שגרירות ישראל בוושינגטון

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search


שגיאות פרמטריות בתבנית:מבנה

פרמטרים ריקים [ סגנון אדריכלי, אדריכל, שם בשפת המקור, זרם ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ ראש הנציגות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

שגרירות ישראל בוושינגטון
Israeli Embassy Washington DC 3221.JPG
מידע על המבנה
כתובת International Drive 3514
תאריך התחלה 1948
אתר השגרירות
וירג'יניה
אורך או רוחב אינם בגבולות המפה.png

שגרירות ישראל בוושינגטון היא הנציגות הדיפלומטית העיקרית של מדינת ישראל בארצות הברית והשגרירות הישראלית הגדולה ביותר בעולם. היא שוכנת בשדרות International Drive 3514 בוושינגטון די.סי. השגרירות החלה לפעול כצירות ב-14 במאי 1948, בעקבות ההכרה דה-פקטו של ארצות הברית בישראל מיד לאחר הכרזת העצמאות. שגריר ישראל בוושינגטון מאז דצמבר 2013 הוא רון דרמר.

בעלי תפקידים ומחלקות

 • מחלקת עיתונות, תקשורת ודיפלומטיה ציבורית - מקדמת את סדר היום הישראלי במגוון תחומים בתקשורת האמריקאית ובקרב הציבור הרחב.
 • מחלקת אקדמיה - אחראית על חתימה ויישום של הסכמים בין המדינות בתחום האקדמיה, יצירת קשר בין מוסדות אקדמיים, חילופי סטודנטים ומלגות לימודים.
 • מחלקת תרבות - אחראית על חתימה ויישום של הסכמי תרבות בין המדינות, חשיפת קהלים אמריקאי לתרבות ישראלית ועידוד קשרים בין מוסדות תרבות בשתי המדינות.
 • מחלקת מנהלה- בראשה עומד הקונסול (המשמש גם כקצין המנהלה- קצ"מ).
  • המחלקה הקונסולרית - מספקת שירותים קונסולריים לתושבי וושינגטון די.סי, מרילנד ווירג'יניה.
  • מחלקת מחשוב
  • מחלקת רכש והתקשרויות
 • נספחות צה"ל - כיום עומד בראשה אלוף מיקי אדלשטיין. בשל מערכת הקשרים הביטחוניים הענפים בין המדינות והסכם הסיוע הביטחוני, נחשבת לנספחות הצבאית החשובה של ישראל בעולם.
 • נספחות המשטרה - תת-ניצב מנחם חבר מכהן כנציג משטרת ישראל בארצות הברית.
 • נציגות משרד האוצר
 • נציגות משרד הכלכלה

הבית הישראלי

בנוסף לכעבודתה השוטפת, מפעילה שגרירות ישראל בוושינגטון את "הבית הישראלי", שמטרתו טיפוח הקשר בין הקהילה הישראלית הגדולה המתגוררת באזור לבין ישראל.​ במסגרת הבית הישראלי מתקיימות פעילויות תרבות שונות, פעילויות לילדים וכן נחגגים החגים ומתקיימים טקסים בשיתוף השגרירות והקהילה. כמו כן, מספק הבית הישראלי שירותי ייעוץ והכוונה ​לישראלים אשר קיבלו את ההחלטה לחזור לישראל, ומלווה את התושב החוזר בכל השלבים עד לחזרתו הביתה.

תפקיד השגריר בוושינגטון

בשל חשיבותם האסטרטגית של יחסי ארצות הברית-ישראל לביטחונה של ישראל, תפקיד שגריר ישראל בארצות הברית נחשב לבכיר במיוחד ומקביל בחשיבותו לזה של חלק משרי הממשלה. יחד עם זאת, לאורך השנים הועלתה לא פעם ביקורת על המגבלות הרבות המהוות מכשול ליכולתו להביא לידי ביטוי את כישורין והשפעתו. לדעת מייקל אורן, שכיהן בתפקיד בשנים 2009–2013,

"השגריר אחראי על כלל השגרירות ועל תשע קונסוליות ברחבי ארצות הברית, אבל אין לו כמעט שום סמכות לגייס לעבודה או לפטר מישהו ממאות העובדים. יתרה מזאת, הדיפלומטים המקצועיים בסגל נוטים להתקומם על מינוי של אדם מחוץ למערכת לתפקיד הנחשק ביותר בשורותיהם, ולעתים קרובות מוציאים את תסכוליהם לעיתונות. השגריר כפוף הן לראש הממשלה והן לשר החוץ, ששייכים לעתים קרובות למפלגות שונות, ומקבל לפעמים הנחיות סותרות. וגם אם שגריר שאיננו קרוב במיוחד לראש הממשלה עשוי ליהנות מחופש פעולה נרחב יותר בביטוי דעותיו הפרטיות ובהקלה על מתחים דו-צדדיים, האליטה בוושינגטון עלולה לזלזל בו בהנחה שאיננו רלוונטי. וההיבט המפחיד מכול - שולחנו של השגריר הוא צומת שאליו מתנקזים הבית הלבן ומחלקת המדינה, 535 חברי הקונגרס והפנטגון, הביון האמריקאי וקהילות עסקים, יהודים אמריקאים, קהילות דתיות ואתניות, העיתונות הבינלאומית, כל זה וכן כ-25 שרים בממשלת ישראל, 120 חברי כנסת, צה״ל ושירותי המודיעין, המגזר המסחרי והעיתונות הישראלית."[2]

בעקבות בדיקה שקיים בשנת 1999, מתח מבקר המדינה ביקורת על מידת התיאום בין השגרירות בוושינגטון לבין מטה משרד החוץ בירושלים ובינה לבין נציגויותיה האחרות של ישראל בארצות הברית ובאו"ם. המבקר טען, כי על אף שהשגריר בוושינגטון ממונה, להלכה, על תשע הקונסוליות הכלליות של ישראל בארצות הברית, השגרירות לא קיימה שגרת פיקוח והכוונה לקונסוליות. עוד העלתה הביקורת, כי אין דפוסי תיאום בין שלושת הנציגים הבכירים של המדינה בארצות הברית (השגריר בוושינגטון, השגריר לאו"ם והקונסול הכללי בניו יורק), דבר היוצר התנגשויות.[1]

ראשי הנציגות לדורותיהם

שם תקופת כהונה הערות
אליהו אילת 1948-1950 מ-1945 שימש כנציג הסוכנות בוושינגטון ושם קיבל מנשיא ארצות הברית, הארי טרומן, את ההודעה בדבר הכרת ארצות הברית במדינת ישראל. התמנה לציר ראשון ואחר-כך כשגריר הראשון בארצות הברית.
אבא אבן 1950-1959 במקביל לכהונתו כשגריר ישראל באומות המאוחדות
אברהם הרמן 1959-1968 השגריר בזמן מלחמת ששת הימים
יצחק רבין 1968-1973
שמחה דיניץ 1973-1978 השגריר במהלך מלחמת יום הכיפורים, מזכר הבנה בין המדינות ובהסכמי קמפ דייוויד
אפרים עברון 1978-1982
משה ארנס 1982-1983 השגריר במהלך מלחמת לבנון הראשונה
מאיר רוזן 1983-1987 השגריר במהלך התפוצצות פרשת פולארד
משה ארד 1987-1990
זלמן שובל 1990-1993 השגריר במהלך מלחמת המפרץ
איתמר רבינוביץ 1993-1996 השגריר בתקופת החתימה ותחילת יישום הסכמי אוסלו
אליהו בן אלישר 1996-1998
זלמן שובל 1998-2000 תקופת כהונה שנייה
דוד עברי 2000-2002
דני אילון 2002-2006 השגריר בזמן מלחמת המפרץ השנייה
סלי מרידור 2006-2009
מיכאל אורן 2009-2013
רון דרמר מדצמבר 2013

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שגרירות ישראל בוושינגטון בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.
 • Green globe.svg [http:// אתר האינטרנט הרשמי] של שגרירות ישראל בוושינגטון

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1129 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png