שיחה:שמואל זביטקובר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

תאריך פטירתו[edit | edit source]

לגבי תאריך הפטירה, לענ"ד כדאי לשים לב שהתאריכים אצל יעוונין לא תמיד ברי-סמכא שהרי הוא מצטט גם מצבות לא מקוריות (מחודשות), ראו שם עמ' 7–8, מצבת אביו של רבי יחזקאל מקוזמיר המלאה שבחים על הבן זצלה"ה (למרות שנפטר הרבה אחרי אביו). כנראה חודשה המצבה, ואם כך אין כאן את העדיפות הרגילה של תאריכים על גבי מצבות שכותבי הערך העדיפו על פני התאריך שבויקיפדיה הפולנית. יהונתן, אנא בדוק זאת. ערכיפד (שיחה) 19:20, 23 בדצמבר 2018 (IST)

מלבד אזכור קל אצל רינגלבלום, המופיע בהערה, לא מצאתי אצלו התייחסות אחרת לכך. יהונתן (שיחה) 20:54, 27 בינואר 2019 (IST)
כעת מצאתי תאריך נוסף והוספתיו בהערה. יהונתן (שיחה) 01:49, 7 במאי 2019 (IDT)

מצבתו[edit | edit source]

דומני שאחר השינויים המפליגים בערך יש להעביר את הפסקה לסוף הערך. ואולי להופכה לתת פרק. דוד (שיחה) 19:04, 27 בינואר 2019 (IST)

יצרתי במקום זאת תת כותרת, כמקובל. יהונתן (שיחה) 20:42, 27 בינואר 2019 (IST)

מקורות[edit | edit source]

כפי שניתן לראות בהערות השולים, המקור העיקרי בכתיבת הערך הוא מאמרו של רינגלבלום על שני חלקיו. כיון שהוא מופיע בכל מקרה ב'לקריאה נוספת', ועקב ריבוי ההפניות אליו, אני מציע לשקול להסיר את כל ההפניות אליו ולכתוב בפשטות שמידע סתמי בערך מבוסס על רינגלבלום. (זה די מקובל כאשר יש מקור עיקרי המופיע ב'לקריאה נוספת', כמדומה לי.) גם אם לא, ודאי אין צורך ברישום המדויק בכל פעם מחדש, ודי בהפניה כמו "רינגלבלום, עמ' ***". זכריהו בן בניהשיחה • ט' בניסן ה'תש"ף 22:58, 2 באפריל 2020 (IDT)

דיון דומה התקיים גם בדף שיחה:חידושי הריטב"א. כאן, כמו שם, אני כן תומך בפירוט בהערות שוליים. בסופו של דבר, כאשר הקורא רוצה לבדוק לעומק או לאמת מול מקור אחר הוא חייב מקור ממוקד ומדויק. כאשר המקור הוא מעורפל ומתפרס על פני כמה עמודים - אנו מייגעים אותו לשווא. כל שכן כאשר אנו משאירים רק ב"לקריאה נוספת", שכך אינו יודע על קטע מסוים אם הוא על בסיס הנ"ל אם לאו, ובפרט בערכים שבהם יש כמה קישורים ב"לקריאה נוספת". קורא שמעוניין למצוא מקור לפרט מסוים בערך, אין סיבה לשגע אותו לעבור כעת על חמישה קישורים או מאמרים שכל אחד מהם יכול להתפרס על פני עשרות עמודים. זה הזוי. אמנם אנו מתירים להסתמך על "לקריאה נוספת", אבל זה ודאי יותר בבחינת "גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה", שכן קשה מאוד ללכת ולספק מקור לכל קטע. אם מישהו מתנדב לעשות זאת, ודאי תבוא עליו הברכה ויצוין לשבח. את הצעת הקיצוץ קיבלתי וביצעתי. יהונתן (שיחה) 03:55, 3 באפריל 2020 (IDT)
מקבל את קיומה של העמדה הזו, אבל לדעתי זה הפוך. הסתמכות על קריאה נוספת במקרה של מקור עיקרי יחיד היא לכתחילה, ואף עדיפה על הפניות חוזרות לאותו המקור ("עד כדי טירוף", כמו שאמרו לי פעם). מי שירצה מאמרים כאלה מסודרים ע"פ רוב על פי סדר, ולכן לא כ"כ קשה למצוא את מה שאתה מחפש. לדעתי המצב של הערות חוזרות ונשנות לאותו מקור פוגעות בקורא יותר. זכריהו בן בניהשיחה • ט' בניסן ה'תש"ף 11:15, 3 באפריל 2020 (IDT)

שמואל פרנקל חתנו[edit | edit source]

בערך מוזכר חתנו שמואל פרנקל עם הפניה לערך בוויקיפדיה הפולנית עליו - הוא התנצר בשלב כלשהו? ישנה שם תמונה של הקבר שלו, בבית הקברות הנוצרי, עם צלב גדול מעל ה'אוהל'. ערכיפד (שיחה) 02:06, 2 באוקטובר 2020 (IDT)

מרד קושצ'ושקו[edit | edit source]

ביבליופיל" השתא שזכינו לאורו, האם תוכל לעבור על הערך ולראות כי המידע תואם ונכון? יהונתןשיחה • ח' בטבת ה'תשפ"א 13:50, 23 בדצמבר 2020 (IST)