יש עתיד – תל"ם

From האנציקלופדיה היהודית
Revision as of 05:03, 11 January 2021 by גוראריה (talk | contribs) (עדכון אוטומטי: יש עתיד_–_תל"ם מוויקיפדיה, ראה תורמים)
Jump to: navigation, search

הדף יובא אוטומטית על ידי רובוט ונמצא נקי בסריקה אוטומטית, הדף טרם נבדק ידנית

דף זה עודכן אוטומטית מוויקיפדיה, וטרם עבר בקרה אנושית

תוצאת סריקה אוטומטית: מצב הדף: לא ידוע. מדיה לצפייה: נמצאו תמונות או קבצי מדיה.

עדכן דיווח: Yes check.svg נבדק ואושר  •  Black check.svg נבדק ואושר מסווג  •  אישור טקסט בלבד • אישור תמונות בלבד | הוראות טיפול

ממתין אשר דף: והמשך לדף אחר || והישאר בדף || וסגור כרטיסיה  •  סווג דף: סווג  •  X mark.svg דחה דף: סיבה: Bert2 transp green cont 150ms.gifשגיאות פרמטריות בתבנית:מפלגה

פרמטרים [ מספר מושבים1, נוצרה מתוך, שפל כוחה, צבע גופן, מספר חברי הנציגות1, אותיות, שיא כוחה, מייסד, תאריך ייסוד, שם נציגות1, אפיון, כנסות, שם, התמזגה לתוך, מנהיגים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

יש עתיד – תל"ם
Yesh Atid-Telem.png
מדינה ישראלישראל  ישראל
אידאולוגיות ציונות
ליברליזם חברתי
הפרדת דת ומדינה
שתי מדינות לשני עמים
מיקום במפה הפוליטית מרכז
מייסדי יש עתיד – תל"ם

יש עתיד – תל"ם היא סיעה בכנסת, המייצגת את המפלגות "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד ו"תל"ם" בראשות משה יעלון. הסיעה נוצרה ב-29 במרץ 2020, כתוצאה מהתפרקותה של מפלגת "כחול לבן".


היסטוריה

לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, יו"ר מפלגת "חוסן לישראל" בני גנץ ויו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד הודיעו, ב-21 בפברואר 2019, על ריצה ברשימה משותפת, שתכלול גם את מפלגת "תל"ם" של משה יעלון. אליהם הצטרף גם גבי אשכנזי, והרשימה נקראה "כחול לבן". נקבע כי גנץ ולפיד ירוצו יחד כמועמדים לראשות ממשלת ישראל, ויכהנו בתפקיד ברוטציה.[1] בבחירות אלה הרשימה קיבלה 35 מנדטים.

עם התפזרותה של הכנסת העשרים ואחת וההכרזה על הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, הוכרז כי המפלגות ימשיכו בריצה משותפת גם בבחירות אלו. גם הסכם הרוטציה נותר בעינו. בבחירות אלה, הרשימה קיבלה 33 מנדטים והייתה לסיעה הגדולה ביותר בכנסת.

בדצמבר 2019, לקראת ההכרזה על הבחירות לכנסת העשרים ושלוש, הוסכם שגנץ יהיה מועמד הרשימה לראשות הממשלה ללא רוטציה. בבחירות אלה שמרה "כחול לבן" על כוחה והייתה למפלגה השנייה בגודלה.

בעקבות המשבר הפוליטי ותקופת החירום של מגפת הקורונה, נתגלעו חילוקי דעות בין ראשי "כחול לבן" על חבירה לממשלה עם הליכוד בראשות בנימין נתניהו.

ב-26 במרץ 2020 הגישו מפלגות "יש עתיד" ו"תל"ם" בקשה להתפלג מ"כחול לבן", בעקבות המגעים להצטרפות המפלגה לממשלה עם "הליכוד".

ב-29 במרץ אישרה הוועדה המסדרת בכנסת את התפלגות "כחול לבן" לשלוש סיעות – כחול לבן, בראשות בני גנץ וגבי אשכנזי, "יש עתיד – תל"ם", בראשות לפיד ויעלון, ו"דרך ארץ" של צבי האוזר ויועז הנדל.[2]

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה ממפלגת "יש עתיד" הודיעה על הישארותה בסיעת "כחול לבן", ואילו חברת הכנסת ר'דיר מריח מ"חוסן לישראל" הודיעה על חבירתה לסיעת "יש עתיד – תל"ם".[2] גם תהלה פרידמן, שהייתה במקום ה-38 ברשימת "כחול לבן", הודיעה על עזיבת "יש עתיד".[3]

לאחר הפיצול, הפכה יש עתיד-תל"ם לסיעה השנייה בגודלה בכנסת, ועם הקמת הממשלה, ב-17 במאי 2020, לסיעה הגדולה ביותר באופוזיציה. כתוצאה מכך, מונה יו"ר הסיעה, יאיר לפיד, לראש האופוזיציה. ב-19 ביוני 2020 הסיעה גדלה ל-17 מנדטים, בעקבות התפטרותו של חילי טרופר מסיעת כחול לבן מהכנסת על-פי "החוק הנורווגי" וכניסתו של יוראי להב-הרצנו. חברות הכנסת מיכל קוטלר-וונש ותהלה פרידמן, שהושבעו גם הן במסגרת החוק הנורווגי, בחרו שלא להצטרף ליש עתיד-תל"ם למרות השתייכותן למפלגות המרכיבות את הסיעה, והצטרפו תחת זאת לסיעת כחול לבן.

בתחילת ספטמבר 2020 קרא עפר שלח לקיום פריימריז לראשות מפלגת יש עתיד. לאחר סירובו של יאיר לפיד ולקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע פרש שלח מהמפלגה ומהכנסת והקים את מפלגת תנופה. במקומו נכנסה יעל רון בן משה מסיעת כחול לבן.

בעקבות התפטרות מהכנסת של חברי הכנסת אבי ניסנקורן ועינב קאבלה מסיעת כחול לבן, הושבעו שני חברי כנסת נוספים מיש עתיד - ולדימיר בליאק ומשה טור-פז.

לקראת הבחירות לכנסת ה-24, הוחלט על פירוק הרשימה וריצה עצמאית של כל אחת משתי המפלגות.

חברי הכנסת

כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת העשרים ושלוש (2020) יש עתיד: יאיר לפיד, מאיר כהן, עפר שלח[4], אורנה ברביבאי, קארין אלהרר, יואל רזבוזוב, אלעזר שטרן, מיקי לוי, רם בן ברק, יואב סגלוביץ, בועז טופורובסקי, עידן רול, ר'דיר מריח, יוראי להב-הרצנו[5], ולדימיר בליאק[6], משה טור-פז[7].

תל"ם: משה יעלון, אורלי פרומן, אנדריי קוז'ינוב.

התפלגה מסיעת כחול לבן

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. ^ גנץ ולפיד הודיעו: רצים יחד בבחירות; רוטציה בראשות הממשלה, באתר וואלה! NEWS
  2. ^ 2.0 2.1 הוועדה המסדרת אישרה פה-אחד את התפצלות סיעת יש עתיד מסיעת כחול-לבן, באתר הכנסת, 29 במרץ 2020
  3. ^ גיא עזרא, אחרי פנינה תמנו שטה: פורשת נוספת מיש עתיד, סרוגים, ‏30 במרץ 2020
  4. ^ בתחילת ספטמבר 2020 קרא שלח לקיום פריימריז לראשות מפלגת יש עתיד. לאחר סירובו של יאיר לפיד ולקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע פרש שלח מהמפלגה ומהכנסת והקים את מפלגת תנופה. במקומו נכנסה יעל רון בן משה מסיעת כחול לבן.
  5. ^ נכנס לכנסת בעקבות התפטרות חילי טרופר מסיעת כחול לבן על-פי "החוק הנורווגי".
  6. ^ נכנס לכנסת בעקבות התפטרות אבי ניסנקורן מסיעת כחול לבן.
  7. ^ נכנס לכנסת בעקבות התפטרות עינב קאבלה מסיעת כחול לבן.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +384 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.