Difference between revisions of "רבי יעקב פרלוב (הראשון)"

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
Line 24: Line 24:
 
| שם השושלת = נובומינסק
 
| שם השושלת = נובומינסק
 
}}
 
}}
'''רבי יעקב פרלוב''' ([[ה'תר"ג]] - [[כ"ג באדר א']] [[ה'תרס"ב]], [[1902]]) היה [[אדמו"ר]] ב[[רוסיה הלבנה]] וב[[פולין]]. מייסד [[חסידות נובומינסק]].
+
'''רבי יעקב פרלוב''' ([[ה'תר"ג]] - [[כ"ג באדר א']] [[ה'תרס"ב]], [[1902]]) היה [[אדמו"ר]] ב[[האימפריה הרוסית|אימפריה הרוסית]] (כיום [[בלארוס]] ו[[פולין]]), ומייסד [[חסידות נובומינסק]].
  
 
==ביוגרפיה==
 
==ביוגרפיה==

Revision as of 16:22, 31 July 2020

האדמו"ר מנובומינסק
רבי יעקב פרלוב
רבי יעקב מנובומינסק.PNG
רבי יעקב מנובומינסק
לידה ה'תר"ג
זוויחוסט
פטירה 2 במרץ 1902
כ"ג באדר א' ה'תרס"ב
נובומינסק
מקום קבורה נובומינסק
מדינה פולין הקונגרסאית
מקום מגורים מינסק-מזובייצקי
מקום פעילות האימפריה הרוסית
תקופת פעילות המאה ה-19
השתייכות חסידות
תחומי עיסוק אדמו"ר
רבותיו סבו רבי ברוך מרדכי מקוידנוב
חיבוריו שופרא דיעקב
בת זוג חוה
שם השושלת נובומינסק
אב רבי משעון מזוויכאוסט
אם דבורה
צאצאים רבי אלתר ישראל שמעון פרלוב, רבי משה מרדכי השיל, רבי יהודה אריה פרלוב, רבי שלמה חיים פרלוב

רבי יעקב פרלוב (ה'תר"ג - כ"ג באדר א' ה'תרס"ב, 1902) היה אדמו"ר באימפריה הרוסית (כיום בלארוס ופולין), ומייסד חסידות נובומינסק.

ביוגרפיה

נולד לרבי שמעון קצנלבוגן מזוויחוסט, בנו של רבי פנחס מאוסטילה (נכד רבי מרדכי מנשכיז[דרושה הבהרה]), ולדבורה בת רבי שלמה חיים פרלוב מקוידנוב (נכדם של רבי מרדכי מלעכוויטש, רבי אשר מסטולין ורבי שלמה מקרלין). אביו נפטר בצעירותו והוא גדל אצל סבו מקוידנוב, ואף שינה את שם משפחתו למשפחת סבו - פרלוב. בשנת ה'תרכ"ב נשא את חוה בת רבי לייבוש ליברזון מפרוסקורוב.

מצעירותו נחשב עילוי בחסידות. לאחר פטירת סבו רבי שלמה חיים באו אליו רבים מחסידי סבו, עד שקיומה של חצר בנו ויורשו רבי ברוך מרדכי מקוידנוב היה בסכנה כלכלית. בעקבות זאת התבקש רבי יעקב מבני המשפחה לעקור למקום מרוחק, ובשנת ה'תרכ"ה עבר לגור בסטרשלה (בלא') הסמוכה לשקלוב. דברי תורתו נאמרו בנוסח אשר קרוב יותר לדרך חב"ד מאשר לדרך בית אבותיו: חצרות לכוביץ' נסכיז וקוידנוב, וככל הנראה[דרושה הבהרה] התקרבו אליו חסידים מהחצר החב"דית[א] ושרידים מחסידי רבי אהרן מסטרשלה[2].

באותה שנה (ה'תרכ"ה) ערך מסע בפולין (באותם הימים: ארץ הוויסלה, חלק מהאימפריה הרוסית) במהלכו ביקר בוורשה שם עורר רושם רב, ובה נפגש עם רבי יצחק מאיר אלתר, האדמו"ר מגור, שהתפעל ממנו. במסע זה ביקר את דודו רבי יצחק מנשכיז שיעץ לו לעקור לפולין על מנת לזכות לבנים זכרים. הוא החליף מספר רב של מקומות מגורים בשנותיו הראשונות באדמו"רות: בתחילה ברוסיה הלבנה, ותקופה מסוימת התגורר בעיירה חנצ'שט הסמוכה לקישינב (כיום בבסרביה; אז חלק מהאימפריה הרוסית). לבסוף, בסביבות שנת ה'תרל"ג, עקר לפולין יחד עם אמו ואחיו רבי ישראל אהרן והתיישב בנובומינסק הסמוכה לוורשה, בה נולדו לו שלושה בנים ובת נוספת.

רבי יעקב נודע לתלמיד חכם והוערך על ידי רבנים כמו רבי יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק ואדמו"רים כמו רבי יחיאל מאיר מגוסטינין. ששה סדרי משנה היו שגורים על לשונו בעל פה, והוא היה חוזר בכל יום על 21 פרקי משניות. דמותו והתנהגותו בדרכם של אדמו"רי קרלין ולכוביץ' עוררה סקרנות בפולין (חסידיו כונו "פולישע קרלינערס'"), תפילותיו הנלהבות ומאמריו הארוכים שהכילו הרבה מתורת הקבלה עשו להם שם ומשכו רבים לחצרו. במאמרי החסידות שלו הרבה לשוחח אודות הגאולה.

בשנת ה'תרנ"ו הקים ישיבה בעירו נובומינסק, שהייתה הישיבה החסידית הראשונה בפולין. אחד מחסידיו - עשיר מוורשה בשם שלמה פולמן - הקים עבור הישיבה בניין מפואר עם פנימייה בעלות של 23,000 רובל[3]. הישיבה התקיימה עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ולמדו בה כ-200 תלמידים.

נפטר במוצאי שבת פרשת כי תשא כ"ג אדר א' ה'תרס"ב, ונקבר בנובומינסק[ב].

ספריו

  • שופרא דיעקב - הודפס בניו יורק תשכ"ד, על ידי נכדו רבי נחום מרדכי.

משפחתו

ביאורים והרחבות


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין
  1. ^ היה זה בסוף ימיו של האדמו"ר רבי מנחם מנדל שניאורסון (הצמח צדק), בשנים אלו כבר היה חלש, ולא ערך מסעות לחסידיו כדרכו.
    בתקופה זו שלח רבי הלל מפאריץ' מכתב לחסידי חב"ד שבכפר יאקשיץ (מזוהה עם הכפר יקשיצי (בלא'), או עם הכפר יקשיצ'י (בלא'); שניהם במחוז מינסק שבבלארוס), בה ככל הנראה התגורר תקופה מסוימת, ובו הוא מתח ביקורת על חסידי חב"ד "שבחרו לנפשם איש אחד מבר אבהן ומינו אותו עליהם למורה דרך הוי"ה, והנה לפלא בעיני איך איך מאסו דרך הוי"ה אשר מורה לנו אדמו"ר שליט"א וכו'", ועל רבי יעקב שהחל לנהוג באדמו"רות ללא הסמכה מגדולי ישראל ו"ברצון ובחשק" ללא שהוכרח לכך[1].
  2. ^ לתמונת מצבתו, ראו אשכול אודותיו, בפורום "אידישע וועלט".

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. ^ הרב אליהו מטוסוב, ‏"פשר אגרתו של הרה"ק רבי הלל מפאריטש", בתוך: היכל הבעש"ט, קובץ ל"ו, ניו יורק תשע"ה, עמ' י"ב, באתר אוצר החכמה.
  2. ^ ראו: חיים מאיר היילמן, ‏בית רבי, ברדיטשוב תרס"ב, עמ' ס"ח, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד, או לעורכים הפעילים באתר).
  3. ^ אהרן סורסקי, מרביצי תורה מעולם החסידות, ‏חלק ח', בני ברק תשמ"ט, עמ' קפ"ד, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד, או לעורכים הפעילים באתר).
  4. ^ ראו עליו אצל: מאיר וונדר, ‏אנציקלופדיה לחכמי גליציה - חלק ד', ירושלים תשל"ח - תשנ"ז, עמ' 252, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד, או לעורכים הפעילים באתר).


רבי יעקב פרלוב (הראשון)
האדמו"ר הראשון מנובומינסק
רבי יעקב מנובומינסק.PNG
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי יצחק זליג מורגנשטרן
האדמו"ר מסוקולוב
Yitzhak zelig morgenstern.JPG
רבי אלתר ישראל שמעון פרלוב
האדמו"ר מנובומינסק השני
מראשי אגודת ישראל בפולין
רבי איש מנובומינסק.png
רבי יהודה אריה פרלוב
האדמו"ר מנובומינסק-ארצות הברית
רבי שלמה חיים פרלוב
האדמו"ר מבולחוב
רבקה רייזל
 
רבי משה מרדכי ממזיבוז'-פלצוויזנה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביילה רוחמה
 
רבי נחום מרדכי פרלוב
האדמו"ר מנובומינסק-ניו יורק
רבי יוסף
האדמו"ר מנובומינסק-ורשה
אברהם יהושע השל
חוקר ופילוסוף. מהוגי התנועה הקונסרבטיבית
Heschel2.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי יעקב פרלוב (ארצות הברית)
האדמו"ר מנובומינסק
יו"ר מועצת גדולי התורה בארצות הברית
הרב מנובומינסק.jpg
רבי אלטר ישראל שמעון פרלובסוזנה השל (אנ')
חוקרת ופרופ' במדעי היהדות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרב יהושע העשיל פרלוב
ממלא מקום אביו בבורו פארק
הרב אלתר ישראל שמעון פרלוב
מכהן בבית כנסת נובומינסק בלייקווד
הרב אהרן פרלוב
מחבר סדרות ספרי ליקוטים מתורת החסידות

הערה: אילן יוחסין זה מכיל את אדמו"רי חסידות נובומינסק לענפיה, בתוספת אישים בולטים הקשורים במשפחה.