שיחת משתמש:ביבליופיל

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית

האנציקלופדיה היהודית נבנית על ידי מתנדבים כמוך. העבודה מתפרסת על פני מספר תחומים, ותרומתך הייחודית ודאי תוכל למצוא ביטוי באחד מהם. להלן הכוונה לנושאים העומדים על סדר היום של העורכים באנציקלופדיה היהודית.

אישור ערכים

בתקופה זו ערכי ויקיפדיה עוברים מיון והתאמה בידי העורכים, על מנת להשלים במהירות את הגשת כלל הערכים במיטב האיכות והאמינות.

התאמת תוכן

ערכים רבים בוויקיפדיה העברית דורשים התאמה לפני אישורם והצגתם באנציקלופדיה היהודית.

כתיבה ועריכה

לבו של המיזם הוא כתיבת האנציקלופדיה. מלאכת הכתיבה מתחלקת לכמה תחומים, תוכל להצטרף לכתיבת ערכים, לשכתוב והרחבת ערכים קיימים, להגהה ועוד.

תוכל לבדוק את רשימת הערכים שנכתבו באנציקלופדיה היהודית או לסייע בהשלמת טיוטות הערכים שנכתבו באנציקלופדיה היהודית. בקטגוריה ערכים ששוכתבו או הורחבו באנציקלופדיה היהודית תוכל למצוא ערכים מוויקיפדיה שעברו שכתוב מקיף וקיבלו פנים חדשות באתר.


אם אתה מעוניין לקבל חיוויים על דיונים המתקיימים באתר, על מנת שתדע על קיומם ותוכל להשתתף בהם, הוסף את שם המשתמש שלך בתבנית:משלב.
יהונתן (שיחה) 15:53, 14 ביולי 2019 (IDT)

גם אני מצטרף. איש גלילישיחה • י"א בתמוז ה'תשע"ט • 18:25, 14 ביולי 2019 (IDT)
ברוכים הבאים, אשמח לעמוד לשירותך בכל ענין. דוד (שיחה) 19:13, 14 ביולי 2019 (IDT)
תודה לכם איש גלילי, יהונתן, ודוד על קבלת הפנים.
יהונתן אם תוכל רק להסביר לי כיצד אני מוסיף את שמי לתבנית ההיא, אני קצת חלש בעניינים טכניים. --ביבליופיל (שיחה) 23:26, 14 ביולי 2019 (IDT)
הוספתי אותך. איש גלילישיחה • י"ב בתמוז ה'תשע"ט • 23:29, 14 ביולי 2019 (IDT)

תאריכים ברבי שמעון סופר (מכתב סופר)

מה מקורם של התאריכים הלועזיים שהוספת כאן? זכריהו בן בניהשיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ט 13:20, 22 ביולי 2019 (IDT)

אתר שמחשב תאריכים. ביבליופיל (שיחה) 14:52, 22 ביולי 2019 (IDT)
תודה, אם כך, אסיר אותם. אנא ממך, המנע מלתרגם תאריכים באופן זה, זכור שברבע מהמקרים התאריך המתקבל שגוי! זכריהו בן בניהשיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ט 14:53, 22 ביולי 2019 (IDT)
נ"ב: בדפי שיחה נהוג להזיח תגובה באמצעות סימן נקודתיים (:) בתחילת התגובה. אם כבר יש נקודתיים בתגובה הקודמת, נהוג להוסיף זוג אחד נוסף. באופן זה, נשמר הסדר בדיון ויודעים אילו דברים נכתבו כתגובה לדברים שהופיעו קודם.
אתה מתכוון מכיון שהתאריך משתנה בחצות הלילה? במקרים רבים יודעים את זמן הפטירה המדויק או המשוער. ביבליופיל (שיחה) 15:01, 22 ביולי 2019 (IDT)
ראה אנציקלופדיה:המרת תאריכים. גורשיחה • כ' בתמוז ה'תשע"ט • 21:05, 22 ביולי 2019 (IDT)
אם אתה יודע את השעה המדויקת אין בעיה לתרגם, לרוב זה לא המצב (כנ"ל לגבי תרגום שנים). זכריהו בן בניהשיחה • כ"ז בתמוז ה'תשע"ט 22:31, 29 ביולי 2019 (IDT)

רבי שאול לנדא

Red copyright.svg
שלום,

הערך רבי שאול לנדא שערכת נחשד כמפר זכויות יוצרים, שאנציקלופדיה היהודית מקפידה מאוד על שמירתן. על פי מדיניות האתר אין להעתיק תוכן המופיע במקורות אחרים ולהעלותו לכאן, נראה שמקור הטקסט נמצא כאן, אלא אם קיבלת רשות מפורשת בכתב לעשות זאת, או שיצרת את התוכן בעצמך, ולך זכויות היוצרים.

אם התוכן המועתק שייך לך, או אם ברשותך אישור מתאים מבעלי התוכן, יש לפעול על פי ההנחיות בדף אנציקלופדיה:OTRS.

המשך תרומה לאנציקלופדיה היהודית על ידי העלאת חומרים מקוריים משלך הוא מוזמן ומבורך.

תודה, זכריהו בן בניהשיחה • כ"ז בתמוז ה'תשע"ט 22:42, 29 ביולי 2019 (IDT)

עניתי לך בדף השיחה של רבי שאול לנדא, רק אם תואיל להסביר לי בצורה ברורה יותר, מה עלי לעשות. ביבליופיל (שיחה) 22:50, 29 ביולי 2019 (IDT)

העברת הדף למרחב ערכים

- הועבר לדף שיחה:רבי שלמה חנוך רבינוביץ#העברת הדף למרחב ערכים
העברתי לשיחת הטיוטה, כדי שכל דבר יימצא במקומו ויהיה קל לאתר אותו בעתיד. יהונתן (שיחה) 00:46, 10 בנובמבר 2019 (IST)

ערכים בטיוטה

העברתי כעת את דף הטיוטה שלך לדף משתמש:ביבליופיל/רבי שלמה חנוך הכהן רבינוביץ. באופן כללי, כך נכון לנהוג בטיוטות. אחת הסיבות היא שמירת ההיסטוריה באופן תקין. כאשר מעבירים את הערך, עובר עמו יחד ההיסטוריה, ואין טעם שתופיע היסטוריה שקשורה לערך אחר. סיבה נוספת, לדוגמה, בפסקה זו ציינת לשיחת משתמש:ביבליופיל/טיוטה. בעוד תקופה דף זה יכיל תוכן שונה (של עוד ערך נהדר שתעבוד עליו), וייווצר בלבול מיותר. תודה לך, והמשך עריכה ברוכה. יהונתן (שיחה) 00:50, 10 בנובמבר 2019 (IST)

תודה + טיפים

אחר הברכה על העריכות האיכותיות, ובכלל על המרץ המבורך, רציתי לציין כמה טיפים הנהוגים אצלנו:

  • כאשר מציינים ספר כמראה מקום, נכון לציין את מקום ושנת ההדפסה, וכן את שם המחבר (או העורך).
  • נכון להמעיט את השימוש בתבנית {{ש}}, אלא עדיף להשאיר את המשפט באותו הקטע, או לרדת שתי שורות (במקום אחת).
  • גרשיים נכתבות אצלנו כ"גרשיים" ולא כ'גרש'. אחת הסיבות לכך היא משום שהטקסט נקרא לרוב על גבי מסך המחשב, ובו הגרש עשוי להיראות כלכלוך.
  • שים לב לאנ:ל#וי"ו עיצורית – ויליאם, הוועדה, תו, לוי, ולכן "בוורשה" ולא "בורשה", "במקווה" ולא "במקוה".

ושוב תודה וברכה על העריכות המעשירות. יהונתן (שיחה) 22:33, 10 בנובמבר 2019 (IST)

מצטרף לתודה המרובה על הערכים היפים! זכריהו בן בניהשיחה • י"ג בחשוון ה'תש"ף 23:02, 10 בנובמבר 2019 (IST)
תודה לכם על המשוב ותשומת הלב. ביבליופיל (שיחה) 23:16, 10 בנובמבר 2019 (IST)
ואם כבר בענייני הנחיות ביבליוגרפיות, מקובל לציין לספרים ומאמרים בפורמט אחיד (פחות או יותר). זו אחת הסיבות שנוצרו {{צ-ספר}} ו{{מאמר}}. הצורה בה אני משתמש:
עבור ספר: שם המחבר, שם הספר (עיר הדפסה: מו"ל, שנה), עמ'
עבור מאמר בכתב עת: שם המחבר, "שם המאמר", שם כתב העת מס' גליון (מועד גליון), עמ'
עבור מאמר מספר מאמרים (מאחד את שתי הצורות הקודמות): שם המחבר, "שם המאמר", בתוך שם העורך (עורך), שם הספר (עיר: מו"ל, שנה), עמ'
אני לא יודע אם חיוב גמור להצמד בדיוק לצורה הזו, ויש שנוקטים שיטות שונות מעט, בעיקר באופן ציון פרטי ההוצאה, אבל ככלל מומלץ להשתמש במבנה דומה לזה, שהוא המבנה המקובל בציונים ביבליוגרפיים, בקטלוגים של ספריות, וכד'. שוב יישר כח על העריכות היפות ועל ההשקעה המרובה. זכריהו בן בניהשיחה • י"ד בחשוון ה'תש"ף 15:42, 12 בנובמבר 2019 (IST)
יהונתן הפנני לדף אנציקלופדיה:ביבליוגרפיה, שם הדברים מופיעים בצורה מסודרת יותר ובשינויים קלים. זכריהו בן בניהשיחה • י"ד בחשוון ה'תש"ף 17:01, 12 בנובמבר 2019 (IST)
אציין בהזדמנות זו שאני בעד פתיחת דיון חדש על אופן פורמט מראי המקום, אך נראה לי שאפשר להמתין עם זה להמשך, ובינתיים להיצמד למה שקיים. זכריהו, על עניין העמודים, אם אומרים "קוף עין דלת", אז כותבים "קע"ד"; ואם אומרים "קעד", אז אפשר אולי לכתוב "קעד". ראשי התיבות באים לציין ש"כל אות נדרשת (=נהגית) בפני עצמה". אני גם על זה מוכן לדון, ואולי אף אתמוך בדרך הקצרה, אך זה צריך להיות באופן רוחבי - עובר דרך כל התבניות, וגם בזה לכאורה עוד חזון למועד. יהונתן (שיחה) 18:43, 12 בנובמבר 2019 (IST)

העלאת תמונה

כדי להעלות תמונה עליך ללחוץ על הקישור "העלאת קובץ לשרת/לוויקישיתוף" בסרגל הצד, לבחור תמונה ולהוסיף תקציר ורשיון. בהצלחה. גורשיחה • י"ז בחשוון ה'תש"ף • 00:45, 15 בנובמבר 2019 (IST)

בקשה

- הועבר לדף שיחה:רבי שלמה חנוך רבינוביץ#בקשה

ביאורים והרחבות

שלום רב. באופן כללי, אני שם לב שאתה נוטה להשתמש בהערות שוליים כהרחבה לדברים המופיעים בערך עצמו. בעולם האקדמי קיימות שתי דרכים (חלוקות) בדבר: יש שנוהגים להשתמש בהערות שוליים רק כמקור. ורק הרחבות שבאות אחר המקור ומתייחסות אליו, יתווספו באותה ההערה (כמו ציון מקור נגדי, ומשקל של שני המקורות), ויש שנוהגים לאפשר כתיבה חופשית בהערות. השיטה הראשונה תופסת יותר במאמרים מקצועיים. הסיבה לכך: כאשר יש בהערות שוליים מידע רב, גם אם אנו סבורים כי הוא פחות מהותי מהנאמר בערך עצמו, הקורא עשוי להסתקרן ולקרוא את כל הערות השוליים, ו"מה הועילו חכמים בתקנתן". יתר על כך, לפעמים הקורא רואה משפט עם מספר המסמן "מקור" (ואינו טורח לעיין בהערות ולראות שאינו כך), כשלמעשה זה בכלל לא מקור, אלא רק הוספה צדדית. תחת זאת, אפשר לציין פרטים צדדיים בסוגריים, או פשוט במילים. לדוגמה, אפשר בסוף המשפט או הקטע לכתוב: "בנוגע לכך וכך, יש מי שכתב שכך וכך", או "יצוין כי באותה התקופה היה נהוג שכך וכך" וכדומה. פתרון אחר יש באנציקלופדיה היהודית, שהשימוש בו פחות קיים, אך במקרים אלו הוא לכאורה עדיף: תבנית {{ביאורים}}. אדגים כאן את שימושה:
הערות שוליים משמשות בעיקר למקורות, אך עשויות לשמש גם עבור הרחבות[1]. לעומתן, תבנית ביאורים משמשת באופן מובהק להרחבות[א] ולביאורים[ב]. אלו יופיעו בפרק נפרד שייועד להם, לרוב ייקרא "ביאורים" או "ביאורים והרחבות" לפי העניין[2].
אני משער שתוכל למצוא עניין בתבנית זו, ואולי ביום מן הימים היא אף תיכנס לנורמה שלנו. יהונתן (שיחה) 02:04, 22 בנובמבר 2019 (IST)

ביאורים והרחבות

  1. ^ בעיקר כאשר באים לציין פרט שאינו חלק מהערך
  2. ^ ביאור הוא הבהרת הדבר בלא שיפריע לרצף הקריאה. יש שלא ישתמשו בביאורים, אלא יסתפקו בתבנית {{מונחון}} או בביאור בתוך הטקסט (=בצורה כזו).

הערות שוליים

כוכב לכותב!

Feather Barnstar Hires.png כוכב הכותבים
על כל הערכים הנהדרים, ובייחוד על הערך היסודי והחשוב המתיבתא (ורשה). יהונתן (שיחה) 13:37, 27 בנובמבר 2019 (IST)

תודה

על העשרת האנציקלופדיה בכמה ערכים יפים, שגם תרמו לידע שלי... המשך כך! גורשיחה • י"ב בכסלו ה'תש"ף • 03:59, 10 בדצמבר 2019 (IST)

העלאת תמונות

האם אתה מצליח לעלות תמונות לאתר באופן תקין? יהונתן (שיחה) 15:46, 16 בדצמבר 2019 (IST)

לא ניסיתי לאחרונה, וגם כך הידע הטכני שלי הוא חלש ואני מסתבך עם זה בדר"כ. ביבליופיל (שיחה) 00:07, 17 בדצמבר 2019 (IST)

@

שלחתי לך מייל. בדוק נא אם הגיע. יהונתן (שיחה) 12:53, 31 בדצמבר 2019

ביום ששי האחרון. ביבליופיל (שיחה) 13:55, 31 בדצמבר 2019 (IST)

מיון רגיל ובקרת זהויות

שלום רב, והמשך ברכות על המשך זרימת הערכים הביוגרפיים המשובחים. אני עצמי שוכח מכך פעמים רבות, אך נכון להזכיר זה לזה להקפיד על תבנית {{מיון רגיל}} בערכי הביוגרפיות. היא שומרת על הופעה אלפבתית תקינה בקטגוריות. גם תבנית {{בקרת זהויות}} חשובה בערכים אלו. היא אמנם כעת לא משפיעה דבר (עקב אי שאיבה מוויקינתונים), אך היא אינה מזיקה, ואולי ביום מן הימים יזכה אותנו השי"ת לשאיבה תקינה, והיא תסייע לנו במאוד. תוכל לראות כאן דוגמה לשימוש בתבניות אלו. יהונתן (שיחה) 00:12, 8 בינואר 2020 (IST)

ארחיב מעט במקום שיהונתן קצר. מיון רגיל אינו בדיוק תבנית. הוא משמש לשינוי סדר ההפועה בקט'. בירית המחדל בקטגוריות היא שערכים מופיעים ע"פ סדר אלפבית של שמותיהם. ניתן להגדיר מיון לפי שם אחר עבור קט' ספציפית בדף הערך, למשל לכתוב בדף "חיים" [[קטגוריה:יהודים רומנים|משה]], ואז בקט' הזו הערך מיקומו של הערך יהיה כאילו שמו הוא משה. אם רוצים לשנות את ברירת המחדל עבור כל הקט' של הערך משתמשים במיון רגיל בתחביר {{מיון רגיל:משה}} (שים לב לנקודתיים במקום הקו האנכי). כעת הערך ימוקם בכל הקט' שלו לפי "משה", אלא אם נחריג קט' ספציפית בהתאם לדרך הראשונה. הדרך השנייה שמישה במיוחד בשמות אנשים, שאותם מקובל למיין לפי שם משפחה. זכריהו בן בניהשיחה • י"א בטבת ה'תש"ף 14:26, 8 בינואר 2020 (IST)
ייש"כ. אוסיף כי יש בזה גם תועלת מיוחדת דווקא עבורנו שאנו מוסיפים את התואר "רבי" בערכים רבים, וכך בקטגוריה:ערכים שנוצרו באנציקלופדיה היהודית, לדוגמה, יש לנו רשימה ארוכה באות ר' של כאלו שצריכים להופיע באות של שם המשפחה שלהם, או על שם העיר שלהם (קלוגר, הורוביץ, קוסוב, טמקין וכו'). הדבר קיים גם בקטגוריות אחרות ובערכים שנוצרו בוויקיפדיה ושיוצריהם לא שמו אצלם את התבנית הנ"ל. יהונתן (שיחה) 14:57, 8 בינואר 2020 (IST)
ברשותכם, אוסיף רק דוגמה מעשית. ראה מה שעשיתי כעת בערכים רבי אברהם בנימין קלוגר ורבי אהרן הלברשטאם. איש גלילישיחה • י"א בטבת ה'תש"ף • 15:44, 8 בינואר 2020 (IST)

כוכב להיסטוריון!

Epic Barnstar Hires.png כוכב היסטורי
על הערך המיוחד שמעון זאב רוטשילד, לצד עוד הרבה אחרים נהדרים. יהונתן (שיחה) 01:57, 5 בפברואר 2020 (IST)
ביום היאר-צייט שלו, חיפשתי קלות את הערך עליו (בדיקה בהיסטוריית התרומות שלי תאשר זאת), והתאכזבתי/התפלאתי כאשר נוכחתי שאיננו. שמחתי מאוד לראות שהרמת את הכפפה, ובאופן מקיף ומלא. יהונתן (שיחה) 02:00, 5 בפברואר 2020 (IST)
תודה לך, את ההשראה שאבתי בין היתר מהערך הנהדר והמעורר התפעלות שמואל זביטקובר. בתכנון המקורי רציתי אכן להעלות את הערך לכבוד היארצייט, אבל התאחרנו במעט. ביבליופיל (שיחה) 15:48, 6 בפברואר 2020 (IST)
יישר כוח! יהונתן (שיחה) 01:04, 7 בפברואר 2020 (IST)

נאמאקה

אישרתי את נאמאקה, על סמך רוח הדברים בהתאמה:דיונים#איזכורים מיתולוגיים שוליים. יהונתן (שיחה) 12:30, 21 באפריל 2020 (IDT)

אדמו"רים שנספו בשואה

יש להעביר את כל האדמו"רים מתוך הקטגוריה של הרבנים. דרך קלה ופשוטה: היכנס ל"העדפות" (למעלה בצד שמאל) > גאדג'טים > קטגוריות > סימון V בראשון. למעשה סימון V (גם) בשני היה נותן מהירות עבודה גבוהה פי כמה, אך זה לא פועל. אולי דוד יוכל לסייע בכך. יהונתן (שיחה) 11:58, 26 באפריל 2020 (IDT)

כוכב לכותב!

Feather Barnstar Hires.png כוכב הכותבים
מה לעשות שהסקריפט נותן אפשרות רק לכוכב אחד? קבל נא את הערכתי, יחד עם כוכב הבלתי נלאה, כותב החריצות, ועוד כמה בדרך. אתה מעשיר את האנציקלופדיה שלנו ברמה משמעותית. דוד (שיחה) 17:35, 29 באפריל 2020 (IDT)

ואני, במקום כוכב הקדשתי לך את הרחבת העץ, כהוקרה על הערכים שמעון זאב רוטשילד ואנשל מאיר רוטשילד. יהונתן (שיחה) 02:55, 1 במאי 2020 (IDT)

מדליית כסף עבורך!

Wiki silver medal.png על ההרחבה הנהדרת של הערך כולל חבת ירושלים. תענוג לקרוא! גורשיחה • י"ח בסיוון ה'תש"ף • 03:27, 10 ביוני 2020 (IDT)

נבדק ואושר

שים לב שכדי שערכים שאתה כותב יהיו פתוחים לצפייה צריך להכניס שם תבנית נבדק ואושר, ראה הרב דוב אריה ריטר מסומן באדום בהיותו ללא תבנית. Yr (שיחה) 14:12, 26 ביוני 2020 (IDT)

אכן. כמו כן צריך גם לסדר את הקטגוריות. עקוב נא אחר מה שעשיתי שם כעת. איש גלילישיחה • ד' בתמוז ה'תש"ף • 15:43, 26 ביוני 2020 (IDT)

הסנהדרין של פריז

התחלתי להגיה קלות, ואז שמתי לב שיש תבנית בעבודה, אז איני נוגע, רק מעיר: א. דברי ימי ישראל מצדיק קישור, וצריך גם להיות מודגש כמו כל ספר מצוטט בהערות כמקור. ב. אני חושב שבאותה תקופה עוד לא היו "חילונים" בהגדרתם זו. היו ליברלים, נאורים וכיו"ב. ג. מספר שגבוה מ-9 או מ-10, מקובל לכתוב אותו בספרות. יותר נוח "387" מאשר "שלוש מאות (ו)שמונים ושבע". משכך, גם "שתים עשרה" עדיף "12". יהונתןשיחה • ט' בתמוז ה'תש"ף 08:31, 1 ביולי 2020 (IDT)

כמובן שאין לי התנגדות לעריכות, מקלדת הזהב שלך רק תשביח את הערך. א. אין לי את הספר במקוון אם לכך התכוונת, ואם התכוונת לקישו"פ, מדוע לא הערת על כך בערך רבי אברהם דה קולוניה? ב. כמובן. לא שמתי לב שביטוי זה קיים בערך, אם כן השתרבב לשם בטעות, הכינוי ליברלים או נאורים הוא לא הגדרה מדוייקת הייתי מעדיף שם אחר. תודה על תשומת הלב. ביבליופילשיחה • ט' בתמוז ה'תש"ף • 13:59, 1 ביולי 2020 (IDT)
הזכר לי עם סיום עבודתך שם והסרת התבנית, ואשתדל אי"ה להיפנות לכך. יהונתןשיחה • י' בתמוז ה'תש"ף 07:57, 2 ביולי 2020 (IDT)