שידור חי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

שידור חי (או "שידור ישיר") הוא שיטה להפצת תוכן באופן מיידי או בהשהיה קצרה (מספר שניות עד מספר דקות) באמצעי התקשורת האלקטרוניים. שידורים חיים נהוגים במגוון ז'אנרים טלוויזיוניים: מהדורות חדשות ואקטואליה, תחרויות ספורט, מופעי בידור, תוכניות אירוח (Talkshows) ותוכניות מציאות.

בשידורים אלו תפקידם היחיד של העורכים הוא בבחירת התוכן המשודר (בחירת סדר הנושאים או סדר הדוברים/מרואיינים, ובטלוויזיה בחירת זוויות צילום), בהוספה ובשילוב של קטעים מוקלטים מראש, ולעיתים בהשמטה של קטעים שנמצאו לא מתאימים לשידור.

השידור החי היה נהוג עוד מתחילת שידורי הרדיו והטלוויזיה. בעבר היה נהוג לשדר בשידור חי גם תכנים קומיים ודרמטיים המבוססים על תסריט מוכן מראש. אך עם התפתחות ושכלול אמצעי הקלטה ואמצעי עריכה גופי השידור השונים העדיפו לבצע הקלטה וצילום מראש, ולבסוף לשדר את התוכנית המוקלטת ובדרך כלל ערוכה.

היתרון העיקרי בשידור החי הוא המיידיות שבו התוכן מגיע אל הקהל, כמו גם היכולת להציג מידע ואירועים עדכניים.

בתחום הבידור, מספר סדרות הכילו פרק או יותר ששודרו בשידור חי. בין הסדרות: ER, רוק 30 ועוד. בינואר 2017 סרט קולנוע צפוי להיות משודר בשידור חי מבריטניה לכ-500 אולמי קולנוע ברחבי העולם[1].

השהיה מכוונת[edit | edit source]

בתחנות שידור שונות בעולם הוגדר הצורך בהשהיית השידור החי. השהיה זו לא נובעת ממניעים טכניים, אלא נועדה לאפשר עריכה והתערבות בתוכן המשודר בשידור חי[2]. לדוגמה, באיטליה הונהגה בעבר השהיה של מספר שניות על מנת לאפשר לעורכים למנוע שידור חי של אירועים אלימים בתחרויות ספורט.[דרוש מקור] באופן דומה, בשידורי התוכנית "האח הגדול" בישראל היה נהוג להשהות את השידור החי על מנת למנוע שידור של תכנים לא מתאימים.[דרוש מקור] בשנת 1989 התראיינו חברי להקת Guns N' Roses, סלאש ודאף מק'אגן בטקס הענקת פרסי המוזיקה האמריקאיים כשהם שיכורים לחלוטין ומשתמשים בשפה בוטה. בעקבות תקרית זו משודרים טקסי הענקת הפרסים בהשהיה של 5 שניות.

בינואר 2004, במהלך הופעת המחצית של הסופרבול, הופיעה ג'נט ג'קסון יחד עם ג'סטין טימברלייק. במהלך ההופעה משך טימברלייק חלק מחולצתה של ג'נט תוך שהוא חושף את השד הימני שלה לעיני מיליוני הצופים בטלוויזיה. רשתות הטלוויזיה ששידרו את המשחק בשידור חי הכחישו כל קשר למקרה שעורר שערורייה גדולה בארצות הברית. מאז משודרת הופעת המחצית בסופרבול בהשהיה של חמש שניות.

אירועים בולטים[edit | edit source]

אירועים לאין-ספור שודרו בשידור חי במהלך השנים. מתוכם היו שבלטו במיוחד בשל חשיבותם או היקפי הצפייה. רוב השידורים הבולטים משתייכים לתחום האקטואליה.

אירועים בולטים בעולם[edit | edit source]

  • רצח קנדי - היה בין האירועים הבולטים ביותר באמצע המאה העשרים ששודר בשידור חי. הרצח נמנה עם האירועים הראשונים שגרמו לפריצת שידורי גל פתוח נרחב. באותם הימים שידרו רשתות הטלוויזיה בארצות הברית 50 שעות שידורי חדשות הנוגעים באירוע בארבעה ימים, ולכן האירוע החזיק בשיא של השידור המתמשך הארוך ביותר.
  • פיגועי 11 בספטמבר - המקרה ששבר שיא זה היה פיגועי 11 בספטמבר, אז רשתות הטלוויזיה בעולם כולו ובארצות הברית בפרט שידרו את המתרחש במשך שעות שלמות. רשתות הטלוויזיה בארצות הברית שידרו במשך 90 שעות בארבעה ימים במתכונת שלא כוללת פרסומות. השיא נשבר בעקבות העובדה ששידורי הרשתות לא נפסקו גם בשעות הלילה, דבר לא שכיח בשידורים טלוויזיוניים בשל מיעוט הצופים בשעות הללו; זאת לעומת המקרה של רצח קנדי, בו לא שידרו הערוצים בשעות הלילה.
  • מות הנסיכה דיאנה - מקרה נוסף שבלט במיוחד באותה המתכונת היה מותה של הנסיכה דיאנה בבריטניה בתאונת דרכים, לאחר שהתנגשה בקיר בטון בעודה בורחת מצלמי פפראצי. לאחר המקרה, שאירע בשנת 1997, השוו בבריטניה את האווירה ברחובות המדינה לאווירת האבל ששרתה בישראל לאחר רצח יצחק רבין. היה זה מן המקרים הראשונים בהם ערוצי החדשות בבריטניה פרצו לשידור תוך כדי הפסקת השידורים הסדירים.
  • אסון מעבורת החלל צ'לנג'ר - אירוע בולט נוסף היה בהתפוצצות מעבורת החלל צ'לנג'ר, אז שידרו ערוצי הטלוויזיה בשידור חי את התרסקותה של המעבורת וברחבי כל העולם חזו במתרחש בשידור ישיר.

אירועים בולטים בישראל[edit | edit source]

  • אסון ורסאי - אירוע בולט נוסף הוא אסון אולמי ורסאי. באמצע חתונה, קרסה רצפת האולם וחלק מהחוגגים נפלו עם הרצפה - חלקם אל מותם. ערוצי הטלוויזיה הישראלים (ערוץ 2 וערוץ 1) פרצו בשידור חי ממקום האירוע ושידרו במהלך כל הלילה את ניסיונות החילוץ של הלכודים תחת ההריסות.
  • המסך המפוצל - שידור המסך המפוצל תפס מקום בולט בהיסטוריית השידורים הישירים בגלל אופן שידורו. ב- 2 במרץ בשנת 2002 שידרה זכיינית ערוץ 2 טלעד משחק כדורגל בשידור ישיר. באותו זמן, החלו להגיע ידיעות על פיגוע. טלעד בחרה בחלוקת המסך: בשליש הימני נמשך שידור המשחק, ובשני השלישים הנותרים שודר הדיווח על הפיגוע כשהפסקול כלל רק דיווחים על הפיגוע. שידור זה גרר ביקורות רבות המופנות לטלעד באשר להחלטה להמשיך בשידור המשחק.

לקריאה נוספת[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ מערכת גיא פינס, לראשונה בעולם הקולנוע: וודי הרלסון יביים סרט בלייב, באתר ערוץ עשר, 17 בינואר 2017 (במקור, מאתר "nana10")
  2. ^ רפי מן, עולים לאוויר לפני שלוקחים אוויר, באתר העין השביעית, 1 בינואר 2009

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +190 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png