שירות הביטחון הכללי

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from שב"כ)
Jump to navigation Jump to search

הרחבות או שכתובים לערך זה התבצעו בעבר באתרים שונים. סקירת השינויים. הסר


Disambig RTL.svg המונח "ש"ב" מפנה לכאן. לערך העוסק בשנה העברית ה'ש"ב (1541–1542), ראו ה'ש"ב.

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 560: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). שירות הביטחון הכללי, מכונה בדרך כלל שַׁבַּ"כּ, או הַשַּׁבַּ"כּ (בראשית ימיו נקרא שִׁין-בֵּית, וכך הוא מכונה עד היום בכמה שפות זרות), הוא ארגון ביון המהווה חלק חשוב בקהילת המודיעין הישראלית. השב"כ כפוף למשרד ראש הממשלה ונועד להגן על המדינה מפני ריגול, חתרנות פנימית וטרור המסכנים את ביטחונה.

תפקידיו כוללים:

מטה השב"כ שוכן בצפון תל אביב, סמוך לתחנת הרכבת תל אביב אוניברסיטה[1][2][3].

מבנה הארגון[edit | edit source]

השב"כ מתחלק לכמה מרחבים, אגפים ויחידות:

 • מרחב ירושלים, יהודה ושומרון: המרחב הגדול ביותר בשב"כ[4], ומופקד, בעיקר, על סיכול טרור פלסטיני מאזורים אלה.
 • מרחב צפון: אחראי על סיכול חתרנות והתארגנויות עוינות בצפון הארץ. בשנות מלחמת לבנון הראשונה, שבהן שלטה ישראל בדרום לבנון, היה השב"כ מופקד גם על אזור זה (יחד עם ארגוני ביון אחרים).
 • מרחב דרום: המרחב השני בגודלו אשר ממוקם באשקלון - אחראי, בין השאר, על סיכול טרור שמקורו ברצועת עזה.
 • האגף הערבי: האגף הגדול ביותר בשב"כ[5], ומופקד על חשיפת גורמים חתרניים או עוינים בקרב ערביי ישראל.
 • האגף לישראל ולזרים (נקרא בעבר 'האגף לעניינים לא-ערבים') - כולל בתוכו את האגף לסיכול ריגול ומניעת חתרנות במגזר היהודי, הידוע גם בשם "החטיבה היהודית" ו"האגף היהודי"[6] עוסק במניעת ריגול ובטיפול באנרכיסטים ופעילים קיצוניים העוסקים בפעולות כנגד המדינה והמשטר הדמוקרטי, כדוגמת טרור. האגף ירד מגדולתו לאחר נפילת ברית המועצות, אך עלה בחשיבותו בעקבות פעולות טרור יהודי החל מראשית שנות ה-80[7]. בעקבות המלצות ועדת שמגר לחקר טבח מערת המכפלה, הוגדל האגף.
 • אגף האבטחה: כולל את היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות (השירות החשאי) שאחראית על אבטחת אישים, שדות תעופה, מטוסי נוסעים ושגרירויות ישראל בחו"ל.
 • אגף החקירות: אחראי על חקירת עצירים במתקני השב"כ.
 • אגף הטכנולוגיה והסייבר: אחראי על פיתוח אמצעים טכניים למטרות איסוף מודיעין וסיכול טרור, ריגול וחתרנות[8].
 • האגף לפיתוח מערכות מידע: אחראי למערכות מידע, הן לבניית טכנולוגיות ופיתוח מערכות, והן לתורה הכלל-ארגונית לשימוש וטיפול במידע.
 • הרשות הממלכתית לאבטחת מידע (רא"ם) הוקמה כחטיבה בפיקוד ארז קריינר, איש אגף אבטחה בשירות בעברו[9], מכח החלטת ממשלה מדצמבר 2002 וכפופה לשב"כ[10]. הרשות מוסמכת להנחות גופים בעלי מערכות מידע קריטיות. רשימת הגופים מופיעה בתוספת הרביעית לחוק להסדרת הביטחון בגופים ציבוריים והיא מתעדכנת מעת לעת. הרשימה כוללת, בין השאר, את משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד הפנים, בנק ישראל, חברת החשמל, בזק, חברת קצא"א, מגן דוד אדום, מקורות ותשתיות נפט ואנרגיה.
 • היחידה המבצעית: יחידה מיוחדת של לוחמים המומחים בפעילות חשאית ובמיוחד בביון ואיסוף מודיעין בשטח עוין. היחידה מבצעת משימות מיוחדות חשאיות עבור השב"כ, כגון איסוף מודיעין ואבטחת סוכני שב"כ בשטח עוין[11].
 • היחידה הממלכתית לקביעת התאמה ביטחונית - אמונה באופן בלעדי בישראל על קביעת סיווגם הביטחוני של מועמדים לתפקידים המצריכים סיווג כזה.
 • המנהלה הביטחונית לסיוע: מנהלה העוסקת בטיפול ובשיקום הסייענים של זרועות הביטחון.
 • בשנותיו הראשונות כלל השב"כ אגף שעסק בריגול פוליטי, כנגד מפלגות אופוזיציה שנחשדו כי יעמדו לצד ברית המועצות, אם יתפתח עימות בין הגוש המזרחי והמערבי. האגף עקב אחרי מפ"ם, מק"י ואף תנועת החרות. במקביל פעל השב"כ בעד הגדלת התמיכה במפא"י במגזר הערבי. פעולות אלו הובילו לביקורת קשה כלפי הארגון. בראשית שנות ה-60 פורק אגף זה וארכיונו הושמד[12].

שם הארגון[edit | edit source]

שירות הביטחון הכללי מכונה בדרך כלל לפי ראשי התיבות שלו שַׁבַּ"כּ, או הַשַּׁבַּ"כּ. בראשית ימיו נקרא שִׁין-בֵּית, ראשי תיבות של "שירות ביטחון" וכך הוא מכונה עד היום בכמה שפות זרות. באנגלית נהוגים מספר תרגומים לשמו של השב"כ, בהם GSS = General Security Service,‏ GSA = General Security Agency והתרגום הרשמי של השב"כ ISA = Israeli Security Agency.

סמל הארגון[edit | edit source]

קובץ:Shabak-0001.png
סמל השב"כ כפי שמופיע באתר הרשמי שלו

סמל הארגון הוא עיגול ובתוכו שלושה קני המנורה, כמחצית של סמל הלאום. צבעי הסמל כחול-תכלת-לבן כצבע הצבעים הלאומיים של ישראל.

בסמל מופיע מוטו הארגון, "מגן ולא יראה" כמבטאים את דרך הפעילות החשאית שלו. מילים אלו לקוחות משירת דבורה: "מָגֵן אִם יֵרָאֶה וָרֹמַח" (שופטים ה' 8).

לעיתים קרובות רשום בצד הסמל או מסביבו שם הארגון, "שירות הביטחון הכללי".

היסטוריה[edit | edit source]

הקמה[edit | edit source]

מסמך ההקמה של שירות הביטחון

עם הכרזת המדינה הוקם (על בסיס שירות המודיעין של "ההגנה") שירות הביטחון, ה"ש.ב.", שהיה זרוע של צה"ל (יחידה 184), ובראשו הועמד סגן אלוף איסר הלפרין (הראל). מסמך היסוד של הש.ב. נכתב ב-17 בפברואר 1949, ובו כתב הראל אל הרמטכ"ל יעקב דורי כי בהתייעצות אצל דוד בן-גוריון סוכם להקים "שירות ביטחון". ההוראה בוצעה כעבור כשלושה שבועות, בצו של האלוף דוד צדוק, ראש אגף מטה (אג"מ), שהורה על הקמת "שירות ביטחון כללי". בשנת 1950 הוצא השירות ממסגרת צה"ל, והועבר לאחריותו של ראש הממשלה. במהלך מלחמת העצמאות עסק השירות רק בביטחון פנים, ולאחר המלחמה הוקמה בו גם מחלקה לריגול נגדי ונמסר לו גם הטיפול בנושאים מודיעיניים הקשורים בערביי ישראל.

השנים הראשונות ועד 1967[edit | edit source]

עד מלחמת ששת הימים כלל השב"כ כמה מאות עובדים והתמקד בריגול נגדי, ובמעקב אחר פעילות חתרנית במגזר הערבי ובמגזר היהודי (לצד אבטחת אישים ומוסדות חיוניים בישראל ובנציגויותיה בחו"ל)[13]. בתקופה זו הרשו לעצמם רבים מערביי ישראל לעזור לשב"כ באופן גלוי לחלוטין, בעיקר על ידי אירוח מתלמדים כדי שיכירו היטב את התרבות הערבית[14].

את כוח האדם בשירות בתקופה זו מתאר פרי בספרו:

"באותם ימים היה סגל השב"כ מורכב משלוש קבוצות עיקריות: הראשונה - ותיקי הש"י והיחידה לביטחון פנים "מחץ", שהוקמה לאחר פירוק ה"הגנה" ופעלה עד לכינון שירות הביטחון בפברואר 1949. הקבוצה השנייה - אנשים ששפת האם שלהם הייתה רוסית או לשון מזרח אירופאית אחרת. השלישית - יוצאי מדינות ערב או ילידי הארץ, שגדלו בסביבה ערבית ולמדו להכירה כמו את כף ידם."

עמ' 26

אחד ההישגים הבולטים ביותר של השב"כ בשנותיו הראשונות הוא השגת תמליל הנאום הסודי של מנהיג ברית המועצות, ניקיטה חרושצ'וב בשנת 1956[15], אם כי הישג זה נוצר באקראי, בלא שהשב"כ טרח על כך.

ב-4 במרץ 1957, התנקשו שלושה צעירים בחיי ד"ר ישראל קסטנר, בעקבות משפט דיבה שבו נקבע כי קסטנר שיתף פעולה עם הנאצים. במהלך משפטם התברר כי זאב אקשטיין, שירה בקסטנר והרגו, היה סוכן של הש"ב, ונשלח לקבוצה המחתרתית כדי לשמש בה כמודיע. הש"ב טען כי אקשטיין ניתק את הקשר עם מפעיליו, ונסחף בעצמו לרעיונות המחתרת והשתתף בה. הרוחות בעניין זה לא נרגעו זמן רב.

בעקבות רצח ישראל קסטנר, ובמהלך המשפט, נחשפה לציבור עובדת קיומו של השב"כ, שהייתה חסויה עד אז, ואף הוכחשה. החשיפה הובילה לכינונו של פיקוח פרלמנטרי על השירות.

בשנות ה-50 של המאה ה-20, במסגרת פעילות השב"כ לאיתור גורמים חתרניים, בוצעו פעולות מעקב אחר מפלגות אופוזיציה פרו סובייטיות, שנחשדו כי יעמדו לצד ברית המועצות אם תתלקח מלחמה בין גושית. פעילות כזו נחשבה לאחר מכן כפגיעה בדמוקרטיה. פרסומים על פעילות זו הושתקו ברובם על ידי ההנהגה בראשות דוד בן-גוריון, והגורם היחידי שפרסם זאת היה השבועון "העולם הזה" של אורי אבנרי (בשנים 19561958 ניסה השב"כ, ללא הצלחה, להתחרות בשבועון זה באמצעות הוצאת שבועון מתחרה בשם "רימון"). תפיסת שני אנשי שירות הביטחון בעת שהטמינו מתקן האזנה במשרדו של מנהיג מפ"ם, מאיר יערי, עוררה סערה רבה. השב"כ גם דאג שיפוטרו ממשרדי הממשלה עובדים שהתגלה כי הם תומכים במפלגות שנחשבו "עוינות" למפלגת השלטון מפא"י, כמו חרות ומק"י[16]. השב"כ פעל למען מפא"י גם במגזר הערבי[17]. בראשית שנות ה-60 של המאה ה-20 קיבל ראש הממשלה דוד בן-גוריון את עמדת ראש השירות עמוס מנור והחליט לחדול מריגול פוליטי. "מטה 1" בשב"כ, שעסק בכך, פורק והחומר הארכיוני שנאגר בו הועלה באש[12].

הישג חשוב של השב"כ בתחום הריגול הנגדי היה חשיפתו ב-1961 של ישראל בר, סגן אלוף (מיל.) ופרשן צבאי נודע שהיה מקורב לצמרת הביטחונית, כמרגל סובייטי. בר נשפט, נכלא ומת בכלא.

אחרי מלחמת ששת הימים[edit | edit source]

מדליה שניתנה לעובדי השב"כ לרגל שנת ה-40 למדינת ישראל, 1988

לאחר מלחמת ששת הימים החל המאמץ לסיכול טרור פלסטיני ביהודה, שומרון ועזה ומהם, והפך לחלק גדל והולך של פעילות השב"כ, עד שבמאה ה-21, הוא נתפס כחלק העיקרי של פעילות הארגון.

יעקב פרי כותב על התקופה הראשונה שלאחר המלחמה:

לא היה אפוא ספק שהשירות חייב להתארגן במלוא המהירות כדי למנוע את הקמתם של קיני התנגדות. מאגר כוח האדם של השב"כ, שהיה עד אז מצומצם למדי, לא היה מסוגל לענות על צרכים אלה. כדי לעמוד בפרץ הוחל בגיוסם מחדש של עובדים ותיקים שכבר פרשו מן השירות. במקביל נאלץ השב"כ לשאול אנשי מקצוע משורות המוסד. אבל את התוספת החשובה ביותר תרמו הגיוסים הנרחבים של עובדים חדשים - צעירים, שרבים מהם היו יוצאי יחידות קרביות בצה"ל.

הבא להרגך, עמ' 45

בשנת 1968 בעקבות חטיפת מטוס אל על לאלג'יריה הוחלט בשירות הביטחון הכללי לבצע רפורמה במערך האבטחה הממלכתי[18]. לצורך כך הצטרף לשירות דייב בקרמן[19] כמדריך ירי באקדח[19]. בקרמן אימן את מאבטחי השירות בירי באקדח ובתרגולות לוחמה בטרור[20]. באותה עת כונו אנשי היחידה "הגורילות". בשנת 1972, בעקבות טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן, מונה אברהם שלום לראש אגף האבטחה ויושמה מדיניות אבטחה כוללת לנציגויות מדינת ישראל בחו"ל כמו גם במטוסים וספינות[21]. כתוצאה מכך מיסד וכונן בקרמן את תחום הדרכת והכשרת המאבטחים[22]. בין היתר פעלו חניכיו בסיכול מתקפת הטרור ב-18 בפברואר 1969 כנגד מטוס אל על, שהתכונן להמראה בנמל התעופה הבינלאומי ציריך קלוטן[23] ופעולת החילוץ של מטוס סבנה. ב-27 בדצמבר 1985 תקפו מחבלים פלסטינים את דלפקי חברת אל-על בנמלי התעופה בווינה וברומא. מאבטחי השירות ברומא לחמו במחבלים, הרגו שלושה מהם ופצעו אחד באורח קשה ועצרו אותו. בווינה ערכו שוטרים אוסטרים ומאבטחי השירות מרדף רכוב אחר המחבלים הנמלטים הרגו אחד מהם ועצרו את השניים הנוספים[24].

בשנות מלחמת לבנון הראשונה פעל השב"כ גם כנגד ארגוני הטרור הלבנוניים, ובראשם חזבאללה. בין 135 הרוגי אסון צור הראשון ואסון צור השני היו גם אנשי שב"כ. יובל דיסקין סיפר בראיון לגלי צה"ל, כי לפני פרוץ האינתיפאדה הראשונה נגרם לשב"כ נזק מודיעיני קשה בשטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה, מפני שהארגון מיקד את פעילותו בלבנון והזניח אזורים אלה[25].

המשברים הגדולים[edit | edit source]

בשנים 1986-1984 עבר השב"כ משבר קשה בעקבות פרשת קו 300, שבה שני מחבלים שחטפו אוטובוס ולקחו את נוסעיו כבני ערובה הוצאו להורג בלא משפט בידי אנשי השב"כ, שמסרו לאחר מכן עדויות שקריות על מעורבותם בפרשה. בעקבות זאת נאלץ ראש השב"כ אברהם שלום להתפטר מתפקידו, וכמוהו בכירים נוספים בארגון, וראש השב"כ לשעבר יוסף הרמלין נקרא לעמוד בשנית בראש הארגון כדי לשקמו.

בשנת 1987 נחשפה פרשת עיזאת נאפסו שבסופה זוכה סגן בצה"ל, בן העדה הצ'רקסית מהאשמות של בגידה וריגול, לאחר שישב כשבע שנים בכלא. בפסק דינו של בית המשפט העליון נמתחה ביקורת על נוהלי החקירה של השב"כ ועל בידוי ראיות שהפך לנורמה בארגון. ביקורת ציבורית הופנתה אל הבכיר בשב"כ יוסי גנוסר, שאותו האשים נאפסו ב"תפירת התיק" כנגדו.

משבר נוסף פקד את השב"כ בסוף 1995, בעקבות רצח יצחק רבין. בעקבות כישלון זה (בעיקר של היחידה לאבטחת אישים), עוד לפני שהוגשו מסקנות ועדת שמגר (רצח רבין), החליט ראש השב"כ, כרמי גילון, להתפטר מתפקידו. לפני שעזב גילון, חיסל השב"כ את "המהנדס" יחיא עיאש מהחמאס שהיה אחראי לסדרת פיגועי טרור ב-1994. עיאש חוסל באמצעות טלפון סלולרי ממולכד, במבצע שהעלה במעט את המורל והמוניטין של הארגון.

חשיפתו של אבישי רביב ("שמפניה") כסוכן מדיח בקרב הימין הקיצוני לאחר רצח רבין, הציבה את השירות במוקד של ויכוח ציבורי בנוגע להפעלת סוכנים. הלחץ הציבורי להעמידו לדין העמיד את השירות בדילמה בין ערך ההגנה על סוכנים וסייענים לבין היותו שירות ביטחון של מדינה דמוקרטית. לבסוף הועמד רביב לדין באשמת אי מניעת רצח רבין אך זוכה. כפי שאירועי קו 300 הובילו לבחינה מקיפה של נושא הטיפול הפיזי בחקירות, פרשת רביב הפכה לקו פרשת מים בכל הנוגע להפעלת סוכנים במגזר הלא ערבי.

אחרי התפטרותו של גילון ב-1996, "הוצנח" לתפקיד ראש השב"כ עמי אילון, לשעבר מפקד חיל הים, על מנת לשקם את הארגון. בשנת 2000 הוחלף על ידי אבי דיכטר, שצמח בשב"כ, דבר שאילון טוען לזכותו כעדות להצלחה בשיקום הארגון.

האינתיפאדה השנייה[edit | edit source]

אבי דיכטר נכנס לתפקיד בסמיכות לפריצת האינתיפאדה השנייה. פיגועי ההתאבדות, שהפכו למרכיב עיקרי של הטרור הפלסטיני נגד תושבי ישראל העמידו בפני השב"כ אתגר של מתן מידע מודיעיני, שיאפשר סיכול פיגועים אלה בטרם ביצועם. לשב"כ היו הישגים יוצאי דופן בתחום זה, הן במניעתם של פיגועי התאבדות והן בלכידת האחראים להם. מאידך, פיגועי התאבדות רבים יצאו אל הפועל, ופגעו פגיעה קשה בביטחונם האישי של תושבי ישראל.

כחלק ממלחמתו בפיגועי ההתאבדות נהג השב"כ להפיץ לשאר גורמי הביטחון התרעות לפיגועים צפויים. חלק מההתרעות הוגדרו כ"חמות" ו"ממוקדות" וגררו פרישת מחסומי משטרה ומג"ב לאורך מרחב התפר ובאזורים שעליהם התריע המודיעין. במקרים רבים הצליחו כוחות הביטחון לסכל פיגועים בזמן אמת באמצעות התרעות של השב"כ. את המודיעין לצורך סיכול הפיגועים השיג השב"כ באמצעות חקירות ושימוש ב"מודיעין אנושי (HUMINT)" - הפעלת סוכנים ומשת"פים.

אחד הסוכנים הבכירים והמוצלחים ביותר שהפעיל השב"כ ביהודה ובשומרון היה מסעב חסן יוסף, בנו של ראש החמאס ביהודה ושומרון, שהפיק מודיעין רב, אמין ואיכותי, וכונה "הנסיך הירוק" בידי מפעיליו[26]. בנוסף, סוכני שטח של השב"כ ליוו את כוחות צה"ל ביהודה ושומרון וסייעו להם בביצוע מעצרים של מחבלים ובחשיפת מעבדות נפץ. כך למשל, בשנת 2005, חשף השב"כ שלוש רשתות טרור של חמאס ועצר רבים מהמחבלים הפעילים בהן[27].

לשב"כ בפיקודו של דיכטר הייתה מעורבות רבה בביצוע סיכולים ממוקדים ובהאצת השימוש במדיניות זו, שגובשה עוד לפני כניסתו של דיכטר לתפקיד ראש הארגון. מדיניות זו - של חיסול מחבלים בכירים, מנהיגי טרור ו"פצצות מתקתקות" - יושמה בשיתוף פעולה עם צה"ל ובייחוד חיל האוויר הישראלי, שלרוב היה הזרוע המבצעת בסיכול (ירי טיל אל עבר המחבל). מצד השב"כ, יובל דיסקין היה זה שהופקד על בניית מערך הסיכול הממוקד והתיאום עם צה"ל. בעוד שצה"ל היה אחראי על הביצוע, השב"כ היה אחראי על הספקת המודיעין (איתור המטרה, דיווח על סדר היום שלה) ו"הפללת" היעד (כלומר: וידוא שהאדם על הכוונת הוא אכן מחבל ולא עובר אורח). הסיכולים הממוקדים כוונו בהתחלה נגד דרגי-השטח והביצוע אך בעקבות ההסלמה בטרור הפלסטיני, הורחבו החיסולים גם אל צמרת ארגוני הטרור ומנהיגיהם "הפוליטיים". במרץ 2004 חוסל מייסד החמאס ומנהיגו הרוחני אחמד יאסין, וחודש אחר כך חוסל יורשו עבד אל-עזיז רנטיסי. בשנת 2005 חוסלו מספר בכירים בג'יהאד האיסלאמי.

כתוצאה ממבצעים אלה, נהנה השב"כ מיוקרה הן בקרב הציבור והן בקרב מקבלי ההחלטות. למרות ההישגים הרבים האלה, השב"כ ספג לא מעט ביקורת. פיגועי ההתאבדות שהשב"כ לא הצליח לסכל גרמו למאות הרוגים ישראלים. כמו כן, מערך האבטחה של השב"כ כשל בשנית וכתוצאה מכך נרצח שר התיירות רחבעם זאבי בידי מחבלים פלסטינים מארגון החזית העממית[28].

בנוסף לפעילותו בסיכול טרור, מנהל השב"כ מאגר מידע ממוחשב על פעילי הטרור הפלסטינים ועל כל אירועי הטרור - שבוצעו או סוכלו - מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה. חשיבותו העיקרית של מאגר מידע ממוחשב זה היא בסיכול פעולות טרור, אך גם במתן נתונים לצורכי הסברה, כגון בהפקת פרסומים סטטיסטיים בנוגע לפעילות השב"כ באינתיפאדה, ודוגמאות שמיות לפעילות ארגוני הטרור, המפורסמים מדי שנה באמצעי התקשורת.

אחרי האינתיפאדה וההתנתקות[edit | edit source]

הפעילות הרבה של צה"ל, משמר הגבול והשב"כ הביאה בסופו של דבר לדיכוי הטרור ביהודה ושומרון, אם כי עדיין מתרחשים מדי פעם באזורים אלה פיגועי ירי נגד ישראלים. השב"כ ממשיך לפעול ביהודה ושומרון לסיכול פיגועים. ב-2011 הצליח השב"כ, בשיתוף יחידות מיוחדות של צה"ל, לאתר ולעצור את מבצעי טבח משפחת פוגל באיתמר. הם הודו במעשה בבית המשפט ונידונו למספר רב של מאסרי עולם.

ברצועת עזה, בעקבות תוכנית ההתנתקות והנסיגה של הצבא מרצועה, נחלשה אחיזתו המודיעינית של השב"כ. כתוצאה מכך נכשל השב"כ בניסיון לגלות מידע על החייל החטוף גלעד שליט והיכן הוחזק[29][30]. למרות זאת, השב"כ, ביחד עם כטב"מים של חיל האוויר הישראלי, ממשיך לספק מודיעין צבאי המאפשר סיכולים ממוקדים של פעילי טרור.

בתחילת העשור השני של המאה ה-21 חיזק השב"כ, בשיתוף אמ"ן, את הפעילות המודיעינית שלו בגזרה הדרומית, רצועת עזה וגבול ישראל-מצרים, בעקבות עלייה בפעילות הטרור שם, תעבורת מחבלים דרך ציר ה-ח' וביצוע פיגועים שזכו להד רב בגבול ישראל-מצרים. ב-14 בנובמבר 2012 פיקד ראש השב"כ יורם כהן, ביחד עם הרמטכ"ל בני גנץ, על מבצע חיסולו של אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של החמאס. ב-2013 דווח כי השב"כ הקים חטיבה מיוחדת לסיכול טרור שמקורו בסיני[31][32].

ב-22 בינואר 2014 הותר לפרסום כי השב"כ חשף ועצר תא טרור של אל-קאעידה שהורכב מפלסטינים ממזרח ירושלים ויהודה ושומרון שהופעל על ידי מחבלים בג'יהאד העולמי שיושבים ברצועת עזה ותכנן מספר רב של פיגועי תופת בישראל[33].

ב-12 ביוני 2014 שלושה נערים נחטפו ונרצחו על ידי תא חמאס בחברון. בעקבות החטיפה, יצאו צה"ל, השב"כ והימ"מ למבצע שובו אחים במטרה לאתר ולשחרר את הנערים, שמצבם לא היה ידוע בעת ההתרחשות. מידע מודיעיני שסיפק השב"כ הוביל לחיפושים באזור שבו נמצאו בסופו של דבר גופות הנערים, 18 ימים לאחר החטיפה. כשלושה חודשים לאחר החטיפה אותרו גם החוטפים, שנהרגו ב-23 בספטמבר אחרי שהתנגדו למעצר.

ראש השב"כ היוצא יורם כהן וראש השב"כ הנכנס נדב ארגמן, בפגישה טקסית עם נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין, מאי 2016.

ב-2015 ביצעו מספר חוליות של מחבלים פלסטיניים מספר פיגועי ירי קטלניים ביהודה ושומרון בהם נהרגו מספר ישראלים. חוקרי השב"כ פיענחו את הפיגועים והשיגו מודיעין צבאי שאפשר את מעצר החוליות תוך זמן קצר. בנוסף חשף השב"כ ועצר מספר חוליות טרור של חמאס שתכננו פיגועים גדולים. באותה שנה חשף השב"כ בודדים וחוליות מקרב ערביי ישראל שהצטרפו לדאעש ואף תכננו לצאת לסוריה ועיראק כדי להילחם למען המדינה האסלאמית ולחזור ולבצע פיגועים בישראל.

בדצמבר 2015 מונה סגן ראש השב"כ, רוני אלשיך, למפכ"ל משטרת ישראל.

בראש השנה ה'תשע"ו פרץ גל הטרור הפלסטיני (2015–2016) שהתבטא במספר רב של פיגועי טרור, הבולטים שבהם פיגועי דקירה וירי, שביצעו מחבלים פלסטינים, לרוב ללא שיוך ארגוני ורבים מהם קטינים. גל הטרור זכה לכינוי "אינתיפאדת הבודדים" בשל מאפייני המפגעים. השב"כ לא הצליח לספק התרעות על רוב הפיגועים אך הצליח לפענח את הפיגועים במהירות והביא למעצר של אלה מבין המפגעים שלא נורו בעת הפיגוע. במקביל חשף וסיכל השב"כ חוליות טרור מאורגנות של חמאס שתכננו לבצע פיגועים גדולים וקטלניים.

בסוף שנת 2017 פורסם כי השב"כ פיתח כלים בתחום הסייבר וניטור רשתות חברתיות מקוונות (דוגמת פייסבוק, שבה יש הסתה לטרור ומספר רב של מחבלים הצהירו בה על כוונתם לפגע), וכי ארגוני ביטחון ממדינות זרות מבקשים ללמוד מהניסיון והידע שלו בתחום זה[34]. בדיווח לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת אמר ראש השב"כ נדב ארגמן שבשנת 2017 סיכל השב"כ 400 פיגועים משמעותיים, בהם 13 פיגועי התאבדות ו-8 פיגועי חטיפה ומיקוח.[35] ב-3 בינואר 2018 פורסם שהשב"כ חשף חוליית טרור פלסטינית בראשות סוכן פלסטיני שהופעל על ידי המודיעין האיראני ותכננה פעולות טרור, כולל פיגוע התאבדות, וכן ריגלה עבור איראן.[36]

הסדרת פעילותו של השב"כ[edit | edit source]

ראש הממשלה ממונה על ראש השב"כ ונושא באחריות מיניסטריאלית לפעולת הארגון.

עם הגידול במרכזיותו של השב"כ בחיי מדינת ישראל גבר הצורך בהסדרת פעילותו. בעקבות פרשת קו 300 ופרשת עיזאת נאפסו, כמו גם טענות על שימוש בלתי מבוקר בעינויים במהלך חקירתם של עצירים פלסטינים, הוקמה "ועדת לנדוי", שפרסמה בשנת 1987 דו"ח שבא לקבוע קריטריונים לשימוש באמצעי חקירה זה. הדו"ח קבע שבשב"כ רווחה בשנות ה-80 של המאה ה-20 תרבות של עדויות שקר[37]. הדו"ח המליץ על התרת שימוש בלחץ פיזי מתון בחקירות, והגמשה של הכללים כאשר מדובר בחקירה העוסקת ב"פצצה מתקתקת", שהיא אירוע חבלני ספציפי העומד להתרחש בזמן הקרוב, ויש לעשות כל מאמץ על מנת לסכלו. בשנת 1999, בעקבות עתירות שהוגשו על ידי האגודה לזכויות האזרח והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, דן בג"ץ בשיטות החקירה של השב"כ, ובפסק-דין תקדימי[38] קבע שאסורות שיטות חקירה הכוללות לחץ פיזי. בעקבות פסיקה זו קראו אנשי ציבור ובהם הח"כים רובי ריבלין ושאול יהלום לחוקק חוק שיתיר לשב"כ להמשיך ולהשתמש בלחץ פיזי מתון בחקירותיו. הדיונים בכנסת ובוועדותיה בעניין זה נמשכו עד שנת 2002, אז חוקקה הכנסת את חוק שירות הביטחון הכללי, המסדיר את פעולתו של השב"כ. בסופו של דבר לא כלל החוק סעיף המתיר שימוש בלחץ פיזי[39]. בניגוד לחקירות משטרה, חקירות השב"כ אינן מחויבות בתיעוד קולי וחזותי.

עד שנת 2005 שימש נציג השב"כ בתפקיד סגן מנהל האגף לחינוך הערבי במשרד החינוך. הנציג היה יכול לבטל מינויים של מורים, מנהלים ובעלי תפקידים אחרים במערכת החינוך הערבית. התפקיד בוטל על פי המלצת ועדת דוברת[40].

במשך שנים רבות היה איש שב"כ הכפוף לפרקליטות המדינה, "מבקר תלונות נחקרים בשב"כ" (מבת"ן)[41]. בשנת 2013 הועבר תפקיד זה למשרד המשפטים[42].

בשנים 2001–2008 הוגשו למבת"ן ונבדקו על ידו כ-600 תלונות על עינויים והתעללות, אולם לא נפתחו חקירות פלילית[43] (וכך גם בשנת 2015, בה הוגשו 56 תלונות)[44]. בשנת 2013 הודיעה המדינה, בתשובה לעתירה בבג"ץ, כי תאפשר בעתיד עיון של המתלוננים בחלק מחומרי הבדיקה העוסקים בתלונותיהם, ללא חומר שמסירתו עלולה לפגוע באינטרסים ציבוריים[45]. בתחילת שנת 2018 פורסם כי לראשונה מאז הקמת המבת"ן, נפתחה חקירה פלילית נגד חוקר שב"כ בעקבות תלונה[46].

הגוף המבקר את השירות הוא החטיבה לביקורת מערכת הביטחון במשרד מבקר המדינה.

דרכי הפעולה של השב"כ[edit | edit source]

במהלך השנים השתמש השב"כ (כדי להשיג מידע מודיעיני) בשיטות חקירה שנויות במחלוקת, שבחלק מהמקרים נפסלו בחלקן בסופו של דבר בהוראת בג"ץ, ובהן שיטות של עינויים בחקירת חשודים (כמו טלטולים). ארגוני זכויות אדם טוענים שהשב"כ ממשיך להשתמש בחלק משיטות אלה גם כיום[47][48], וגורמים בקהילת המודיעין הישראלית אישרו (במסגרת תחקיר של "ידיעות אחרונות" ב-2008) כי האמצעים שבהם נעשה שימוש בחקירות הם מכות יבשות, כיסוי ראש, כבילה קשה, בידוד, עמידה לפרקי זמן ממושכים ומניעת שינה[49].

לקבלת מידע מודיעיני נעזר השב"כ גם במשתפי פעולה (משת"פים) מקרב הפלסטינים. על מנת לגייס משת"פים משתמש השב"כ בטכניקות של תגמול כספי[50] ולטענת פלסטינים גם סחיטה[51]. חלק ממשתפי הפעולה נרצחו על ידי ארגונים פלסטינים. מאז יישום תוכנית ההתנתקות נפגעה יכולתו לאיסוף מודיעין בשטח רצועת עזה, מה שהתבטא בין השאר בפרשת חטיפת החייל גלעד שליט.
מקורות המידע מופעלים על ידי בעלי תפקיד המכונים "רכזי מודיעין"[52]. במרחב ירושלים, יהודה ושומרון פועלים רכזי השטח בגלוי, מנהלים קשר שוטף עם הקהילה בשטח שעליו הם אחראים ונותנים מענה לבעיות יומיומיות[53]. עם זאת, הפעלת הסוכנים וקבלת המידע נעשות באופן סמוי.

השב"כ משתמש גם בהאזנות סתר. כך נעשה, למשל, בפרשת החשדות המיוחסים לח"כ לשעבר עזמי בשארה. כן באפשרותו לקבל בזמן אמת את נתוני התקשורת של טלפונים סלולריים ובהם למשל מיקומו של כל מכשיר סלולרי[54].

כדי לבצע מעצרים ופעולות מיוחדות בשטחים, השב"כ משתף פעולה עם הימ"מ - היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור של משטרת ישראל, וכוחות של צה"ל (בעיקר יחידת דובדבן וחטיבת כפיר) ומשמר הגבול (בעיקר ימ"ס). בנוסף מפעיל השב"כ יחידה מבצעית של לוחמים שמבצעת פעילות חשאית בשטחים עוינים[11].

לפחות מאז 2005[55] מזמין השב"כ באמצעות משטרת ישראל פעילים משני קצות הקשת הפוליטית[56] לשיחות אזהרה.

לפי החלטת ממשלה מ-1975 השב"כ מציב מאבטחים חמושים סמויים על כל מטוס נוסעים ישראלי[57]. קודם לכן היו במטוסי אל-על מאבטחים של היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות.

סיכול ריגול[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרשיות ריגול בישראל

סיכול פעילותם של מרגלים בישראל היווה את עיקר פעילותו של השב"כ בעשרים שנותיו הראשונות, והוא מרכיב חשוב בעבודת הארגון עד היום. במסגרת פעילותו זו זכה השב"כ להצלחות לא מבוטלות, אם כי יש מקרים (שהבולט שבהם הוא זה של מרקוס קלינגברג), שבהם פעלו מרגלים בישראל במשך שנים רבות, וגרמו נזק רב ביותר עד לחשיפתם.

התמודדות עם טרור יהודי[edit | edit source]

אגף לסיכול ריגול ומניעת חתרנות במגזר היהודי, הידוע גם בשם "החטיבה היהודית" ו"האגף היהודי". עוסק גם בסיכול וחקירת טרור יהודי.

בשנת 1984 חשף "האגף היהודי" בשב"כ את המחתרת היהודית שביצעה שורת פיגועים החל משנת 1980. בעקבות המלצות ועדת שמגר לחקר טבח מערת המכפלה, הוגדל האגף.

בשנת 2003 נחשפה מחתרת בת עין, אחרי שחבריה ניסו להניח מטען חבלה ליד בית ספר לבנות במזרח ירושלים. היקפן של התארגנויות אלה היה זניח ביותר יחסית לזה של הטרור הפלסטיני. באמצע העשור השני של המאה ה-21 הגביר השב"כ את פעילותו נגד טרור יהודי. באפריל 2016 הודיע השב"כ כי "כל אירועי הטרור היהודי מהשנתיים האחרונות פוענחו"[58].

ראש השב"כ[edit | edit source]

סעיף 3 לחוק שירות הביטחון הכללי, שאושר בשנת 2002, עוסק בראש השב"כ, ובו נאמר:

(א) ראש שירות הביטחון הכללי (בחוק זה - ראש השירות) ימונה בידי הממשלה לפי הצעת ראש הממשלה; הודעה על המינוי תפורסם ברשומות.
(ב) תקופת כהונתו של ראש השירות תהיה חמש שנים, אם לא קבעה הממשלה תקופה קצרה יותר בהחלטת המינוי; הממשלה רשאית, בנסיבות מיוחדות, להאריך את כהונתו של ראש השירות לתקופה נוספת שלא תעלה על שנה אחת.
(ג) הממשלה רשאית להפסיק את כהונתו של ראש השירות לפני תום תקופת כהונתו.
(ד) לא ימונה אדם לראש השירות, ולא ימשיך ראש השירות בכהונתו, אם הורשע בעבירה אשר מפאת מהותה, חומרתה או נסיבותיה אין הוא ראוי להתמנות לראש השירות או להמשיך בכהונתו.
(ה) ראש השירות מופקד על ניהול השירות, על הפעלתו ועל פיתוח יכולתו, ויקבע לעניין זה את נוהלי השירות, ובאישור ראש הממשלה, את הוראות השירות.

ראש שירות הביטחון הכללי הנוכחי הוא נדב ארגמן.

ראשי שירות הביטחון הכללי[edit | edit source]

דיוקן שם תחילת כהונה סיום כהונה הערות
Isser Harel.jpg איסר הראל 1948 1952 ראש השב"כ הראשון
יצחק דורות.JPG איזי דורות 1952 1953 כיהן גם כסגן ראש המוסד
Amos Manor.jpg עמוס מנור 1953 1964
Yossef Harmelin.jpg יוסף הרמלין 1964 1974 קדנציה ראשונה
Ahituv1.jpg אברהם אחיטוב 1974 1980
Shalom ben-dor.PNG אברהם שלום 1980 1986 התפטר מתפקידו בעקבות פרשת קו 300
Yossef Harmelin.jpg יוסף הרמלין 1986 1988 קדנציה שנייה
חבר הכנסת יעקב פרי.jpg יעקב פרי 1988 1995 ראש השב"כ במהלך האינתיפאדה הראשונה, לימים נשיא סלקום ושר המדע, הטכנולוגיה והחלל
70px כרמי גילון 1995 1996 התפטר מתפקידו עקב רצח רבין
Ami Ayalon.jpg עמי אילון 1996 2000 בעל עיטור הגבורה, לשעבר מפקד שייטת 13 ומפקד חיל הים הישראלי
Dichter.jpg אבי דיכטר 2000 2005 ראש השב"כ במהלך האינתיפאדה השנייה, לימים השר לביטחון פנים והשר להגנת העורף
Yuval Diskin .jpg יובל דיסקין 2005 2011 ראש השב"כ במהלך ביצוע תוכנית ההתנתקות ומבצע עופרת יצוקה, מקים מערך הסיכולים הממוקדים
Yoram-Cohen-0003.jpg יורם כהן 2011 2016 ראש השב"כ במהלך מבצע עמוד ענן, מבצע שובו אחים, מבצע צוק איתן וגל הטרור הפלסטיני (2015–2016)
Nadav Argaman (2) (cropped).jpg נדב ארגמן 2016 מכהן

פרסום מידע על השב"כ[edit | edit source]

המוטו של השב"כ הוא מָגֵן וְלֹא יֵרָאֶה. ברוח מוטו זה וגם מטבע הדברים, המדינה לא מוסרת פרטים רבים על המתקנים שבהם שוכן הארגון, על המבנה הארגוני, האנשים המנהלים אותו, וכל פרט אחר הנוגע לפעילותו. חוק שירות הביטחון הכללי קובע: "כללים, הוראות השירות, נוהלי השירות וזהות עובדי השירות והפועלים מטעמו, בעבר או בהווה, וכן פרטים אחרים בנוגע לשירות שייקבעו בתקנות, הם חסויים וגילוים או פרסומם אסור. המגלה או המפרסם מידע חסוי לפי חוק זה בלא היתר, דינו מאסר שלוש שנים". כמו כן, השב"כ הוא אחד מהגופים שאינם מחויבים לחשוף מידע מתוקף חוק חופש המידע.

עד שנת 1996 שמו של ראש השב"כ (כמו גם שמו של ראש "המוסד") היה אסור בפרסום, אף על פי שרבים ידעו את זהותו, ובהם פוליטיקאים, ראשי הצבא, עיתונאים רבים ואף ראשי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. בסופו של דבר הוחלט לחשוף את שמו של ראש השב"כ כשהובן שבעידן האינטרנט, עם מעט מאמץ כל אדם המעוניין בכך יוכל לגלות את זהותו. ראש השב"כ הראשון שזהותו נחשפה באופן רשמי עם כניסתו לתפקידו הוא עמי אילון.

בשנת 2005 הושק אתר האינטרנט של השב"כ[59] וב-5 בדצמבר 2007 הוא שודרג. בעוד שבעבר עסקו תוכני האתר במידע למועמדים לגיוס, האתר המשודרג עוסק במידע על הארגון, על ההיסטוריה שלו, עובדיו שהלכו לעולמם ועוד[60]. בהמשך לשדרוג נוספו לאתר גם דפים בערבית (العربية) ובאנגלית (English).

לקריאה נוספת[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא [[commons:Category:{{#property:P373}}|שירות הביטחון הכללי]] בוויקישיתוף
ארגוני ביון לאומיים
ביון חוץ
אירופה SZRU‏ • AISE • ‏ Välisluureametקד"בBND‏SISIHMİTEYPAW‏DGSESIESVR
אוסטרליה ואסיה ASISEABXKXVEVAKSISGISIB/RAWMNBהמוסדGIDINIS • ביטחון המדינה • הסוכנות לתיאום ביון לאומיסירבּאר
אמריקה הדרומית והצפונית AFI‏CIAABINCISENCSIS
אפריקה DRSSASSהמודיעין הכלליהמודיעין הלובימינהל המחקר והתיעוד
ביטחון פנים
אוסטרליה ואסיה ASIOMXXDTXהמשרד לביטחון לאומישב"כPSIAביטחון הפניםNZSISהביטחון הכללי הסוריהביטחון הפוליטי • ביטחון המדינה • הביטחון הכלליביטחון המדינהק.נ.בGKNB
אירופה SBU‏BVT‏AISIDANS‏MI5BfVAHSRELVSDBIAAWB‏Supo‏DGSISRIפס"בSAPO
אמריקה הדרומית והצפונית FBI‏ • RCMP
‏ אפריקה הביטחון הלאומי המצריSSA
מודיעין צבאי
אוסטרליה ואסיה אמ"ןמטה מודיעין ההגנההמוח'בראת אל-עסכריההמודיעין הצבאי הכללי
אירופה HURSIMMADגר"ו
אמריקה הדרומית והצפונית DIACFIB
אפריקה SANDF
מודיעין אותות
אוסטרליה ואסיה ASD • יחידה 8200 • GCSB
אירופה DSTZSIOACGCHQ HIספצסביאז
אמריקה הדרומית והצפונית NSACSE
אפריקה NCC

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ יוסי מלמןכמה עולה למוסד להפעיל סוכן מודיעין?, באתר הארץ, 22 באוקטובר 2008
 2. ^ צבי אלחייני, נפולת, "מעין", גיליון 2, באתר "מכונת קריאה"
 3. ^ שרות הביטחון הכללי, באתר המפות OpenStreetMap
 4. ^ יעקב פרי, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)
 5. ^ יוסי מלמןהשב"כ דרש שוויון. אז הוא דרש, באתר הארץ, 23.5.04
 6. ^ עמרי אסנהיים, ‏משימה בלתי אפשרית, באתר ‏mako‏‏, ‏5 ביוני 2013‏.
 7. ^ יוסי מלמן ורוני הדר, יש עם מי לא לדבר, באתר הארץ, 15.7.06
 8. ^ אגף הטכנולוגיה והסייבר, באתר השב"כ
 9. ^ עמוס הראלמייסד הגנת הסייבר בארץ מזהיר: במלחמה יותקפו כל מערכות המחשוב, באתר הארץ, 9 ביוני 2013‬.
 10. ^ גל מור, "ישראל תתגונן מפני התקפות מהאינטרנט", באתר ynet, 12 בדצמבר 2005
 11. ^ 11.0 11.1 אמיר בוחבוט‏, נטולי קרדיט אך עטורי שבחים: היחידה המבצעית בשב"כ נחשפת לראשונה, באתר וואלה! NEWS‏, 11 בינואר 2016.
 12. ^ 12.0 12.1 איתן הבר, איש הפרטים הקטנים, "ידיעות אחרונות", 3 בספטמבר 2007
 13. ^ תולדות שירות הביטחון הכללי, באתר השב"כ
 14. ^ לדוגמה, יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר, כתב בספרו האוטוביוגרפי "הבא להרגך" שהתארח למשך מספר שבועות בבית סייען מוכר של השב"כ בבאקה אל-ע'רביה בשנת 1966, בשלהי תקופת הממשל הצבאי על ערביי ישראל
 15. ^ יוסי מלמןיש איזשהו נאום של חרושצ'וב מהוועידה, באתר הארץ, 11.3.06
 16. ^ רונן ברגמן, סודות השב"כ, "ידיעות אחרונות", 23 במרץ 2007.
 17. ^ הלל כהן, ערבים טובים
 18. ^ יוסי מלמן ודן רביב, "מרגלים לא מושלמים", הוצאת מעריב, 1990, עמוד 162.
 19. ^ 19.0 19.1 דייב בקרמן - דף זיכרון באתר האינטרנט של השב"כ
 20. ^ שלום ירושלמי, הייתי גיבור לאומי, נשארתי בלי כלום, באתר nrg‏, 2 ביולי 2011, "'בשב"כ הקימו יחידה מיוחדת לחבר'ה קרביים מבחוץ', משחזר רחמים. 'הביאו את דייב בקרמן ששירת במרינס האמריקאי. הוא לימד אותנו לירות באקדחים, קרבות מגע, וכל מה שצריך.'"
 21. ^ יוסי מלמן ודן רביב, מלחמות הצללים: המוסד וקהילת המודיעין, הוצאת ידיעות ספרים, 2012, עמ' 194
 22. ^ אפי מלצר וחיים בן עמי, דייב בקרמן - "הצלף מטקסס", מבט מל"מ, גיליון 36, מרץ 2004, עמ' 37, כפי שהועלה באתר פרש
 23. ^ תקיפת מטוס אל-על בציריך (1969), מתוך אתר השב"כ
 24. ^ פיגוע כפול בשדות התעופה בווינה וברומא (27 דצמבר 1985), מתוך אתר השב"כ.
 25. ^ "המפגש הזה ריגש אותי מאוד", גלי צה"ל, 4.6.2007
 26. ^ אבי יששכרוףבנו של ראש החמאס בגדה היה במשך עשור הסוכן הבכיר ביותר שהפעיל השב"כ בשטחים, באתר הארץ, 24 בפברואר 2010
 27. ^ אמיר בוחבוט, נלכדו רוצחי ששון נוריאל ז"ל, באתר nrg‏, 10 באוקטובר 2005
 28. ^ ועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים, דוח רצח השר רחבעם זאבי ז"ל, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 12 ביוני 2002
 29. ^ ברק רבידראש השב"כ: חמאס הגמיש תנאיו בעסקת שליט בגלל הידרדרות במצבו, באתר הארץ, 6 בפברואר 2012
 30. ^ יהושע בריינר‏, דיסקין נפרד: "אי החזרת שליט - כישלון אישי שלי", באתר וואלה! NEWS‏, 4 במאי 2011
 31. ^ ברק רבידשב"כ הקים חטיבה מיוחדת לסיכול פיגועים ושיגור רקטות באזור סיני, באתר הארץ, 20 באוגוסט 2013
 32. ^ יוסי מלמן, כך מתמודדים כוחות הביטחון הישראלים עם האיומים מסיני, סופהשבוע, 14 ביולי 2013
 33. ^ יואב זיתון, סוכל פיגוע בבנייני האומה ובשגרירות ארה"ב, באתר ynet, 22 בינואר 2014
 34. ^ יוסי מלמן, ‏למרות הירידה בפיגועים: מגמת המפגע הבודד גורמת לדאגה גדולה באירופה, באתר מעריב השבוע, 25 בדצמבר 2017.
 35. ^ יקי אדמקר‏, ראש השב"כ: השקט מתעתע – סיכלנו השנה 400 פיגועים משמעותיים, באתר וואלה! NEWS‏, 24 בדצמבר 2017.
 36. ^ יואב זיתון, שב"כ חשף: איראן גייסה סוכן פלסטיני שהקים חוליית טרור, באתר ynet, 3 בינואר 2018.
 37. ^ בג"ץ 4668/01 פסקה 19
 38. ^ בג"ץ 5100/94 הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל נגד ממשלת ישראל ושירות הביטחון הכללי, ניתן ב-6 בספטמבר 1999
 39. ^ סמדר שמואלי, סופית: חוק השב"כ יועלה ללא סעיף הלחץ הפיזי, באתר ynet, 29 בינואר 2002
 40. ^ יולי חרומצ'נקו, תירוש ודוברת הודיעו: בוטלה משרת איש השב"כ שמפקח על החינוך הערבי, באתר הארץ, 6 בינואר 2005; גיא ליברמן, ליאור אילתי, ‏אבא של שב"כ, באתר "ידיעות אחרונות", 3 באוקטובר 2017
 41. ^ ניר חסוןתלונות: חוקרי שב"כ תולשים זקנים לנחקרים ומבצעים בהם מעשי סדום, באתר הארץ, 8 בנובמבר 2006
 42. ^ אליק מאור, אל"ם (מיל') מודזגברישוילי מונתה למבקרת תלונות נחקרים בשב"כ, באתר "מגפון"
 43. ^ בג"ץ 1265/11, סעיף י"א
 44. ^ יותם ברגרשב"ס מנע מאסירים ביטחוניים שטענו כי עונו לפגוש רופא, באתר הארץ, 20 באוקטובר 2016
 45. ^ הודעת המדינה בתשובה לבג"ץ 1494/12, באתר הוועד נגד עינויים
 46. ^ יותם ברגראחרי גניזת אלף תלונות, משרד המשפטים פתח בחקירה פלילית נגד חוקר שב"כ, באתר הארץ, 25 בינואר 2018
 47. ^ איתמר ענברי, דוח בצלם: השב"כ מענה עצירים, באתר nrg‏, 6 במאי 2007
 48. ^ ישי מנוחיןהשב"כ אותו שב"כ, באתר הארץ, 3 באוקטובר 2011
 49. ^ רונן ברגמן, לחץ פיזי לא מתון, באתר ynet, 20 בנובמבר 2008
 50. ^ לפי: יוסי מלמןכמה עולה למוסד להפעיל סוכן מודיעין?, באתר הארץ, 22 באוקטובר 2008, המשת"פים מקבלים בין מאות שקלים לאלפי שקלים לידיעה או למבצע.
 51. ^ עמית כהן, "השב"כ מאלץ אותנו להלשין כדי לחיות", באתר nrg‏, 3 באוקטובר 2007
 52. ^ יואב זיתון, להכיר כל פלסטיני, כל סמטה בכפר וכל חמולה. מה עובר חניך שעומד להפוך לאיש שב"כ?, באתר ynet, 14 ביוני 2015
 53. ^ יואב לימור, ‏בלב חברון, עם רכזי השב"כ, באתר ישראל היום, 15 ביוני 2017
 54. ^ פרוטוקול הדיון
 55. ^ שיחת רעים עם השב"כ, מגזין הכיבוש, 29 ביוני 2005
 56. ^ שמואל בן חמו, ישראל 2006: דמוקרטיה בעירבון מוגבל, אתר מנהיגות יהודית, 30 באוגוסט 2006
 57. ^ שי דוד ואלון בן דוד, תחקיר: מאבטחי טיסות של שב"כ מועסקים בתנאי עבדות, באתר ערוץ עשר, 24 במארס 2008 (במקור, מאתר "nana10"); עידית רוזנבלום, השב"כ לא יהיה אחראי עוד לאבטחת מטוסים ב"חכירה רטובה", אתר MoniTour
 58. ^ רועי שרון, השב"כ: "כל אירועי הטרור היהודי מהשנתיים האחרונות פוענחו", באתר ערוץ עשר, 20 באפריל 2016 (במקור, מאתר "nana10")
 59. ^ ארכיון האינטרנט: אתר השב"כ
 60. ^ אמיר בוחבוט, השב"כ נחשף ברשת, באתר nrg‏, 5 בדצמבר 2007
 61. ^ אדם רז, "חיסול ממוקד": מחקר מקיף על השב"כ שהוא למעשה עלון פרסומת שלו, באתר הארץ, 1 בספטמבר 2017


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +14085 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png