רבי משה קורדובירו

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from רמ"ק)
Jump to: navigation, search
רבי משה קורדובירו
ציון הרמק2.JPG
קבר הרמ"ק בבית העלמין העתיק בצפת.
כינוי הרמ"ק
מקום קבורה בית העלמין העתיק בצפת
תחומי עיסוק מייסד שיטת הרמ"ק בקבלה
רבותיו רבי יוסף קארו
רבי שלמה אלקבץ, רבי יעקב בירב
תלמידיו האר"י
רבי חיים ויטאל רבי אליהו די וידאש
חיבוריו תומר דבורה, אילימה רבתי, פרדס רימונים וקבלת הרמ"ק

רבי משה קוֹרְדוֹבֵירוֹ (רמ"ק; ה'רפ"ב, 1522 - כ"ג בתמוז ה'ש"ל, 1570), מחשובי מקובלי צפת במאה ה-16, מחבר ספרי קבלה ורבו של האר"י.

תולדות חייו

נולד בשנת רפ"ב (1522) לרבי יעקב. מקום לידתו אינו ידוע, אך שם משפחתו מעיד על כך שמוצא משפחתו מהעיר קורדובה בספרד. הוא גדל וגר בצפת, למד תלמוד והלכה אצל רבי יוסף קארו והוסמך לדיינות על ידי רבי יעקב בירב. התחתן עם אחותו של רבי שלמה אלקבץ ובגיל עשרים החל בלימוד קבלה אצל גיסו. לאחר מספר שנים החל לשמש כראש ישיבה בצפת. בין תלמידיו נמנו רבי חיים ויטאל, לימים עורך כתבי האר"י, ורבי אליהו די וידאש, מחבר הספר "ראשית חכמה".

עם הגעתו של האר"י לצפת הפך הרמ"ק לרבו במשך תקופה קצרה עד לפטירתו של הרמ"ק בכ"ג תמוז ה'ש"ל (1570). עם פטירתו, נחשב האר"י ליורשו הרוחני וממשיך דרכו, אם כי שיטתם בקבלה אינה דומה: הרמח"ל יצר הבחנה בין השיטות והסביר כי קבלת הרמ"ק מהווה לימוד "עולם התוהו" וקבלת האר"י ב"עולם התיקון". קבלת הרמ"ק אמנם נדחקה אך לא נדחתה לגמרי וקיימות שיטות המשלבות בין שיטתו לקבלת האר"י. הספר שפע טל, של ר' שבתאי הלוי הורויץ, הוא אחד ממיישמי גישה זאת. הלימוד בספריו של רמ"ק לא פסק גם היום, ויש המחשיבים אותו לימוד מקדים לקבלת האר"י, או מעין הרחבה וביאור.

הספר שאיתו מזוהה הרמ"ק הוא פרדס רימונים, המבאר את שיטתו בקבלה. בספרו זה מביא הרמ"ק גם תמצות משיטות הקבלה של הראשונים, דן בהן ומכריע ביניהן. כמו כן חיבר הרמ"ק פירוש לספר הזוהר ולספר יצירה בשם "אור יקר" וספר מוסר בשם "תומר דבורה" המיוסד על י"ג מידות ההנהגה.

מתלמידיו

תקופת חייו של הרב רבי משה קורדובירו על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


ספריו

 • אילימה רבתי - ביאורים בקבלה, מחולק למעיינות ותמרים ע"פ הפסוק (שמות טו,כז) "ויבאו אילמה ושם שתים עשרה עינת מים ושבעים תמרים".
 • תומר דבורה - ספר מוסר. ייתכן והוא אחד משבעים התמרים מספר אילימה.
 • שיעור קומה - ביאור מקדים לחלקים של האידרות בזוהר, ופירוש מאמרים בזוהר העוסקים בשיעור קומה.
 • אור יקר - פירוש על חלקי הזוהר השונים וספר יצירה (כתיבתו הושלמה באדר השכ"ג).
 • פרדס רימונים - ביאור עיקרי שיטתו של הרמ"ק, בעל ל"ב שערים.
 • אור נערב - קונטרס הנחלק לשבעה חלקים העוסק במעלת לימוד הקבלה.
 • ספר גירושין - חידושים שנתגלו לו כשהיה מתבודד מחוץ לביתו.
 • תפילה למשה - פרוש על התפילה.
 • זבחי שלמים - על סדר עבודת יוה"כ.

חוקריו הבולטים

אחד מחשובי חוקריו הוא יוסף בן שלמה, שפרסם ספר בשם "תורת הא-לוהות של ר' משה קורדובירו". ספר חשוב נוסף על הרמ"ק ותורתו הוא ספרה של ברכה זק, "בשערי הקבלה של רבי משה קורדובירו". ברכה זק פירסמה חיבורים וקטעים מחיבורים של הרמ"ק שהיו בכתב יד. החשוב שבהם הוא הנוסח המלא של הספר "אילימה". יוסף בן שלמה נטה לפרש את הרמ"ק כשיטה פילוסופית. עם פרסום כתביו הגנוזים, נפתחה הדרך להבנה מעמיקה יותר של קבלת הרמ"ק כניסוח שיטתי אך גם כפרשנות חיה ויצירתית של ספרות הזהר. את מגמה זו המשיך גם זהר רביב, בספרו על הרמ"ק Decoding the Dogma within the Enigma, וממשיך אותה גם יועד קדרי אשר כתב על המלאכים בהגותו של רמ"ק.


לקריאה נוספת

 • יהודה ליבס, "‫האמת על קבלת ר’ משה קורדובירו המשתקפת בספרות הלוריאנית", פעמים: רבעון לחקר קהילות ישראל במזרח 148 (תשעז), עמ' 27-40
 • אסתר ליבס, "‫קורדובירו והאר"י - בחינה מחודשת של מיתוס מות מלכי אדום", ר’ משה קורדובירו, "מעיין עין יעקב" (תשסט), עמ' לב-ס.
 • בועז הוס, "הקהילות הזוהריות של צפת", ‫שפע טל (תשסד), עמ' 149-169
 • ברכה זק, "תורת הצמצום של ר’ משה קורדובירו", תרביץ נח, ב (תשמט), עמ' 207-237

קישורים חיצוניים

כתביו ועליהם


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +964 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png