שלמה מרקל

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
שלמה מרקל
MarkelTal.jpg
מרקל בשיחה עם יוסף טל (2007)
תאריך לידה 11 ביוני 1952 (68)
מקום לידה חיפה, ישראל
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 19751999
דרגה תת אלוף (ים) תת אלוף
תפקידים צבאיים
  • ראש מערכות משובצות מחשב (מש״מ)
  • מפקד יחידת המחשבים (ממח״י)
  • ראש מספן הציוד
תפקידים אזרחיים
  • סגן נשיא ברודקום העולמית
  • יו"ר חברת "רמות" אוניברסיטת תל אביב

שלמה מרקל (נולד ב-11 ביוני 1952) הוא מהנדס חשמל ומנהל ישראלי בכיר המכהן כסגן נשיא חברת ברודקום העולמית ויו"ר חברת "רמות" של אוניברסיטת תל אביב.[1] שירת כקצין בדרגת תת-אלוף בחיל הים ושימש ראש מספן הציוד.

ביוגרפיה

שלמה מרקל נולד בחיפה, לחנה ומרדכי. למד בבית הספר הריאלי. הוא התגייס לצה"ל ב-1975 לאחר לימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל בטכניון במסגרת העתודה האקדמית. מילא מגוון תפקידים בחיל הים בהם מנהל פרויקטים של מחקר ופיתוח, ראש מחלקת מערכות משובצות מחשב, בשנים 1991 עד 1995 פיקד על יחידת מרכז המחשבים של חיל הים (ממח״י). ב-1995 מונה לראש מספן הציוד בדרגת תת-אלוף וכיהן בתפקיד עד 1999. במהלך שירותו זכה בפרסי מפא"ת לחשיבה יוצרת, ובפרס מפקד חיל הים לחשיבה יוצרת.

לאחר שחרורו שימש מנהל טכנולוגיות ראשי בקרן הון סיכון האמריקאית ארגו-קווסט. ב-2001 מונה לסגן נשיא חברת ברודקום העולמית, והוא אחראי בחברה על נושא האסטרטגיה העסקית וכיווני התפתחותה. בינואר 2015 מונה ליו"ר חברת רמות, חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת תל אביב. מכהן כדירקטור בחברת אלמה לייזרס.[2] מכהן כחבר ועדת השקעות במועדון ה״מאה פלוס״.[3]

במסגרת עבודתו בברודקום, נרכשו בישראל 11 חברות.[4] בשנת 2012, קיבל בשם חברת ברודקום את "פרס החברה הרב-לאומית הנבחרת לשנת 2011" מטעם משרד הכלכלה מידי נשיא המדינה, שמעון פרס, בבית הנשיא, כהוקרה על התרומה לכלכלת ישראל.[5]

הוא חבר בוועד המנהל של הטכניון ושל בית הספר הריאלי. כמו כן מכהן כחבר הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות.[6] נבחר ברשימת 100 המשפיעים בישראל מטעם ״דה מרקר״ ב-2012.

בעל דוקטור למדעים בהנדסת חשמל מהטכניון. עבד במסגרת עבודת הדוקטורט שלו באלקטרואקוסטיקה, יחד עם יוסף טל, על פיתוח של שיטה חדשנית (Talmark) לתיווי מוזיקלי למוזיקה האלקטרונית וסביבת ממשק להלחנה. הוא בעל מספר פטנטים בתחום, כמו גם פטנטים בתחומי תקשורת ואבטחת מידע.

ביוני 2016 קיבל תואר "עמית כבוד" של הטכניון[7] על תרומתו לביטחון ישראל, פיתוח תעשיות טכנולוגיה עילית ותרומה להשכלה הגבוהה ככלל ולטכניון בפרט. בטקס הענקת התארים, נשא דברים בשם מקבלי התארים,[8][9] בהם הדגיש את חשיבות החינוך וההשכלה הגבוהה למעמדה של ישראל ולחוסנה.

נשוי לאריאל ואב לשלושה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2128 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png