אנציקלופדיה:AutoWikiBrowser

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from WP:JWB)
Jump to: navigation, search


AutoWikiBrowserתרגום חופשי: דפדפן ויקי אוטומטי), או בראשי תיבות AWB הוא עורך מדיה-ויקי חצי-אוטומטי עבור מערכת ההפעלה "חלונות" (וגם לינוקס באמצעות Wine), שנועד להפוך מלאכות חזרתיות ומייגעות למהירות וקלות יותר.

הסבר מפורט על הכלי (באנגלית) מופיע בדף הבית של התוכנה בויקיפדיה האנגלית ובמדריך למשתמש.

לקבלת הרשאה יש לפנות, לאחר קריאת ההסבר המפורט לתפעול הכלי, לדף שיחת אנציקלופדיה:AutoWikiBrowser/CheckPage. הרשאה תינתן רק למי שהוא בדוק עריכות אוטומטית, ועל פי שיקול דעת המפעילים.

מידע כללי

הערה: דף זה מבוסס על הדף המקורי באוצר הספרים היהודי השיתופי, והועתק לאנציקלופדיה היהודית באישור בעלי זכויות היוצרים.

העריכה באמצעות התוכנה נעשית בשלשה שלבים פשוטים:

  1. הזנת רשימת דפים בהם יעשה השינוי.
  2. כתיבת רשימת שינויים ליישום בדפים שנבחרו (שינויים קבועים, כגון החלפות). ניתן גם לבקש מהתוכנה להציע שינויים שכיחים בשביל ליישם אותם.
  3. ביצוע השינויים בכל דף באמצעות לחיצת כפתור.

הגרסה הנוכחית של AWB יכולה ליצור רשימות של דפים לעריכה, על פי קטגוריות, רשימת דפים מקושרים, כל הקישורים הקיימים בדף מסויים, קובצי טקסט, חיפוש בגוגל, רשימת מעקב, רשימת תרומות המשתמש, ועוד. תיבת העריכה של התוכנה תומכת במסגרת שירותי מיקרוסופט לשימוש בזיהוי דיבור או כתב יד.

התוכנה מפורסמת תחת רישיון GPLv2 0 (ראה כאן). התוכנה נכתבה בשפת #C.

כללי שימוש

המסך הראשי של התוכנה
  1. אתם אחראים על כל העריכות שאתם מבצעים באמצעות התוכנה. אין להעדיף מהירות על איכות ולשמור את השינויים לפני סקירתם!
  2. יש לפעול אך ורק על פי המדיניות והעקרונות וקווים מנחים של האנציקלופדיה היהודית.
  3. יש לבצע רק עריכות שתועלתן ברורה, כגון עריכות המקלות על משקלם של דפים רבים או משפרות את עיצוב הדף באופן גורף. ניתן להתייעץ בנושא באולם הדיונים.
  4. לפני ביצוע עריכות כלשהן (גם שלא באמצעות תוכנה) בדפים רבים, יש לדון על כך עם משתמשים נוספים כדי להימנע ממצב שבו נצטרך להשקיע זמן רב בתיקוני טעויות אם תיווצרנה חלילה.. ניתן להתייעץ בנושא באולם הדיונים.

שימו לב: שימוש לרעה עלול לגרום לחסימתכם ללא אזהרה!

הורדת התוכנה והתאמתה לאתר

יש ללחוץ על הקישור הזה על מנת להוריד את קובץ הzip המאכסן בתוכו את התוכנה. שימו לב שאתם מורידים את הגרסה האחרונה על ידי לחיצה על הריבוע הירוק.

לאחר מכן יש לשחרר את כל הקבצים שבתוך תיקיית האכסון לשולחן העבודה, או למקום אחר עם שיש אליו גישה מהירה (לא חובה, מומלץ בשביל הנוחות), ולפתוח את היישום "AutoWikiBrowser.exe". החלון שיפתח נראה בערך כמו החלון המוצג בתמונה בצד שמאל.

בתחתית החלון, בצד שמאל (בתמונה בצד ימין), ישנו כיתוב עם רקע אדום ":User", ולידו רשום אתר ברירת המחדל "en.wikipedia" - ויקיפדיה האנגלית. כשלוחצים על הכיתוב "en.wikipedia", נפתח החלון הבא תבנית:תמונה להוספה, שם יש שתי תיבות בחירה. בתיבה העליונה, שעל ידה כתוב "Project" (פרויקט), יש לבחור את האפשרות האחרונה - "custom", לאחר מכן הטקסט שליד התיבה השנייה יוחלף בתיבת בחירה שהברירת מחדל שלה היא "//:http" יש להחליף ל"//:https", ולכתוב בתיבת המילוי הסמוכה את כתובת האינטרט של האנציקלופדיה היהודית - jewiki.org.il/w/. לאחר מכן יש ללחוץ על "OK" לאישור. כעת התוכנה מוכנה לשימוש באנציקלופדיה היהודית.

השימוש בתוכנה בקיצור

חלון רשימת הדפים לעריכה

התוכנה מחולקת לארבעה חלונות עיקריים: חלון עליון ריק המשמש להצגת שינויים. ושלש חלונות לעריכה.

רשימת דפים לעריכה

החלון השמאלי עם הכותרת "Make list" משמש לבחירת דפים לעריכה. יש שם כמה אפשרויות לצורת הבחירה ("Source"), והברירת מחדל היא לפי קטגוריה. מתחת לזה יש תיבה קטנה למילוי שבצידה כתוב "Category" (קטגוריה), שם יש לרשום את שם הקטגוריה בה נמצאים הדפים שרוצים לערוך, וללחוץ על הכפתור "Make list". אפשר לכתוב קטגוריה נוספת וללחוץ שוב על "Make list", על מנת להוסיף את הדפים בקטגוריה השנייה לרשימה. בריבוע התחתון הגדול מתמלאת רשימה של הדפים בקטגוריה. ניתן להסיר דף מהרשימה באמצעות לחיצה על שמו ולחיצה על "Remove" (הכפתור השמאלי מבין שני הכפתורים בתחתית הכרטיסיה). ניתן גם להוסיף דפים בודדים בשורה הקטנה שמתחת הכפתור "Make list", וללחוץ על "+".

הזנת החלפות לביצוע

חלון הזנת העריכות האוטומטיות

החלון האמצעי משמש לכתוב את רשימת העריכות וההחלפות שרוצים לבצע. בערך באמצעו יש כיתוב "Find and replace". יש ללחוץ על הריבוע שלידו, ואחר כך אפשר לעשות החלפות בכמה דרכים. הכפתור האמצעי, "Advanced settings", (הגדרות מתקדמות) יכול לשמש להחלפות פשוטות ומתקדמות גם יחד. כשלוחצים עליו נפתח חלון אפור, ושלוחצים על הכפתור בצד שמאל למטה ("New Rule"), נפתחים חלון עם שתי מלבנים, שבראשו יש שני כפתורים, "Find", ו"If". צריך ש"Find" יהיה לחוץ, ואז במלבן העליון כותבים את הטקסט שרוצים להחליף, ובמלבן התחתון כותבים במה רוצים להחליף אותו. אפשר להזין החלפות נוספות כשכל לחיצה על הכפתור "New Rule" תפתח חלון חדש עם מלבנים ריקים למילוי החלפה נוספת. בחלון המוארך בצד שמאל יש רשימה של כל ההחלפות ("Rule"), ולחיצה על אחת מהן תפתח את החלון של ההחלפה הבמוקשת. ההחלפות יבוצעו לפי הסדר בו הם רשומות בחלון המאורך, כך שאם רוצים שאחת ההחלפות תבוצע בסוף, ניתן לגרור אותה למתחת ההחלפה האחרונה ברשימה. לאחר שסיימתם להזין את כל ההחלפות שרציתם לעשות, לחצו על איקס (X) או על Close בשביל לצאת מחלון ההחלפות.

שמירת השינויים

תבנית:תמונה להוספה לאחר שביצעתם את השינויים המבוקשים, לחצו על הכרטיסיה "Start" בצד ימין של החלון האמצעי, שם כתבו תקציר עריכה בתיבה למילוי על יד הכיתוב "Default Summary". לחיצה על הריבוע שליד הכיתוב "Lock" תקבע את תקציר העריכה לבלתי ניתן לשינוי (למניעת טעויות). אחר כך, יש ללחוץ על Start להצגת השינויים. בשלב זה יקפוץ חלון כניסה לחשבון, שם יש לכתוב את שם המשתמש למטה על יד הכיתוב "Usemame", ואת הסיסמה שלכם ליד הכיתוב "Password". כעת לחצו על "Login" ותראו את קוד המקור של הדף הראשון ברשימת הדפים שהזנתם (ניתן ללחוץ על דף אחר על מנת לראות אותו), בחלון העריכה הימני (לאחר השינויים שנעשו על ידי התוכנה), ושם תוכלו להוסיף שינויים שיבוצעו רק בדף הנוכחי. בחלון העליון הגדול יוצגו ההבדלים בין הגרסה הקודמת לגרסה שלכם. שימו לב, השינויים עוד לא נשמרו. אם לא בוצעו שיוניים בדף על ידי התוכנה, יהיה כתוב בגדול בחלון העליון "No changes", ומתחת יהיה כתוב "Press the "Skip" button below to skip to the next page." כלומר: לחצו על כפתור "Skip" (דלג) למטה כדי לדלג לעמוד הבא.

אם יש שינויים בדף, אך הם לא מוצאים חן בעיניכם, תוכלו ללחוץ על "Skip" והדף המוצג יוסר מהרשימה. אם השינויים נעשו כמו שרציתים, ווידאתם שלא קרו בעיות, לחצו על "Save" (שמירה), ובאותו רגע תתבצע עריכת הדף המוצג ותישמר בשרת של האנציקלופדיה היהודית. אל תשמרו את עריכתם לפני שאתם בטוחים שלא היו טעויות ושאתם יודעים להשתמש בתוכנה כמו שצריך!

לאחר שנשמרו השינויים התוכנה עוברת לדף הבא ברשימה, ועושה איתו את אותו תהליך, וכן הלאה עד סוף הרשימה.