תקורה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

תקורה היא המשאבים שנדרש להשקיע על-מנת לקיים דבר מה (תהליך, מוצר או ארגון מסוימים), אך אינם מהווים את העיקר.

תקורה בתקשורת[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תקורה (מחשבים)

בתקשורת, תקורה היא האותות אשר לא מכילים בתוכם את המידע המועבר בתהליך התקשורת, אך הם נחוצים לטובת קיום תהליך התקשורת. לדוגמה, בחבילות נתונים מסוגים שונים קיים פתיח אשר מסמן את מאפייני התקשורת (כגון מקור, יעד, עדיפות וכו'). מידע זה הוא אינו תוכן המסר שנדרש להעביר, והוא למעשה תקורה על המסר עצמו. לדוגמה, פרוטוקול IP מכיל פתיח באורך 20 בתים לפחות, ועד 60 בתים. התקורה המרבית האפשרית בפרוטוקול זה היא כ-10% (במקרה של חבילה בגודל מינימלי של 576 בתים אך עם תקורה בגודל המרבי של 60 בתים).

תקורה בהנדסה[edit | edit source]

בהנדסה, מרכיבים או פעולות מסוימות של מערכת יכולים ליצור מצבים או צרכים מיוחדים, אשר הטיפול בהם מהווה תקורה. למשל, הצורך להשתמש בשנאים או מיישרי זרם על מנת לאפשר למוצר מסוים להתחבר לרשת החשמל מהווה תקורה הן מבחינת הצורך לרכוש את השנאי/מיישר המתאים ולהשתמש בו יחד עם המוצר, וגם מבחינת ההספק החשמלי שצורך אותו שנאי/מיישר.

תקורה בכלכלה[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הוצאות תקורה

בתחום הכלכלה, תקורה היא הוצאה כספית (למשל שכר דירה, הוצאות צריכת חשמל, תשלומי שכר וכו') שהיא הכרחית להמשך קיום העסק אך לא מפיקים ממנה רווח באופן ישיר.

בחברה עסקית התקורה היא הוצאות שנגרמות על ידי ההנהלה הבכירה, אשר אינן תורמות באופן ישיר לפעילות הייצורית. באופן דומה ניתן להתייחס להוצאות הנהלת החשבונות, ולכל פעילות אחרת שאיננה קשורה לליבת הפעילות של החברה.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1813 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png