JEM

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
סמל הארגון

JEM ובשמו המלא Jewish Educational Media (בעברית: "תקשורת חינוכית יהודית")[1] הוא ארגון המדיה הרשמי של חסידות חב"ד הפועל תחת המרכז לענייני חינוך[2]. הארגון מתעד יהדות וחסידות עם דגש מיוחד על חסידות חב"ד. המטרות העיקריות של הארגון היא שימור ותיעוד חייו של הרב מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר מחב"ד. הוצאה לאור של וידאו, תמונות וספרים אודות הרבי.

בשנים 19801992 (ה'תשמ"א - ה'תשנ"ב) שידר הארגון את ההתוועדויות והכינוסים המרכזיים של הרבי בטלוויזיה ברחבי העולם.

אחת התוכניות הפופולריות של הארגון הוא מגזין הווידאו השבועי "תורת חיים". הפקות הווידאו של הארגון מוגשות בשפות: אנגלית, עברית, צרפתית, ספרדית, הונגרית, פורטוגזית, רוסית ויידיש. הארגון זכה להוקרה[3] ולמענק פדרלי עבור פרויקט הארכיון של הארגון[4].

נכון לסוף שנת 2012 עבדו בארגון כארבעים איש. משרדי הארגון ממוקמים בשכונת קראון הייטס שבניו יורק (עד ה'תשע"א היו ממוקמים רק בבנין המשרדים של אגודת חסידי חב"ד העולמית שבסמיכות למרכז חב"ד העולמי - 770)[5] מנהל הארגון הוא הרב אלקנה שמוטקין. הארגון עובד ללא מטרות רווח, ההכנסות מהמכירות מכסות רק כשלושים אחוז מהעלויות[6]. רבני חב"ד התירו לתרום לארגון מכספי מעשר כספים ואף לקנות וידאו חינוכי בכספים אלו[7].

לארגון סניף בישראל, בהנהלת הרב זושא וולף. הסניף אחראי לביצוע עשרות ראיונות אישיים עם אנשים שנפגשו עם הרבי במסגרת פרויקט 'הפגישות שלי'.

היסטוריה[edit | edit source]

כרזה בניו יורק טיימס על השידור הטלוויזיוני בהתוועדות י"א בניסן תשמ"ב - יום ההולדת ה80 של הרבי מנחם מנדל שניאורסון.

כבר מתחילת נשיאותו של הרבי בי' בשבט ה'תשי"א נעשו פעולות רבות לתיעד התוועדויות ושיחותיו של הרבי. בחודש שבט ה'תש"ל הוקמה חברה WLCC על ידי חיים ברוך הלברשטם במטרה להשמיע את ההתוועדות של הרבי במוקדי חב"ד ברחבי העולם על ידי שידור טלפוני. בנוסף לכך, חלקים מתפילותיו והתוועדויותיו של הרבי הוסרטו לעיתים על ידי עיתונאים שונים. הפעם הראשונה ממנה יש התוועדות שלימה של הרבי היא מי"ט בכסלו ה'תשל"א, אז הוצב מסריט על ידי המזכיר יהודא קרינסקי.

הקמת הארגון[edit | edit source]

בשנת ה'תש"ם הוסרטו חלקים מהתוועדות י' בשבט על ידי אנשי הטלוויזיה האמריקאית, שעמדו בקשר עם קרינסקי מתוקף תפקידו כדובר המרכז לענייני חינוך, והוא שלח את בנו הלל דוד קרינסקי לסייע להם. הלל דוד שמר את התשדיר הסופי, והכניס אותו לרבי באמצעות אביו, אך הרבי ביקש שאף הוא עצמו יכנס, באותו מפגש שאל אותו הרבי האם עושה משהו כדי לסייע יותר בעניין.

הוא ראה בדברי הרבי עידוד לרעיון והתחיל לדאוג לשדר את התוועדויות של הרבי בשידור חי למוקדי קהילות חב"ד.

בעזרתו של אביו, הרב יהודא קרינסקי התקיים השידור הניסיוני ראשון בהתוועדות שנערכה לכבוד יום השנה לאמו של הרבי, הרבנית חנה שניאורסון בתאריך ו' בתשרי ה'תשמ"א (16 בספטמבר 1980). בחלוף זמן קצר, פרס המרכז לענייני חינוך את חסותו על הארגון ולארגון הוענק השם JEM.

השידורים בטלוויזיה[edit | edit source]

השידור הראשון התבצע באמצעות כבלים בתוך קליפורניה בלבד. מהשידור השני ואילך הורחב מערך השידור והוא הועבר לכל רחבי ארצות הברית. בהתוועדות לכבוד י"ט בכסלו הורכב מערך השידור לדרום אפריקה וכעבור כשנה, לכבוד יום ההולדת השמונים של הרבי, התרחב המערך ללונדון, אוסטרליה וצרפת, ובחלוף שנה - בתאריך י"א בניסן ה'תשמ"ג (25 במרץ 1983) הורחב השידור גם לישראל על ידי חברת 'ווידאו חי'.

חדר הבקרה של JEM בעת השידור הטלוויזיוני של תהלוכת ל"ג בעומר תש"ן, 1990, באולפני הטלוויזיה של רשת CBS.

עד לשנת 1988, שזו הייתה הפעם האחרונה שערך הרבי התוועדות גדולה בימות החול, שידר הארגון בטלוויזיה את ההתוועדויות הגדולות[8] דרך אולפני הרשת CBS שבניו יורק. בבניין המשרדים של מרכז חב"ד העולמי הוקם במיוחד חדר בקרה עבור שידורים אלו[9].

את ההתוועדויות צילם צוות של 2–3 צלמי טלוויזיה מקצועיים, אחד היה עומד מול הרבי, והשני היה עומד במקום מוגבה מצידו של הרבי והיה מסריט בעיקר את המתרחש בקרב הקהל[10].

בנוסף שידר הארגון גם את האירועים הגדולים בהם השתתף הרבי; תהלוכת ל"ג בעומר[11], מעמדי "חנוכה לייב"[12], מעמד ברכת החמה בשנת ה'תשמ"א, מעמד המתקיים אחת לעשרים ושמונה שנים, שהתקיים בנוכחותו של הרבי בחזית מרכז חב"ד העולמי, ושידר קטעים ערוכים ממנו בטלוויזיה.

השידורים שודרו בערוץ טלוויזיה מיוחד שיועד עבור המיזם, לפני כל שידור הייתה במשך כחצי שעה הקדמה להתוועדות[13]. בזמן השידור, כששרו את הניגונים שבין דרשותיו היו מישדרים קצרים באורך כדקה אודות מבצעי הרבי מחב"ד, אודות החגים הסמוכים וכדומה.

כל שידור היה מלווה בתרגום סימולטני לאנגלית, קולו של הרבי היה נשמע מצד אחד וקולו של המתרגם מצד השני.

ארכיון המדיה של הרבי מחב"ד[edit | edit source]

לארגון יש פרויקט ארכיוני של שימור תיעוד ושחזור של כל רגע מוסרט, מצולם או מוקלט מימי חייו של הרבי מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד, קניית מדיה מצלמים וראיונות עם אלו שנפגשו אצלו.

קניית ארכיון 'מרכז שידורי חב"ד - WLCC'[edit | edit source]

הסמל של "WLCC".

בשנים 19701992 (ה'תש"ל - ה'תשנ"ב) היה מרכז שידורי חב"ד (WLCC = World Lubavitch Comunication center) מעביר באמצעות הטלפון את ההתוועדויות והכינוסים של הרבי מחב"ד לרחבי העולם דרך "חדר השידורים" הממוקם בתוך 770[14][15] (בסוף שנות ה־80 הגיעה פעילות מרכז השידורים לשיא של כ־500 מרכזים ברחבי העולם[16] וכן בערוץ רדיו בתוך ניו יורק) היה מקליט את הרבי בכל פעם שנאם בפני הציבור. משנת 1981 (ה'תשמ"א) אף החל לתעד בווידאו את התוועדויותיו של הרבי (בכל פעם שJEM לא שידרו בטלוויזיה), ומשנת 1986 (ה'תשמ"ו), החל לתעד בווידאו ותמונות כמעט כל רגע בו הרבי נראה ברבים, ובעיקר את מעמד חלוקת הדולרים המפורסם. (היום משמש חדר השידורים כבית חב"ד וכמרכז המבקרים של 770[17]).

בשנת 2006 (ה'תשס"ו) רכש JEM את ארכיוני הווידאו, האודיו והתמונות של WLCC, אותו ניהל בעיקר הרב חיים ברוך הלברשטם[18]. עד למכירתו, עסק WLCC במכירת הווידאו והתמונות בעצמו, ולאחר מכירתו - הוקם המיזם האינטרנטי "הרגע שלי עם הרבי".

רכישת ארכיונים נוספים[edit | edit source]

הארגון רכש את ארכיוני הווידאו והתמונות של הצלם לוי יצחק פריידין שצילם והסריט בחודשי תשרי ובמועדים מיוחדים בשנים ה'תשל"ו - ה'תשנ"ב; את ארכיון התמונות של הצלם יוסי מלמד. ארכיון משפחת גולדשטיין שהסריטו את הרבי, ניתן במתנה ל־JEM על ידי המשפחה[19]. כמו כן, במשך השנים רכש הארגון ארכיונים נוספים של אנשים פרטיים שתיעדו את הרבי בתמונות ובקטעי ווידאו.

פרויקט השחזור והשימור[edit | edit source]

נוסף לרכישות הארכיונים, נמצאים בארכיון JEM כל קטעי הווידאו ששודרו בטלוויזיה ביוזמת הארגון עצמו.

הסך הכללי של השעות בהן דיבר הרבי בפני הציבור עומד על כ־11,000 שעות, כשמתוכן כ־2,000 שעות מוקלטות, ובנוסף להן הסך הכולל של התיעוד בווידאו עומד על כ־2,500 שעות.

סרטי הצילום, הוידאו והתמונות נשלחים לחברות המתקדמות ביותר בתחום ההמרה והשחזור בארצות הברית, החומר מומר לפורמט דיגיטלי, עובדים מתמחים של הארגון מתקנים תיקונים חשובים בעזרת תוכנות כגון תיקון צבע הווידאו או רעשים בפסקול ועוד[20]. בסיום התהליך, הווידאו והתמונות מקוטלגים בשיטות טכנולוגיות מתקדמות[21].

העלויות של השלבים הראשונים של פרויקט שימור סרטי הצילום עמדו על יותר מארבעה מיליון דולר[22], לצורך גיוס כספים, הארגון פנה בקריאה לחסידי חב"ד לקבלת תרומות[23] וכן התגייסו כמה מיליונרים, שמהגדולים שבהם הם קרן משפחת רוהר[24] וכן צעיר יהודי בשם בנימין פדרמן, שפרויקט הארכיון נקרא על שמו[25]. מפעם לפעם מקיים הארגון ערבי התרמה בריכוזים יהודיים ברחבי תבל.

שם פרויקט השחזור והשימור הוא "The Living Archive" ("הארכיון החי"). שם זה נועד לסמל שארכיון זה, בשונה מארכיון רגיל, אינו ארכיון היסטורי על אישים שאינם קיימים עוד, אלא בהתאם ליחס החסידים אל הרבי, על פי הדברים שנהג הרבי להזכיר רבות, על אדמו"רי חב"ד ובעיקר על קודמו רבי יוסף יצחק, על פי מאמר הגמרא "יעקב אבינו לא מת - מה זרעו בחיים, אף הוא בחיים"[26][27].

הרגע שלי עם הרבי[edit | edit source]

במסגרת מיזם זה, חלק מהתמונות והווידאו שבידי הארכיון מועלים לאתר מיוחד שמקוטלג בשיטות מתקדמות של אתר האינטרנט של ה-MLB[28] המטרה היא שדרך מיזם זה כל אדם שהיה אצל הרבי והמפגש צולם, יכול למצוא את התמונה והווידאו שלו אצל הרבי ולהזמינה.

התמונות והווידאו הם בעיקר ממעמד חלוקת הדולרים[29]. במאגר יש כ־150,000 תמונות. הצורך במיזם נבע מהרכישה של ארכיון WLCC[30]. ההשראה לראיון המיזם הועתקה ממכון סמית'סוניאן על השואה[31]. המיזם עובד בשיתוף פעולה עם האתר Chabad.org[32].

במקבל אליו, בשנת 2014 (ה'תשע"ד) הושקה גרסת בטא לאתר העצמאי של JEM כשמו של פרויקט השימור "The Living Archive"[33], שבו הועלו כ־190,000 תמונות[34] ממאות אירועים שונים בהם תועד הרבי מחב"ד.

הקטנה (3 תמונות)

תיעוד זיכרונות מהמפגשים עם הרבי[edit | edit source]

מטרת הפרויקט היא לתעד ולשמר את זיכרונותיהם האישיים של אנשים שהיו בקשר עם הרבי על ידי פגישות ביחידות או בהתכתבויות וכיוצא בזה - קשרים שלרוב לא תועדו בעדשות המצלמה. הפרויקט הושק בשנת 1998. התיעוד נעשה על ידי צוות מראיינים שמסתובבים ברחבי העולם ומראיינים בגוף ראשון אישים שהיה להם קשר עם הרבי. בין הסרטונים של העדויות על המפגשים עם הרבי יש המספרים על נסים שאירעו בזכותו. בנוסף מרואיינים זקני החסידים על זכרונותיהם מהחיים בצל הרבי הריי"צ, והרבי הרש"ב[37].

התיעוד בעיקרו מתפרסם במדור במגזין "תורת חיים" השבועי החל משנת ה'תשס"ד. בשנת ה'תשע"ג החל לצאת גיליון שבועי באנגלית בשם "Here's my story" ובו סיפור מתוך הפרויקט[38][39], מג' בתמוז תשע"ה החל הגיליון לצאת גם בשפה העברית בשם "הסיפור שלי עם הרבי"[40][41].

בנוסף, ישנם מספר הפקות שיצאו לאור במסגרת פרויקט התיעוד העיקרית שביניהם היא "שנים ראשונות" סדרה תיעודית מיוחדת, המביאה לצופה אנקדוטות ומסמכים נדירים על חייו של הרבי לפני קבלתו את כתר נשיאות חב"ד. הווידאו מורכב בעיקר מראיונות עם אישים שחיו לצידו של הרבי במהלך השנים 19021941, ומסמכים נדירים. נכון לשנת 2016 יצאו 5 תקליטורים בסדרה זו[42]; "אמונה וביטחון" היא סדרת וידאו בת 3 תקליטורים המספקת הצצה למעורבתו הרבה של הרבי עם אישי ממשל, צבא ועיתונאות בארץ ישראל. חלק ראשון מתעד את הקשר עם ראשי ממשלות ישראל; חלק שני מתעד את הקשר עם עיתונאים ופוליטיקאים שונים; חלק שלישי מתעד את הקשר עם בכירי הצבא ואנשי מודיעין; "להביט מעבר למסך" היא סדרת וידאו תיעודי, בה מופיעים אישיים המספרים על סיפורי מופת שחוו בעקבות הברכות שקיבלו מהרבי, החלק הראשון של הסדרה נקרא בשם "רפואה" - בו מופעים אישיים המספרים סיפורים בנוגע לרפואה על־טבעית שקרו להם[43][44]; "רגישות" סרט בו מופיעים אישיים המספרים סיפורים על האכפתיות ותשומת הלב עד לצרכים הקטנים ביותר שלהם מצידו של הרבי[45].

במסגרת הפרויקט יצאו לאור גם: "הרבנית" עשרה אישים שהיו קרובים לרעייתו של הרבי, הרבנית חיה מושקא מספרים על אישיותה[46]. "הרבנית חנה" אישיים שהיו קרובים לאמו של הרבי, הרבנית חנה שניאורסון מספרים על אישיותה[47].

הוצאה לאור והפקות[edit | edit source]

סמל המגזין החל משנת תשע"ג - 2013

לאחר פטירתו של הרבי בשנת תשנ"ד, מטרתו העיקרית של הארגון הופנתה לשימור תיעוד חיי הרבי, בעיקר על ידי הוצאה לאור של וידאו.

המגזין השבועי - תורת חיים[edit | edit source]

מדי שבוע מפיק הארגון את מגזין הווידאו תורת חייםאנגלית: Living Torah). המגזין הוא תוכנית של סרט היוצא לאור כמגזין וידאו ערוך על תקן שבועי החל משנת תשס"ב - 2001[48], המוקדש לשיחות וקטעי וידאו המתעדים את חייו של הרבי מחב"ד, הרב מנחם מנדל שניאורסון.

התוכנית נשלחת לעשרות אלפי המנויים, ומוקרנת בדרך כלל במוצאי שבת באלפי[49] בתי כנסת ובתי חב"ד ברחבי העולם. בנוסף, התוכנית מוגשת חינם באתר Chabad.org.

בשנת ה'תשע"ג - 2013 השיקה JEM את האפליקציה של התוכנית[50], לאפליקציה ניתן לרכוש מנוי נפרד או לצפות ברבע מהתוכנית בחינם. כמו כן באפליקציה ניתן לצפות (תמורת תשלום) בכל תוכניות העבר של התוכנית (נכון לא' באדר ה'תשע"ז 651 במספרם). נכון לשנת ה'תשע"ו - 2016 האפליקציה היא בשפות אנגלית וצרפתית[51].

שם המגזין נגזר מביטוי בו השתמש הרבי עצמו פעמים רבות, כי התורה ניתנה כדי להדריך את האדם בחיי היום־יום שלו.

צילום עטיפת "תורת חיים" בעברית

בתוכנית ארבעה חלקים:

 • "תורת חיים" - שיחה או נאום של הרבי, קשורים לפרשת השבוע או אירועי החודש בלוח היהודי, החל משנת ה'תשע"ו הרב שמואל חיים דוד פישר פרס את חסותו על מדור זה.
 • "רגעים נצחיים" - רגעים במחיצתו של הרבי, כגון תפילות או נגינת חסידים ועוד. עקב העלויות היקרות, החל משנת ה'תשע"ב הרב אליעזר חיים לפידות פרס את חסותו על מדור זה[52].
 • "עין בעין" - פגישות של אישים שונים עם הרבי, בדרך כלל פגישות שנעשו במהלך מעמד חלוקת הדולרים הקבועה שנעשתה בימי ראשון או בסיום כינוסים של הקרן לפיתוח מחנה ישראל.
 • "המפגש שלי עם הרבי" - קטע נבחר מתוך פרויקט המפגשים עם הרבי, מדור זה הושק בשנת ה'תשס"ו[53]. עד השקתו, עמד המדור "מיתרי נשמה" (מאנגלית: "soul strings") - שירת חסידים אצל הרבי, בדרך כלל במהלך ההתוועדויות. משפחת ורביצקי פרסה את חסותה על מדור זה.
 • בסיום התוכנית מוצגות כשלוש תמונות של הרבי ממעמדים שונים ולצידן חולפים שמות חברי המערכת. במהלך השנים נוצל מדור זה לפרסום תמונות לראשונה עד לתחילת פרויקט שימור המדיה "הארכיון החי", במסגרתו משוחררת בכל שבוע בעמוד הפייסבוק של החברה תמונה שנערכה באמצעים מתקדמים לשיפור חדותה וצבעיה.

הווידאו היומי[edit | edit source]

בכל יום חול נשלחים למנויי רשימת תפוצה קטעי עבר אקטואליים מהתוכנית, ללא תשלום. אחת לשבוע מופצת תמונה משופרת של הרבי מ"הארכיון החי" המשוחררת גם בפייסבוק.

חגיגות העשור לתוכנית[edit | edit source]

סמל חגיגות העשור

בתחילת שנת ה'תשע"ב - 2011 מלאו 10 שנים לתוכנית, הארגון החליט ליזום דרך מקורית לציון עשר שנים לתוכנית, בתחילת כל תוכנית- קודם המדור של השיחה, הופיע מדור חדש בשם: "הצטרף לצוות" (באנגלית: "Join The Team"), במדור זה הופיע - מדי שבוע במשך כתשעה חודשים - אחד מהאנשים השותפים למלאכת הפקת והפצת התוכנית, הציג את עצמו בפני קהל הצופים, וקרא לצופים להשתתף ב"חגיגות העשור"[54].

לאחר פטירתו של הצלם יוסי מלמד בחודש אייר[55] הארגון ביצע נקודת מפנה ב"חגיגות העשור" לקמפיין התרמות והכריז כי כל מי שיחתום על הוראת קבע ישתתף בהגרלה על תמונה ייחודית מתוך ארכיון התמונות של יוסי מלמד. לצורך כך הושק בלוג ויצא לאור וידאו-קליפ מיוחד על הרבי בו לוקטו עשרות קטעים נדירים על הרבי[56]. בראשית חודש סיוון בתוכנית 401 - מנכ"ל הארגון, הרב אלקנה שמוטקין דיבר אל קהל הצופים והודיע ש"חברי הצוות העיקריים של 'תורת חיים' הם צופי התוכנית בעצמם" ובישר על תחילת המיזם[57].

שאר הפקות המדיה[edit | edit source]

 • משפחה בחזית - הצצה לחייהן של שלוש משפחות שלוחי חב"ד בעולם.
 • גלים - קטעי וידאו משיחות של הרבי המבאר שכל פעולה קטנה יכולה לשנות את העולם.
 • אופקים - מסע אחרי 85 זוגות שלוחים צעירים שיצאו לשליחות מסביב לעולם.
 • פנסאים - סיפור העוצמה של השליחות מאז שהמרכז העולמי של חסידות חב"ד עבר לאמריקה על פי סיפורי הרבי והשלוחים, סיפוריהם של שבע ממקורבי השלוחים מסביב לעולם ועוד, יצא לאור לכינוס השלוחים תש"ע.
 • "הפסוקים שלי" ילדים מכריזים את שנים-עשר הפסוקים במעמדים שונים בהם השתתף הרבי עם ילדי ישראל, כגון כינוסים, תהלוכות ל"ג בעומר, ועוד[68].
 • חסיד הולך - קטעי שיחות של הרבי על המחויבות האישית ואורח החיים החסידי הנדרשת מכל חסיד שיוצא לשליחות.
 • "שליחות של אהבה" הוא סרט תיעודי על השלוחים גבי ורבקי הולצברג שנרצחו בפיגוע במומבאי בכסלו ה'תשס"ט, ומלווה בשיחות של הרבי על שליחות ואסונות שקרו בעבר. הווידאו הופץ בחינם ברחבי הרשת כשבוע לאחר הפיגוע[69].
 • "ברכת החמה" תיעוד מלא בפרסום ראשון של מעמד ברכת החמה בשנת ה'תשמ"א שהתקיים בנוכחותו של הרבי שאף נשא שיחה לקהל בסיום הברכה, הווידאו יצא לאור לכבוד ברכת החמה בשנת ה'תשס"ט[70].
 • "הארץ שלי" הוא סרט הפקה ייחודי לילדים בסרט מופעים ילדים באתרים הקדושים בארץ ישראל, ושזורים באזכורים של הרבי על מקומות אלו[71].
 • רגעים של חנוכה עם הרבי - קטעי וידאו של הרבי, החוגג את חג החנוכה ומדבר על משמעתו.
 • המתנה של חנוכה - אירועי חנוכה אצל ראשי מדינות מרחבי העולם, סרטון הדרכה של הדלקת נרות חנוכה, החנוכיות המרתקות בעולם, מתכוני חנוכה, משחקים לחנוכה.
 • מדי שנה הארגון אחראי על הפקת הווידאו של כינוס השלוחים העולמי והוצאתו לאור בין לילה[72] הפקה זו נעשית בשפה בה הועבר הכינוס ללא תרגום לשפות אחרות.
 • "שיחות קודש" הוא מארז של שמונה דיסקים של DVD שבהם מרוכז כל האודיו שהוקלט משיחותיו או נאומיו של הרבי[73].
 • עד הפסקת ייצורו, מכר הארגון מכשירי אייפוד קלאסיק המכילים את החומר שיצא לאור בDVD במחירי עלות הפטורים ממס[74].

ספרים[edit | edit source]

הארגון הוציא לאור כמה ספרים וחוברות.

 • Seeds Of Wisdom ("זרעי חכמה") - 2 ספרים(באנגלית) המאגדים אוסף עצות לחיים, השאובים מתוך עצותיו והדרכותיו של הרבי לאלו שנפגשו עמו. הספרים מבוססים על פרויקט תיעוד המפגשים עם הרבי של JEM.
 • הדרן - ספר לימוד המלווה בתקליטור ווידאו. מבוסס על התוועדות כ"ף באב תשל"א, בה סיים הרבי את מסכת תענית וערך עליה 'הדרן' בו ביאר בעומק ובהרחבה מספר סוגיות בתלמוד. מטרת הספר היא לסייע ללימוד והבנת מהלך ההתוועדות ולהנגיש בקלות את דרך הלימוד הייחודית של הרבי.
 • Tishrei in lubavitch - אלבום עם למעלה מ־200 תמונות הכולל הסברים אודות חודש תשרי בתורת חב"ד ואודות ההתרחשויות והאירועים במחיצת הרבי מליובאוויטש ב-770, במשך שלהי חודש אלול וימי חודש תשרי, תשע"ו, יצא בתשע"ז בתרגום לעברית בשם תשרי בליובאוויטש
 • Early Years ("שנים הראשונות") - ספר ביוגרפיה המתאר את סיפור חייו של הרבי מנחם מנדל שניאורסון, משנת הולדתו בתרס"ב ועד תרפ"ט[75], בלווי מסמכים ותצלומים היסטוריים בפרסום ראשון, תשע"ז, בשיתוף הוצאת ספרים קה"ת.
 • My Story ("הסיפור שלי") - 41 סיפורים ומעוררי השראה על הרבי מפרויקט "המפגש שלי עם הרבי בעל פה", בלווי תצלומים ומסמכים משפחתיים, ומבחר נדיר של תמונות של הרבי מחב"ד, 400 דף צבע מלא, תשע"ז

תערוכות[edit | edit source]

הארגון מגיש תערוכות חינמיות מהמדיה שיש אצלו על הרבי. עד לשנת 2016 התקיימו שתי תערוכות; תערוכת התמונות של הצלם יוסי מלמד[76], תערוכה זו נפתחה למשך כשבועיים בסמיכות לתאריך ג' בתמוז ה'תשע"ב (יום השנה לפטירת הרבי מחב"ד)[77], כחודש וחצי לאחר פטירתו של הצלם יוסי מלמד[78], ובמהלכה הוצגו בפרסום ראשון 150 תמונות משוחזרות מתוך עשרות אלפי תמונות שצולמו על ידו בין השנים ה'תשל"ה - ה'תשנ"ב[79] ובנוסף ניתנו למעלה מ־20,000 תמונות לעיון דרך המחשב (ובמסגרת חגיגות העשור למגזין הווידאו "תורת חיים" הוגרלו עשרות תמונות מתוך תערוכה זו). ותערוכת התמונות של הצלם לוי יצחק פריידין, תערוכה זו נפתחה במשך השבוע של כינוס השלוחים העולמי בשנת תשע"ג[80], ובמהלכה הוצגו תמונות מחודש תשרי תשמ"ח לכבוד העשרים וחמש שנה לחודש זה, ובנוסף ניתנו למעלה מ־100,000 תמונות לעיון דרך המחשב[81].

לקריאה נוספת[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ במשך תקופה קצרה לאחר הקמתו, נקרא 'Visual Education Center'
 2. ^ הארגון JEM באתר הרשמי של חסידות חב"ד.
 3. ^ שטורעם.נט.
 4. ^ התרומה הלאומית למדעי רוח.
 5. ^ מיקום המשרדים תשע"א, קראון הייטס: משרדי JEM עברו למשכנם החדש COL, תשע"ה.
 6. ^ COL.
 7. ^ פסק רבני חב"ד בנוגע ל־JEM.
 8. ^ ביום פטירת אמו של הרבי; בחג הגאולה; ביום פטירתו של חמיו והכתרתו לנשיאות חב"ד; ביום הולדתו של הרבי; בחג הגאולה של האדמו"ר הקודם; וביום פטירת אביו של הרבי.
 9. ^ גיליון 'תחיינו' מספר 4, עמוד 44.
 10. ^ בכמה התוועדויות הורה הרבי לצלמים לומר "לחיים" (כפי הנהוג בהתוועדויות חסידיות). סרטונים הרבי מסמן לצלמי JEM לומר "לחיים" בעת התוועדות י"ב בתמוז תשמ"ד, סרטון באתר יוטיוב קובץ וידאו.
 11. ^ תהלוכות גדולות נערכו כאשר ל"ג בעומר חל ביום ראשון.
 12. ^ 12.0 12.1 מעמד הדלקת נרות חנוכה לילדים, שנערכה בו זמנית בכמה יעדים בינלאומיים (החל מחנוכה ה'תש"ן), ששידרו מאחד לשני על גבי מסכי ענק, בעזרת טכנולוגית הלוויין.
 13. ^ פתיח להתוועדות י"א בניסן תשמ"בקובץ וידאו באתר JEM (באנגלית).
 14. ^ קובץ לחיזוק ההתקשרות, גיליון י"ג תשרי תשע"ב, מספר 3 (41) עמודים 27 - 52, בהוצאת ועד תלמידי התמימים העולמי.
 15. ^ תמונות מתוך חדר השידורים בזמן פעולתו The Living Archive.
 16. ^ מרכז שידורי חב"ד גיליון התקשרות מס' 909, מדור 'ניצוצי רבי'. הוצאת צעירי אגודת חב"ד.
 17. ^ ופרצת! בואו לבקר בחדרון הקטן ששידר לכל העולם, אתר בית חב"ד
 18. ^ מערכת שטורעם.נט, JEM רכשה את WLCC, ה' באייר תשס"ו.
 19. ^ חב"ד-און-ליין.
 20. ^ בלוג הארכיון (באנגלית) בו מופרטת עבודת הארכיון. סרטונים שיטת השחזור החדשה מוכיחה את עצמה! י' שבט ה'תשל"א - השוואה, סרטון באתר יוטיוב.
 21. ^ ה'ניו יורק טיימס' על מערכת הניהול העתידית של 'ארכיון הרבי' חב"ד-און-ליין, י"א חשוון תשע"א.
 22. ^ COL.
 23. ^ מכתב הבקשה.
 24. ^ מאת חיים ברון, כתב COL בניו-יורק, 1.2 מיליון דולר נתרמו לשימור ארכיון סרטי הרבי. יום שני, י"א סיון תשס"ז.
 25. ^ באתר JEM (באנגלית).
 26. ^ תלמוד בבלי, מסכת תענית, דף כ"ה, עמוד ב'.
 27. ^ סרטונים "מה זרעו בחיים אף הוא בחיים" - קליפ מיוחד לג' תמוז, סרטון באתר יוטיוב דוגמה מהקלטה מדברי הרבי ביום השנה ה־25 לרבי הקודם.
 28. ^ ה'ניו יורק טיימס' על מערכת הניהול העתידית של 'ארכיון הרבי' כתבה ב־COL, י"א חשוון תשע"א.
 29. ^ מהפכה ברשת: עשרות אלפי תמונות מחלוקת דולרים COL, כ"ז תשרי תשע"א.
 30. ^ אתר JEM (באנגלית).
 31. ^ "המהפיכה יצאה לדרך" מאת י' רענן, שטורעם.נט.
 32. ^ בכתובת www.MyMomentwiththeRebbe.com.
 33. ^ בכתובת www.thelivingarchive.org.
 34. ^ נכון לשנת 2016 (ה'תשע"ו).
 35. ^ סרטונים My Encounter Interview: Shimon Peres, קדימון הסרט באתר יוטיוב.
 36. ^ נדיר: הרב קרינסקי והרב יואל כהן בראיון משותף shturem.net, כ"א בסיון תש"ע.
 37. ^ נכון לניסן תשע"ז נערכו קרוב ל-1,400 ראיונות
 38. ^ המיזם שהחל כסיפור ב"שטיבל" הפך לעיתון שבועי
 39. ^ נכון לאדר תשע"ז יצא 215 גליונות
 40. ^ ערב יום ההילולא ג' תמוז: 'הסיפור שלי עם הרבי' בעברית
 41. ^ נכון לאדר תשע"ז יצא 90 גליונות
 42. ^ כולל תקליטור השלמה.
 43. ^ קדימון לסרט להביט מעבר למסך
 44. ^ נכון לאייר תשע"ו (מאי 2016) יש שני דיסקים בסדרה זו.
 45. ^ "רגישות" COL, כ"ה סיון תשס"ט.
 46. ^ "הרבנית" - כעת בארץ שטורעם.נט, כ' בשבט תשס"ח
 47. ^ בסרט חדש על הרבנית חנה נחשף: קטע נדיר בווידאו שטורעם.נט, ד' בתשרי תשע"ב.
 48. ^ החל משנת ה'תשס"ה -2005 עברה התוכנית לפורמט DVD ידיעה הודות השדרוג
 49. ^ מפת מקומות ההקרנה (רשימה חלקית של מקומות מרכזיים)
 50. ^ השקת האפליקציה.
 51. ^ להורדה חנות Google Play, להורדה חנות Itunes.
 52. ^ מקור רשמי בjem
 53. ^ הפרסום על השקת המדור
 54. ^ רשימת השמעה (Playlist) של אנשי הצוות בערוץ הרשמי של jem (באנגלית).
 55. ^ הצלם יוסי מלמד
 56. ^ הידיעה על המיזם והקליפ באתר COLIVE (באנגלית).
 57. ^ דברי הרב שמוטקין בערוץ הרשמי של jem.
 58. ^ נכון לתשע"ח יצא כבר 26 דיסקים
 59. ^ לאור ההצלחה: פרויקט 'הפארבריינגען החודשי' ממשיך בתנופה, השידורים חוזרים לכפר ● ותחזינה עינינו, חידוש מ-JEM: תקליטור התוועדות חודשי מהרבי.
 60. ^ השקת הDVD חב"ד-און-ליין.
 61. ^ חוגגים "דידן נצח" עם JEM חב"ד און-ליין, ג' טבת תשס"ט.
 62. ^ יצא לאור בשנת תשנ"ח
 63. ^ שם הסרט מבוסס על קריאתו של הרבי הריי"צ ליהודי ארצות הברית עם בואו לארצות הברית: "אמריקה איז ניטש אנדערש" - ובכוונתו שגם באמריקה יש לשמור על המסורת היהודית.
 64. ^ "אתגר": כעת הדיסק חב"ד און ליין, כ"ד אב תשס"ז.
 65. ^ 25 שנים להסתלקות: DVD חדש מגיש את אירועי כ"ב שבט COL מוצאי שבת, ט"ו שבט תשע"ג.
 66. ^ נכון לשנת 2017 יצאו רק שלושה דיסקים, על תהלוכת תשמ"ג (1943), תהלוכת תשמ"ד (1984) ותהלוכת תשמ"ז (1987)
 67. ^ דיווח על הפקת הסרט COL, כ' טבת תשע"ג.
 68. ^ חדש בישראל: הסרט "הפסוקים שלי" בגירסת DVD חב"ד און-ליין, ד' אדר תשס"ה
 69. ^ הווידאו כפי שמופיע באתר חב"ד אורגקובץ וידאו
 70. ^ בקרוב: JEM יחשוף הווידאו המלא מ"ברכת החמה" COL, כ"ט שבט תשס"ט.
 71. ^ השקת הדיסק.
 72. ^ כתבות על ההפקות בשנים: ה'תשע"א ה'תש"ע ה'תשס"ט ה'תשס"ח.
 73. ^ 41 שנים של תורת הרבי - בתקליטור אחד COL, כ"ז חשוון תשס"ח.
 74. ^ JEM הציגה בכינוס את החידוש הטכנולוגי שלה שטורעם.נט.
 75. ^ הרבי מלובביץ’ שלא הכרתם
 76. ^ עמוד הבית של התערוכה (באנגלית).
 77. ^ ג' תמוז: אלפי תמונות נדירות מהרבי יוצגו בתערוכה שטורעם, כ"ז באייר תשע"ב.
 78. ^ פטירת הצלם יוסי מלמד.
 79. ^ באתר JEM.
 80. ^ באתר JEM.
 81. ^ הפתעה לשלוחים ● 100,000 תמונות מהרבי לצפיה, שטורעם, כ"ה בחשוון תשע"ג.


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +4873 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png