Reddit

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Reddit
Reddit logo.svg.png
סוג פרטי
סלוגן "דף השער של האינטרנט"
תאריך ההקמה 23 יוני 2005
מייסדים סטיב האפמן
אלקסיס אוהאניאן
בעלות Advance Publications (פרטית)
שירותים עיקריים מדיה חברתית
http://www.reddit.com

Reddit (רדיט) הוא אתר מדיה חברתית מסוג מערכת לוח מודעות מקוונת אשר משתמשים הרשומים אליו יכולים לשתף תכנים, כגון טקסטים או קישורים בכל נושא אפשרי וללא הגבלה והפרסומים הזוכים לדירוג גבוה יותר מופיעים בראשו, בתצוגה מתחלפת שמשאירה מקום לפוסטים חדשים שטרם זכו למידת פרסום משמעותית.

מאות אלפי המשתמשים הרשומים באתר אשר מכונים "redditors" הם המפרסמים את התכנים השונים והם לוקחים חלק פעיל בדירוג האיכות של הפוסטים ובכך מסייעים לגרום לכך שההודעות והקישורים המוצלחים ביותר שזוכים לדירוג הגבוה ביותר בפרקי זמן מסוימים, זוכים באותם פרקי הזמן לחשיפה גבוהה במיוחד.

התכנים מאורגנים לפי תחומי העניין השונים, המכונים subreddits (או בקיצור subs). ה-subreddits עוסקים בכמות גדולה של נושאים, בהם חדשות, משחקי וידאו, סרטים, מוזיקה, ספרים, כושר, מזון, ועוד.

האתר נוסד בשנת 2005 על ידי סטיב האפמן ואלקסיס אוהאניאן. באוקטובר 2006 האתר נרכש על ידי חברת Condé Nast Publications. מטה החברה שוכן בסן פרנסיסקו שבקליפורניה. נכון לינואר 2018, לפי מדד אלכסה, אתר Reddit הוא האתר ה-7 הפופולרי ביותר בעולם.

סקירה כללית[edit | edit source]

האתר מכיל אוסף עצום של פוסטים שמתווספים כל העת על ידי משתמשים רשומים, ועל כן הוא במהות מערכת לוח מודעות מקוונת. שם האתר הוא צירוף מילים "לקרוא" (Read) ו"עריכה" (Edit) ונשמע כמו המשפט "קראתי את זה" (I Read it).

Subreddits[edit | edit source]

תוכן האתר מחולק לכמות אדירה של נושאים, בעוד שרק 50 מאותן הקטגוריות, אשר נחשבות ל"קטגוריות ברירת מחדל", גלויות בעמוד הראשי של האתר עבור משתמשים חדשים ועבור משתמשים רשומים שטרם נכנסו לאתר תחת שם המשתמש שלהם. נכון ליוני 2015 חמישים קטגוריות ברירת המחדל של האתר הינם:

קטגוריה Subreddits
תכנים חינוכים News, Science, Space, TodayILearned (TIL) ו-WorldNews
בידור Creepy, Documentaries, Gaming, ListenToThis, Movies, Music, NoSleep, Sports, Television ו-Videos
דיון AskReddit, AskScience, Books, ExplainLikeImFive, IAmA ו-TwoXChromosomes
הומור DataIsBeautiful, Funny, InternetIsBeautiful, Jokes, NotTheOnion, ShowerThoughts, TIFU ו-UpliftingNews
שיתוף תמונות Art, Aww, EarthPorn, Gifs, MildlyInteresting, OldSchoolCool, Pics ו-PhotoshopBattles
שיפור עצמי DIY, Fitness, Food, GetMotivated, LifeProTips, PersonalFinance, Philosophy ו-WritingPrompts
טכנולוגיה Futurology, Gadgets ו-Technology
שונות Announcements ו- Blog

כאשר המשתמשים הרשומים מוסיפים פוסטים חדשים (קישורים או הודעות מלל) לאחד מה-subreddits, כל יתר המשתמשים (המכונים redditors) יכולים לעשות upvote או downvote לפוסט ובכך לקבוע את מידת האיכות של הפוסט. לכל subreddit יש עמוד ראשי שבו מוצגים הפוסטים החדשים ביותר שנכון לאותו הרגע זכו לדירוג גבוה. יתר המשתמשים רשאים להוסיף תגובות משלהם לכל פוסט. גם עבור כל אחת מהערות ניתן לעשות upvote או downvote ובאופן זה הקהילה מצליחה לוודא שהתגובות/תשובות הרלוונטיות ביותר מופיעות בדרך כלל בראש העמוד של הפוסט. בעמוד הראשי של רדיט, אשר זוכה בכל יום לכמות הצפיות הרבה ביותר באתר, מוצגים הפוסטים החדשים שזכו לדירוג הגבוה ביותר מכל ה-subreddits באתר.

הפלטפורמה בוחרת להציג בעמוד הראשי של האתר ובעמוד הראשי של כל אחד מה-subreddits קומץ פוסטים אשר מתחלפים בזמן אמת כל העת, כאשר הפלטפורמה לוקחת בחשבון את הזמן שבו הפוסט פורסם (מוצגים רק פוסטים חדשים), את היחס והכמות של ה-upvotes או downvotes. מדי יום עשרות פוסטים שונים מוצגים בעמוד הראשי של האתר ובעמוד הראשי של כל אחד מה-subreddits.

כל משתמש רשום רשאי ליצור subreddit חדש, אף על פי שקישור שהמערכת מאפשרת לעשות זאת רק למשתמשים רשומים אשר נרשמו לאתר לכל הפחות לפני 30 ימים.

כל המשתמשים הרשומים באתר מסוגלים להתאים אישית את רשימת הקישורים ל-subreddits המוצגת בעמוד הראשי האישי.

נכון למאי 2014 היו מעל ל-5,400 subreddits פעילים, כאשר ישנם 50 subreddits שנחשבים לברירת מחדל.

במשך השנים אירעו מקרים רבים של תכנים שנויים במחלוקת שפורסמו באתר, ובעקבות כן, במקרים מסוימים החליטו מפעלי האתר להסיר subreddits שלמים אשר בהן פורסמו לאורך זמן תכנים בעיתיים שונים. על אף שמדיניות הסרה של subreddits נאכפת היטב, עדיין קיימים באתר subreddits המפרסמים תכנים שנויים במחלוקת בנושאי גזענות, פגיעה עצמית, זואופיליה, פגיעה בבעלי חיים, מיזוגיניה, ועוד.

subreddits בולטים במיוחד באתר:

‏I-AMA (שאל אותי הכל)

(I-AMA (ask me anything הוא דוגמה לפורום הנמצא ברדיט ובו יש תת-פורמים. אנשים מכל אסכולה עונים על שאלות לגולשים בזמן אמת. לגולשים יש אפשרות לדרג את התגובות לפי מה שיותר מעניין בעיניהם ובכך התגובות הפופולריות נמצאות בדרג העליון של התת-פורום. רמת התוכן של התגובות בדרך כלל תיחשב כאיכותית. בתת-פורומים הללו יופיעו בדרך כלל במאים, שחקנים מפורסמים, פוליטיקאים ועוד. בשנת 2012 התארח הנשיא ברק אובמה בפורום "שאל אותי הכל" וענה על שאלות הגולשים במשך חצי שעה בזמן אמת. הנשיא פנה אל הגולשים ואמר כי בכוונת הממשל להגן על הרשת החופשית, כך שתשאר פתוחה לבעלי עסקים או לאנשים הרוצים להביע דעה ללא סינון של אתרים מבוקרים. כ-200,000 התחברו לאתר בו זמנית כדי לראות את אובמה, ומספר גדול של גולשים אחרים לא הצליח להיכנס. אובמה קיבל כ-6,500 תגובות ומספר עצום של שאלות, שעל רובן כאמור לא הספיק לענות.

‏DIY (עשה זאת בעצמך)

(DIY (do it yourself הוא דוגמה לפורום בו הגולשים משתפים איך לעשות דברים באופן עצמאי על ידי מתן הוראות מדויקות או תמונות המציגות את תהליך השגת התוצר. בנוסף קיימת אפשרות להתייעצות עם הגולשים על איך להכין דבר מסוים. מטרת פורום זה הוא לעזור לשאר הגולשים לחסוך בהוצאות גדולות על דברים שהם יכולים לעשות בעצמם. לדוגמה, הכנת טבעת ממטבע כסף, תספורת לחיית בית, בניית מיטה ניידת באוטו ועוד.

קהילת המשתמשים[edit | edit source]

יצירת שם משתמש באתר היא חופשית והמשתמשים שנרשמים אינם נדרשים לספק את כתובת הדואר האלקטרונית שלהם לצורך אימות. כל משתמשי האתר מכונים "redditors". כאשר המשתמשים מחוברים לאתר הם יכולים לעשות upvote או downvote לפוסטים (ובכך להשפיע על הגדלת או הקטנת החשיפה לה זוכים הפוסטים באתר) או להוסיף הערות לפוסטים. משתמשי האתר יכולים גם ליצור subreddit חדש בנושא המועדף עליהם, ומשתמשים אחרים המתעניינים גם הם ב-subreddit החדש שנוצר יכולים להוסיף קישור אליו בדף הראשי שלהם על ידי ביצוע subscribe לאותו ה-subreddit. לדוגמה, נכון למאי 2015 ישנם מעל ל-151,000 משתמשים העוקבים אחר ה-subreddit של ויקיפדיה באנגלית.

הפוסטים באתר נקראים מדי יום על ידי מיליוני משתמשים מרחבי העולם.

בפוסטים שמפרסמים משתמשי האתר נכללים לעיתים רבות מונחים שונים הנפוצים במיוחד בקרב קהילת משתמשי האתר כגון:

  • OP - קיצור ל"Original Poster" (התייחסות למשתמש שהוסיף את הפוסט המקורי אשר עליו משתמשים אחרים מגיבים).
  • NSFW - קיצור ל"Not Safe For Work" (מציין בדרך כלל כי תוכן ההודעה בעייתי ועל כן לא מומלץ לצפות בה במקום העבודה).
  • "Link Karma" ו-"Comment Karma" - הפלטפורמה מעניקה סטטוסים אלו למשתמשים מסוימים אם אותם המשתמשים הוסיפו קישורי היפר טקסט או הערות פופולריות במיוחד, וכמות ה-Link Karma וה-Comment Karma המצטברת מוצגת עבור כל המשתמשים בדף הפרופיל של המשתמשים.
  • "Reddit Gold" - פיצ'ר הזמין למנויים בתשלום המאפשר בין היתר להציג תגובות רבות יותר בכל עמוד, לקבל התראה בכל פעם ששם המשתמש של מנוי בתשלום מוזכר בתגובה, ועוד. המנויים בתשלום מסוגלים גם להעניק בעילום שם Reddit Gold למשתמשים אחרים באתר שהוסיפו תגובות או קישורים מועילים במיוחד כהערכה על כך.

המשתמשים באתר רשאים להוסיף גם הודעות מלל. ישנם subreddits רבים אשר בהם מתנהלים דיונים בלבד ועל כן הם הוגדרו כך שניתן להוסיף אליהם רק פוסטים מסוג הודעות מלל - כגון ה-subreddits הפופולרי "AskReddit" אשר בו חברי הקהילה רשאים להוסיף שאלות בכל נושא אפשרי בפני הקהילה בכללותה, במקום משתמשים המתמחים בנושא מסוים.

הלוגו של האתר שבו נעשה שימוש ב-27 בנובמבר 2007 במטרה להטות את תוצאות הסקר בחירת שם ללוייתן שערך ארגון גרינפיס

קהילות משתמשי האתר לעיתים רבות מתאמת מיזמים שונים מחוץ לפלטפורמת האתר - כגון ניסיונות הטיית התוצאות של סקרים מקוונים שונים. בשנת 2007 משתמשי רדיט השפיעו ארגון גרינפיס אפשרו לציבור הרחב לקחת חלק באתר הארגון בבחירת שם ללווייתן. משתמשי Reddit הצביעו בהמוניהם על כך ששם הלווייתן יהיה "Mister Splashy Pants" ("מר מכנסיים ראוותניים"), ומפעילי המערכת של Reddit אפילו לקחו חלק פעילו בעידוד משתמשים רבים ככל הניתן לקחת חלק בהצבעה על ידי שינוי הלוגו של Reddit ללווייתן. בדצמבר 2007 קבע ארגון גרינפיס כי השם שנבחר על ידי הגולשים הוא "Mister Splashy Pants".

כל משתמש באתר מסוגל להפוך ל"חבר" של כל אחד מיתר המשתמשים ועל ידי כך לקבל גישה מהירה להודעות, הקישורים והתגובות שמוסיפים אנשים שנמצאים ברשימת החברים של אותו המשתמש.

לעיתים רבות משתמשי האתר בוחרים גם לערוך מפגשים גדולים במקומות ציבוריים שונים, כגון פארקים, ברים, וכו'.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +17929 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png