רמז צץ

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

רֶמֶז־צָץאנגלית: tooltip או infotip) הוא עצם גרפי נפוץ בממשקי משתמש גרפיים. כאשר משתמש מזיז את הסמן (לרוב הסמן של עכבר המחשב) מעל לעצם מסוים בעמוד, מבלי ללחוץ עליו, מופיע רמז־צץ - "תיבה מרחפת" קטנה ובה מידע אודות העצם שמעליו הסמן.

רמז־צץ בדף האינטרנט הנוצר בשל מעבר על תמונת ויקי המכילה היפר-קישור לעמוד הראשי של המערכת

היסטוריה

שימוש שהיה נפוץ בתוכנות ישנות הוא הצגת תיאור העצם בסרגל המצב, סוג זה של הצגת מידע אינו מכונה רמז־צץ. מערכת נוספת שהציגה תיאור אודות עצמים היא Mac OS, בגרסאות ישנות של המערכת ניתן להבחין בבלון עזרה כאשר הסמן זז מעל אחד העצמים. מיקרוסופט הייתה הראשונה שאמצה כינוי לאלמנט: "ScreenTip" והשתמשה בו במסמכי קצה.
מטרתו העיקרית של רמז־צץ היא העברת מידע שתועיל בהבנת הממשק בין פעולת מעבר הסמן לפעולת הלחיצה על הכפתור.

דוגמאות

רמז־צץ מופיע בעיקר בעמודי אינטרנט, רוב דפדפני האינטרנט כיום מציגים את המאפיין title באלמנטים של HTML כרמז־צץ כאשר משתמש מניח את סמן העכבר על עצם מסוים בעמוד; בדפדפן נתמך אפשר להניח את הסמן על תמונות או קישורים בוויקיפדיה ולהיווכח בנוכחות הרמז הצץ. ישנם דפדפנים כמו אינטרנט אקספלורר (עד גרסה 7) שמזהים אם מאפיין ה-title ריק ואז מציגים את מאפיין ה-alt כרמז־צץ.

משמעות השם

המונח רמז־צץ הגיע מגרסאות ישנות של תוכנות מיקרוסופט[דרוש מקור] (כמו Word 95) שכללו סרגל עצמים (או סמלילים/כפתורים) כאשר בעת מעבר הסמן על אחד מהעצמים - הופיע תיאורו הפונקציונאלי של הכפתור. בשנים האחרונות עקב העלייה במודעות לחווית המשתמש ולאתרים נגישים, רוב אתרי האינטרנט מכילים רמז־צץ.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רמז צץ בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -14 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png