תסמונת גייאן-בארה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תסמונת גיליאן-בארה (Guillain-Barré syndrome) או בשמה המקוצר (GBS), בעברית תסמונת דלקת רב-עצבית עולה חריפה, היא מחלה אוטואימונית הפוגעת במעטפת העצב, מיאלין, ומתפתחת בדרך כלל עקב זיהום המוביל לתגובה של מערכת החיסון כנגד אנטיגן זר שחודר לרקמות העצב דרך מנגנון של חיקוי מולקולרי. מחלה זו פוגעת במערכת העצבים ההיקפית.

המחלה יכולה להופיע בכל גיל ומופיעה בדרך-כלל אחרי מחלה עם תסמיני חום או שילשולים כתגובה לנגיף או חיידק, או כתגובה לחיסון. אין נתונים לגבי תסמונת גיליאן ברה בישראל, בארצות הברית יש נתוני עבר על כחמישה אחוזים מן החולים במחלה שמתים ממנה, וזו כתוצאה מחוסר זיהוי התסמינים וסיבוכי נשימה.

תסמינים ואבחון[edit | edit source]

תסמיני המחלה מתחילים בחולשה, תחושות נימול, עקצוצים, שריפה וכאבים בגפיים (ידיים ורגליים), התחושות שהחלו בכפות הרגליים והידיים מתקדמות במעלה הגוף, זה עלול לקרות בפתאומיות תוך דקות או בהדרגה תוך ימים ספורים. שרירי הגוף נהיים חלשים עד כדי שיתוק, אשר מביא למצב שהרגליים והידיים אינן נשמעות להוראת המוח. השיתוק עלול לטפס לשרירי הנשימה והפנים. תהליך זה הוא השלב הקריטי והמסוכן של המחלה, נמשך לרוב בין 14 ל-20 ימים וחלק מהחולים נזקקים להנשמה מלאכותית ולהשגחה צמודה בטיפול נמרץ נשימתי.

במקרים קשים יש עליה בלחץ דם ושינויים בקצב הלב.

למחלה אין בדיקות ספציפיות, והאבחנה נעשית על סמך מהלך התסמינים ושלילת אפשרויות אחרות. זאת, בעזרת בדיקת נוזל המוח והשידרה ואלקטרומיוגרפיה (EMG).

הטיפול[edit | edit source]

המחלה מחייבת אשפוז מיידי מאחר שההידרדרות עלולה להיות פתאומית. החולים מאושפזים בדרך כלל במחלקה הנוירולוגית. במידה והשיתוק מגיע לאזורי הנשימה מועברים לטיפול נמרץ. דם החולה עובר פלזמפרזה (Plasmapheresis) לסינון מרכיבי מערכת החיסון הגורמים למחלה. טיפול נוסף הוא מתן עירוי של IVIG.

יתר הטיפול הוא טיפול תומך למניעת סיבוכים (פצעי לחץ, קונטרקטורות) ותמיכה בנשימה, הזנה בזונדה ופיזיותרפיה למניעת התקצרות והתקשות השרירים. ההחלמה היא ספונטנית ומתפרשת על פני חודשים רבים. רוב החולים מבריאים לחלוטין תוך שנתיים עד שלוש שנים.

10% מהחולים חווים מדי פעם שיתוקים חוזרים או כאבים כרוניים. במקרים אלה ניתנים קורטיקוסטרואידים ותרופות המדכאות את המערכת החיסונית.

לקריאה נוספת[edit | edit source]

  • ר. ברקוב, מ.ה. בירס, א.ג. פלטשר (2002) מרק - המדריך הרפואי השלם. כנרת זמורה ביתן.הד ארצי.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תסמונת גייאן-בארה בוויקישיתוף

הבהרה: המידע באנציקלופדיה היהודית נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1717 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png