תיירות

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

הרחבות או שכתובים לערך זה התבצעו בעבר באתרים שונים. סקירת השינויים. הסר


תיירים בירושלים, 2007
תיירת מביטה בתצפית על רומא מגבעת ג'אניקולו

תיירות הוא ענף כלכלי, שבדרך כלל מיוחס לטיול, נסיעה, שהייה וביקור של אנשים מחוץ לסביבתם הרגילה, לתקופה קצרה (בדרך כלל עד שנה). מטרת התיירות יכולה להיות נופש, בידור, עסקים, או אף למטרות ספציפיות יותר, כגון תיירות למקומות מרפא, או למקומות קדושים (צליינות). ענף התיירות מהווה מקור פרנסה לאנשים רבים, ובמקומות שונים, כגון סין והודו, אף מהווה מקור פרנסה עיקרי לתושבי האזור.

תיירות שנעשית בשטחי-בר בקרבת בעלי חיים עלולה לגרום לנזק לאיכות הסביבה או לפאונה ולפלורה המקומית. כדי למנוע פגיעה זו, נוצרה התיירות האקולוגית, המנסה לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה בתרבות ובסביבה בה מבקרים התיירים.

תיירות פנים[edit | edit source]

תיירות פנים היא תיירות של תושבי מדינה מסוימת, בתוך גבולות המדינה. לפיתוח תיירות פנים יתרונות רבים:

  • ניצול מלונות ובתי הארחה, בתקופות של שפל בתיירות נכנסת.
  • מתן תעסוקה נוספת לגורמי תיירות אשר מתקשים לספק את הדרישות של תיירות חוץ.
  • הפחתה בהוצאת מטבע חוץ, הכרוכה ביציאת תיירים לחוץ לארץ.
  • תיירות פנים חוסכת את הצורך בהוצאות הנדרשות מנסיעות לחו"ל: אשרה, מיסי נמל, דמי טיסה ועוד.

לרוב במלונות ובבתי עסק המתמקדים בלקוחות מקומיים המחירים זולים יותר ביחס לאלו המתמקדים בתיירות חוץ, שכן מובטח להם לקוחות לאורך כל השנה. האחרונים גם מארגנים אירועים וכנסים במתחמם, כמו מפעילים סאונות, חדרי כושר, בריכות, בתי עיסוי וכו' - דבר המבטיח הכנסה קבועה לאורך כל השנה מצד מקומיים מזדמנים או מנויים.

תיירות חוץ[edit | edit source]

תיירות חוץ היא תיירות של הסתמכות על ביקורים והגירה של מבקרים ממדינות זרות לגבולות מדינה אחרת. לפיתוח תיירות חוץ יתרונות רבים:

  • ניתן למכור לתיירים מחו"ל מוצרים במחיר גבוה ביחס למקומיים.
  • אין את הסכנה שיבקשו את כספם בחזרה במקרה של מכירת מוצרים פגומים או כאלו המתקלקלים מהר, לרוב אינם חוזרים למדינה בה ביקרו ואין להם דרך ליצור קשר עם המוכרים.
  • יוצר תעסוקה למורי הדרך המקומיים,המעבירים בצורה אישית את דרך החיים במקום , ומקבלים טיפים בעבור שירות טוב והדרכה טובה לתיירים.
  • יוצר תעסוקה לנהגי המוניות, חברות הספנות, בתי עסק, חברות טיסה וכו'.

לפיתוח תיירות חוץ גם חסרונות:

  • לעיתים לאור התדמית הרעה שיוצרים נהגי המוניות, בתי עסק, מסעדות , תיירים אלו לא חוזרים יותר לאותה המדינה.
  • במדינות שונות כמו דרום אפריקה, הודו, תאילנד וסין לעיתים שודדים מקומיים חסרי אמצעים תיירים, או מכריחים אותם לשלם מס מעבר באזורים מסוימים -דבר היוצר שם רע לאותה המדינה.

תיירות בישראל[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תיירות בישראל

במהלך השנים האחרונות הצטיינה תיירות הפנים בגידול משמעותי במספר הלינות והביקורים באתרים. החופשה הפכה ממוצר של מותרות, לאחד המוצרים ההכרחיים. בשנים האחרונות, כמעט 70% מהאוכלוסייה בישראל יוצאת לחופשה אחת בשנה, בישראל ומחוצה לה, ויש כאלה היוצאים אף ליותר מחופשה אחת בשנה, ונוהגים לנפוש גם בישראל וגם מחוצה לה. ממוצע החופשות עומד על 2.2 חופשות לאדם.

בשנת 2005–2006 התפתחה תיירות הפנים בקצב מהיר עקב בניית וסלילת מקומות תיירות ובילוי בישראל. התיירות החלה לרדת ב-2008 אך שוב חלה בה עלייה בשנת 2009.

הלינות של הישראלים באמצעי האכסון השונים, עלו מ-10 מיליון בשנת 1997 לכ-15 מיליון בשנת 2006.

מרבית הלינות-85%, היו בבתי המלון השונים (12.5 מיליון לינות) ו-8% מן הלינות היו באירוח הכפרי (מעל מיליון לינות). עוד מיליון לינות היו באכסניות הנוער ובבתי ספר שדה.

בחודש נובמבר 2006 היו 928,000 לינות של ישראלים בבתי מלון. בחודשים ינואר–נובמבר 2006 היו 11.5 מיליון לינות של ישראלים במלונות תיירות המהוים עליה של 1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

מנתוני הלמ"ס עולה כי בחודשים ספטמבר-נובמבר 2006 נרשמה עלייה של 12% בחישוב שנתי במספר הלינות של ישראלים. בחודשים יוני-אוגוסט נרשמה עלייה של 3% בחישוב שנתי. תפוסת החדרים בחודשים ינואר- נובמבר 2006 לעומת התקופה המקבילה אשתקד היו בדרום (68%) –בת"א (66%).

נרשמה עלייה בתפוסות החדרים בכל המחוזות, פרט למחוזות חיפה והצפון בהם הייתה ירידה של 5%-7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

תועלת התיירות לעיר[edit | edit source]

מחקרים רבים מראים כי התיירות היא דבר מועיל ביותר לשגשוגה הכלכלי של עיר. התיירות מספקת מקורות תעסוקה בעיר (מלונות, מסעדות, מקומות בילוי). כמו כן היא תורמת להכנסת בתי העסק הקיימים בה. ערים תיירותיות ברחבי העולם כגון: ברצלונה, ניו יורק, פריז וכו' ידועות כערים שהתעשרו בשל התיירות הפוריה בהן.

תיירות מנקודת המבט של סוכנות נסיעות[edit | edit source]

טיפולה של סוכנות נסיעות בתיירות חוץ נבדל מהותית מטיפולה בתיירות פנים. טיפול בתיירות חוץ מחייב קשר עם ספקים ברחבי העולם במגוון תחומים: תעופה, השכרת רכב, מלונאות, מזון, הדרכה והסעה. קשר זה מתבצע באמצעות סוכנויות נסיעות מקומיות בארצות היעד, המבצעות עסקאות קמעונאיות. תיקי הלקוחות מועברים לסיטונאים בארץ המוצא. סיטונאים שונים מתמחים במכירת יעדים שונים בעולם וברשותם מחירי חוזה שנתי המאפשרים תימחור חבילת התיירות הנמכרת בפרק זמן קצר. מחירה של חבילת סיור מתוך חוברת יעדים כוללת כבר את התימחור הקמעונאי. בנוסף סוכני הנסיעות גובים אחוז מסוים מכל רכישה שהם מבצעים.

אחד הסוכנויות הראשונות בעולם Thomas Cook & Son הוקמה במחצית המאה ה-19 באנגליה. עם פיתוח אינטרנט ומסחר אלקטרוני התפתחו אתרים שמתמחים במכירת חדרי מלון, השכרת רכב, כרטיסי טיסה ומוצרים אחרים הקשורים עם תיירות. אחד החברות המובילות בתחום היא חברת priceline שבבעלותה אתרים כמו booking.com, kayak.com ו-agoda.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +4184 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png