראינה, ולאחר מכן השתייכה לאוקראינה.

בשנת 1918, בשלבים האחרונים של מלחמת העולם הראשונה, כבשו הגרמנים את סטארודוב, ובנובמבר 1918 כבשו הסובייטים את העיר.

ב-18 באוגוסט 1941 כבשו הגרמנים שוב את העיר, במהלך מבצע ברברוסה. ב-22 בספטמבר 1943 שחרר הצבא האדום את העיר.

ארכיטקטורה[edit | edit source]

סטארודוב הייתה מרכז חשוב של הממלכה הקוזאקית, ולכן היא המקום היחיד ברוסיה בו קיימות דוגמאות אותנטיות של בנייה בסגנון הבארוק האוקראיני. כנסיית הלידה בעיר נבנתה ב-1617 ושופצה בשנת 1677 לאחר שפרצה בה שרפה. כנסייה זו היא דוגמה טיפוסית של סגנון הבארוק הקוזאקי. מבנים ייחודיים נוספים הם כנסיית ההתגלות שנבנתה ב-1789 וכנסיית ניקולאוס הקדוש שנבנתה בסגנון נאו-קלאסי ב-1802.

יהודי סטארודוב[edit | edit source]

בשנת ה'תרמ"א, בעקבות סכסוך פנימי עם הקהילה החב"דית, האשים המשכיל דוב לזרוב את הקהילה ובראשה רבה של העיר רבי משולם זלמן ניימרק, בפני השלטונות, בזיוף מסמכים, במטרה לפטור את בני קהילתו מהצבא. הרב ניימרק יחד עם עוד 80 יהודים, נשלחו בעקבות הפרשה לכלא במשך מספר שנים. בשנת ה'תרמ"ד במשפט שנערך על כך, זוכתה הקהילה, וחבריה שוחררו מהכלא.

בשנות העשרים חיו בסטארודוב כ-4,100 יהודים, אך רובם היגרו מהעיר, חלקם לארצות הברית, בעשור שלאחר מכן. ערב מלחמת העולם השנייה היו בעיר כ-1,630 יהודים.

העיר נכבשה בידי הגרמנים באוגוסט 1941 ובספטמבר רוכזו רוב היהודים שבעיר בגטו. כמה מאות מהם נרצחו בירי מחוץ לגטו או מתו ממחלות בגטו. במרס 1942 נרצחו כ-800 היהודים שנותרו בגטו על ידי יחידות גרמניות ויחידות משטרה אוקראיניות.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סטארודוב בוויקישיתוף

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -729 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png