שרגי גשטטנר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
שרגי גשטטנר
מקום לידה מונטריאול, קנדה
תאריך פטירה 30 באפריל 2021
סוגה מוזיקה חסידית

שרגי (שרגא) גשטטנראנגלית: Shragee Gestetner; ה'תשמ"ו, 1986י"ח באייר ה'תשפ"א, 30 באפריל 2021) היה זמר ומלחין חסידי, תושב קנדה. נספה באסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בל"ג בעומר בהר מירון, בשנת 2021.

ביוגרפיה

נולד במונטריאול שבקנדה, לחיים גשטטנר, חסיד סקווירא, ולשושנה ילידת בני ברק, נכדתו של הרב שרגא סיני, מייסד ומנהל בית הספר "יסודי התורה" בתל אביב ומראשי החינוך העצמאי בארץ ישראל. התחנך במוסדות חסידיים במונטריאול ובארצות הברית.

כנער היה חבר במקהלות חסידיות ועסק בהלחנה, אך לבקשת הוריו נמנע מלעסוק בתחום זה באופן מקצועי עד לנישואיו. נשא את בתו של מרדכי דירנפלד ממונסי. המשיך לעסוק בהלחנת שירים חסידיים, שבוצעו בידי זמרים חסידיים שונים. בין לחניו: "אל הכבוד", שהושר על ידי שרולי ורדיגר, ו"השבת נועם הנשמות", של שלוימי דסקל.

בסוף העשור הראשון של המאה ה-21 גילו אותו המפיק יוסי טיברג והמלחין יוסי גרין. הם לקחו אותו תחת חסותם והחליטו להפיק עבורו אלבום. בשנת 2012, אחרי שלוש שנות עבודה, יצא אלבום הבכורה – "שרגי", בהפקתו של טיברג, הכולל לחנים של גרין, פינקי ובר, וגשטטנר עצמו. את האלבום עיבדו יהושע פריד, וכן יובל סטופל ואלי לשינסקי. יחד עם האלבום יצא הקליפ של אחד משירי האלבום – "כרחם אב על בנים כן תרחם עלינו".

גרין המשיך לעבוד עם גשטטנר, ובשנת 2014 הוציא את האלבום "ווארעמקייט" (בעברית: "חמימות"), שהוא אחד מסדרת האלבומים "גוונים של גרין", הכוללים להיטים מלחניו של גרין.

בשנת 2017 השתתף באלבום "הכל לטובה", שהוא אחד מסדרת האלבומים "מונה", מלחניו של מונה רוזנבלום.

גשטטנר השתתף במספר אלבומי מוזיקה שהופקו בארצות הברית על ידי מפיקים שונים. השתתף בשני האלבומים "אמן ואמן", שנועדו לחזק את הנושא של עניית אמן וכללו לחנים של אייבי רוטנברג, בעיבודו של ישראל לאם.

גשטטנר הופיע באירועים שונים וכן בחתונות, בעיקר בארצות הברית ובקנדה. במקביל נכנס לעולם העסקים, ועם השנים פחתה פעילותו המוזיקלית לטובת לימוד תורה ופעילות עסקית.

בקיץ 2021 הגיע עם שני אחיו לביקור בישראל כדי להשתתף בל"ג בעומר בהילולת רבי שמעון בר יוחאי שנערכה ביום חמישי בלילה, והוא התעתד לשוב לקנדה ביום ראשון. הוא נספה באסון שהתרחש בהילולה, כאשר נמחץ למוות יחד עם עוד ארבעים וארבעה חוגגים. הלווייתו נערכה למחרת בירושלים והוא הובא לקבורה בהר המנוחות. בעקבות הידיעה שהוא שוהה לבדו בישראל ובני משפחתו אינם משתתפים בהלוויה, באו מאות אנשים שלא הכירוהו לחלוק לו כבוד אחרון[1]. בני משפחתו בחו"ל צפו בהלוויה באמצעות זום.

הותיר אחריו אישה וחמישה ילדים.

אלבומים

  • שרגי – 2012
  • ווארעמקייט – גוונים של גרין 4 - 2014

אלבומים בהשתתפותו

  • אמן ואמן – מלחניו של אייבי רוטנברג
  • לרקוד 2 – בהפקת המנצח איצי שוורץ
  • כדאי ר' שמעון בר יוחאי – שירי ל"ג בעומר.
  • הכל לטובה – מונה 6–7

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +216 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png