רבי שמואל שמלקה הורוביץ

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
רבי שמואל שמלקה הורוביץ
Mikulov cemetery Náhrobek rebe Šmelkeho.jpg
אדמו"ר

רבי שמואל שמלקה הלוי הורוויץ מניקלשבורג (ה'תפ"ו, 1726 - א' באייר ה'תקל"ח, אפריל 1778) היה אדמו"ר בדור השלישי לחסידות ורבה הראשי של מוראביה.

ביוגרפיה

נולד בשנת תפ"ו (1726) בצ'ורטקוב שבגליציה, בן בכור לרב העיר רבי צבי הירש הורוביץ (בנו של רבי מאיר מטיקטין) ולרעייתו מלכה.

יחד עם אחיו רבי פנחס הורוויץ היה בתחילה מתלמידי הגר"א, גדול מתנגדי החסידות[1]. בהשפעת רבי אברהם הכהן מקליסק, שהיה בעצמו בתחילה תלמיד הגר"א[דרוש מקור] והפך לאחד מגדולי תלמידיו ומפיצי תורתו של המגיד ממז'יריץ, גדול תלמידי הבעש"ט, התקרבו ר' פנחס ואחיו לחסידות, והפכו גם הם לתלמידי המגיד. בהשפעתו התקרבו לחסידות גם תלמידיו: המגיד מקוז'ניץ, רבי לוי יצחק מברדיטשוב, רבי משה לייב מסאסוב, רבי מנחם מנדל מרימנוב ורבי יעקב יצחק מלובלין[דרוש מקור]. עמד בקשרים גם עם רבי משולם זושא מאניפולי, אחיו של רבי אלימלך מליז'נסק.

בשנת תקי"ד (1754), כיהן כרב בעיר ריטשוואל ובה הקים ישיבה. מקרב תלמידיו קמו מגדולי וראשי החסידות בהם רבי ישראל מקוז'ניץ, רבי לוי יצחק מברדיטשוב ורבי יעקב יצחק מלובלין ("החוזה מלובלין").

בשנת תקכ"ג (1763) בערך, התקבל לאב"ד בעיר שינובה, ולשם העתיק גם את ישיבתו, באותה תקופה למד אצלו החוזה מלובלין.

בשנת תקל"ג עבר לכהן כרב העיר ניקלשבורג שבמחוז מוראביה. גם לשם העתיק את ישיבתו, בה למדו רבי משה לייב מסאסוב, רבי מנחם מנדל מרימנוב, רבי יצחק אייזיק מקאליב ורבי מרדכי בנעט (אשר כיהן אחר כך כרבה של העיר). בתקופת כהונתו כרב העיר ניקלשבורג היו מאבקים בינו לבין חלק מהקהילה היהודית בעיר שנבעו מהתנגדותם לחסידות. מסופר כי נצרכו לתיווכו של רבי אלימלך מליז'נסק, על מנת לפתור את המחלוקת ולמתן את הטפתו של הורוויץ לתורת הבעש"ט. הנהגתו האישית הייתה בקדושה וטהרה עליונה ובפרישות קיצונית. צדיקים הפילגו בשבחו והיו[2] שהעידו שבכוחו להחיות מתים.

נפטר בא' באייר תקל"ח (1778) ונקבר בניקלשבורג.

משפחתו

ר' שמעלקא היה נשוי לשיינדל בת ר' יהושע הלוי (מנהיג ופרנס ק"ק רישא), בן מרדכי הלוי (מטיסמניץ), בן משה הלוי (אב"ד טורבין), בן שמואל הלוי (אב"ד פודהייץ), נכד ר' שכנא (אב"ד וינה), נכד ר' שכנא (אב"ד לובלין חותן הרמ"א)

ספריו

  • דברי שמואל על התורה.
  • אמרי שמואל.
  • נזיר השם על שולחן ערוך אבן העזר, לבוב תרכ"ט. מהדורה חדשה עם מפתחות, ירושלים תשמ"ט.
  • שמן הטוב - לקוטי תורה על תנ"ך, מדרשים, ואגדות הש"ס, וסיפורים, פיוטרקוב תרס"ה.

לקריאה נוספת

  • יצחק אלפסי, מדור לדור, כרך א, עמ' 143.
  • אברהם חיים בונם מיכלסון, שמן הטוב, גדליה נגאל מהדיר, ירושלים תשנ"ט, עמ' 9 - 16.
  • שמן הטוב - לקוטי תורה על תנ"ך, מדרשים, ואגדות הש"ס, וסיפורים, פיוטרקוב תרס"ה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ על פי המסורת, הערכתו של הגר"א אליו הייתה גדולה אף לאחר שהתקרב לחסידות ונעשה לאחד מראשיה, ודרש עליו את דברי הגמרא (בבלי מגילה ז, א) "לכולהו אית להו פירכא לבר מדשמואל". ראה בספר 'החסידות', אהרון מרכוס (עמ' 98 במהדורת ת"א תשי"ד).
  2. ^ כמו בעל התניא ורבי חיים מצאנז.


תקופת חייו של הרב רבי שמואל שמלקה הורוביץ על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -388 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png