ברנהרד רימן

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from רימן)
Jump to navigation Jump to search

הרחבות או שכתובים לערך זה, ייתכן שהתבצעו בעבר באתרים שונים. לבדיקה. הסרIncomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Disambig RTL.svg המונח "רימן" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו רימן (פירושונים).
ברנהרד רימן
Bernhard Riemann
Georg Friedrich Bernhard Riemann.jpeg
לידה 17 בספטמבר 1826
פטירה 20 ביולי 1866 (בגיל 39)
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים גרמניה
תרומות עיקריות
תרומותיו העיקריות היו לאנליזה מתמטית ולגאומטריה דיפרנציאלית.

גאורג פרידריך ברנהרד רימן (גרמנית: Georg Friedrich Bernhard Riemann (מידע · עזרה))‏ (17 בספטמבר 1826 - 20 ביולי 1866) היה מתמטיקאי גרמני, מחשובי המתמטיקאים של המאה ה-19. תרומותיו העיקריות היו לאנליזה מתמטית ולגאומטריה דיפרנציאלית, והן סללו את הדרך לתורת היחסות הכללית. אחד המתמטיקאים העמוקים ועתירי הדמיון בכל הזמנים, רימן הרחיב את אופקי המתמטיקה בכמעט כל תחום שהתקיים בזמנו. הוא אחראי לניסוח השערת רימן הידועה, שנחשבת ל-"בעיה הפתוחה החשובה ביותר במתמטיקה[1]".

תולדות חייו[edit | edit source]

רימן נולד בכפר בממלכת הנובר, הנכללת כיום בשטחה של גרמניה. אביו היה כומר לותרני. ברנהרד רימן היה השני מבין שישה ילדים. בשנת 1840 עבר רימן להנובר, שם גר אצל סבתו ולמד בגימנסיה.

בשנת 1846 החל ללמוד פילולוגיה ותאולוגיה באוניברסיטת גטינגן, שם שמע גם הרצאות של גאוס. שנה לאחר מכן התיר לו אביו לחדול מלימודי התאולוגיה ולעבור ללמוד מתמטיקה. בשנת 1847 עבר לברלין, שם למד אצל יעקובי, דיריכלה ושטיינר. בשנת 1849 חזר לאוניברסיטת גטינגן, וקיבל שם את התואר דוקטור (בהנחיית גאוס) ב-1851. (מספרים שכאשר גאוס עצמו נוכח בהרצאת הדוקטורט של רימן, הוא האזין עד תום ולאחר מכן קם והכריז: "הבנתי", בניגוד מוחלט ליהירותו המפורסמת מאוד כלפי מתמטיקאים עד לרימן, לגביהם תמיד טען כי אין מקוריות בעבודותיהם). בשנת 1857 התמנה רימן שם לפרופסור, וכעבור שנתיים, בעקבות מותו של דיריכלה, התמנה לפרופסור מן המנין.

בשנת 1862 נשא לאישה את אליזה קוך.

נפטר משחפת בעת נסיעה לאיטליה ב-20 ביולי 1866[2].

השפעתו המתמטית[edit | edit source]

עבודותיו של רימן יצרו קרקע פורייה להתפתחות רעיונות מתמטיים בהמשך המאה ה-19, והן הניבו ענפי מחקר מתמטי חדשים המשלבים אנליזה עם גאומטריה. ענפים אלו הפכו בסופו של דבר לחלקים העיקריים בתאוריות של גאומטריה רימנית, גאומטריה אלגברית, ותורת היריעות המרוכבות. התורה של משטחי רימן פותחה מאוחר יותר בידי פליקס קליין ובאופן מיוחד על ידי אדולף הורוויץ. תחום זה של המתמטיקה הוא חלק מיסודות הטופולוגיה, והוא עדיין מיושם בדרכים מקוריות וחדשות לפיזיקה מתמטית. רימן ניסח את משפט רימן רוך - קשר מפתח בין טופולוגיה, אנליזה מרוכבת וגאומטריה אלגברית. הנכלאס של רימן מכיל אף רעיונות טופולוגיים על הומולוגיה בממדים גבוהים יותר, רעיונות שפותחו מאוחר יותר על ידי אנרי בטי (Betti) ופואנקרה.

רימן תרם רבות לאנליזה ממשית. הוא הגדיר את אינטגרל רימן במונחים של סכומי רימן, ובכך תרם לביסוס האנליזה. הוא פיתח את התאוריה של טורים טריגונומטריים שאינם טורי פורייה (הוא היה כה פורה ומקורי שלחלק מעבודתו לא ניתנה תשומת לב. לדוגמה, ויירשטראס נעשה מפורסם בן לילה כשמצא פונקציה רציפה שאינה גזירה באף נקודה, מחקר על מאמריו של רימן מצא כי הוא מצא פונקציה דומה כמה שנים קודם לכן) - צעד ראשון לקראת תאוריה של פונקציה מוכללת - וחקר את אינטגרל רימן-ליוביל. באנליזה מרוכבת ידוע משפט ההעתקה של רימן (בין כל שני תחומים פשוטי קשר יש העתקה קונפורמית), אותו הוכיח בעבודת הדוקטורט שלו.

במאמרו משנת 1854 "על ההיפותזה העומדת ביסודות הגאומטריה", רימן הציג את המושגים של יריעה, מטריקה רימנית, וטנזור עקמומיות. המאמר, שלווה בהרצאה המפורסמת של רימן, פתח צוהר לתאוריה של המרחב ה-n ממדי.

החלק הממשי (באדום) והחלק המדומה (בכחול) של הערכים של פונקציית זטא של רימן לאורך הישר הקריטי . ניתן לראות שהאפסים הראשונים של הפונקציה הם ב- Im(s) = ±14.135, ±21.022, ±25.011.

בחיבורו משנת 1857 "התאוריה של פונקציות אבליות" (Theorie der Abelschen Functionen), שנחשב לאחד הפרסומים החשובים ביותר בגאומטריה אלגברית, רימן פיתח את הקונספט של משטחי רימן ואת התכונות הטופולוגיות שלהן מעבר לעבודת הדוקטורט שלו משנת 1851, הוכיח משפט אינדקס על הגנוס (הניסוח המקורי של נוסחת רימן-הורוויץ), הוכיח את אי שוויון רימן על המימד של מרחב פונקציות מרומורפיות עם קטבים (הניסוח המקורי של משפט רימן-רוך), דן בטרנספורמציות בירציונליות של עקום נתון ובמימד של מרחב המודולו המתאים של עקומים לא שקולים בעלי גנוס נתון, ופתר בעיות אינוורסיה כלליות יותר מאלו שנחקרו על ידי אבל ויעקובי. אנדרה וייל כתב כי החיבור הזה "הוא אחת היצירות המתמטיות הדגולות ביותר שנכתבו אי פעם, אין אפילו משפט אחד בו שלא הוביל בעקבותיו להתפתחות מעמיקה חדשה".

לרימן השפעה מכרעת על תורת המספרים האנליטית. במאמר קצר בן 10 עמודים שכותרתו "על מספר הראשוניים מתחת לגודל נתון", הוא הציג את פונקציית זטא של רימן וביסס את החשיבות שלה בהבנת ההתפלגות של המספרים ראשוניים. במאמר הוא נסח סדרת השערות על התכונות של פונקציית זטא, המפורסמת שבהן היא השערת רימן הידועה, הקובעת כי כל האפסים של פונקציית זטא, דהיינו הערכים המרוכבים עבורם , נחים על הישר .

רימן יישם את עקרון דיריכלה מחשבון הוריאציות בתחומים אחרים. בחיבורו מ-1857 רימן עבד גם עם משוואות דיפרנציאליות היפרגאומטריות באמצעות שימוש בכלים אנליטיים מורכבים והציג את הפתרונות דרך ההתנהגות של מסלולים סגורים מסביב לנקודות סינגולריות (המתוארת על ידי מטריצת המונדרונומיה). עבודתו זו על מונדרונומיה והפונקציה ההיפרגאומטרית בתחום המרוכב עשתה רושם אדיר, וביססה דרך בסיסית חדשה לעבוד עם פונקציות על ידי התחשבות רק בנקודות הסינגולריות שלהן.

רימן הראה כיצד התאוריה של פונקציות מרוכבות מאירה את התאוריה של משטחים מינימליים (משטח מינימלי הוא המשטח בעל השטח המינימלי עם שפה נתונה; כמו הצורה שלובשות רצועות סבון).

גאומטריה אוקלידית מול גאומטריה רימנית[edit | edit source]

רימן פיתח גאומטריה לא-אוקלידית שבה אקסיומת המקבילים מוחלפת באקסיומה הקובעת שדרך נקודה הנמצאת מחוץ לישר נתון לא ניתן להעביר אף ישר שמקביל לישר הנתון. חוסר הסתירה שבין האקסיומות של גאומטריה זו מומחש באמצעות בניית מודל שלה במסגרת הגאומטריה האוקלידית על-פני כדור. ישר בגאומטריה של רימן שקול למעגל ראשי (מעגל שעובר דרך שני הקטבים) על-פני הכדור. הרצאת הפתיחה לרגל מינויו לפּריוַוטדוֹצֶנט (הדרגה האקדמית הנמוכה ביותר), באוניברסיטת גטינגן, הייתה הרצאת הפתיחה המפורסמת ביותר שניתנה אי-פעם בתולדות המתמטיקה. ההרצאה שינתה מן הקצה אל הקצה את ההשקפה הכללית של המתמטיקאים על מהותה של הגאומטריה. בגאומטריה של רימן סכום הזוויות במשולש גדול מסכום שתי זוויות ישרות.

בשנת 1859 העלה רימן, את השערת רימן, שהפכה לאחת מהבעיות הפתוחות הבולטות ביותר בתורת המספרים ובמתמטיקה בכלל. רימן עסק בבעיה בעצמו עד למותו שבע שנים מאוחר יותר, אך לא הצליח להוכיחה. להשערת רימן קשר עמוק להתפלגות של המספרים הראשוניים ועד היום לא ניתנה לה הוכחה.

השערת רימן המדוברת, אודות המספרים הראשוניים הוזכרה במאמר בן 10 עמודים שהגיש רימן כשהתקבל לאקדמיה המדעית של ברלין. החברים החדשים של האקדמיה היו צריכים לכתוב על המחקר בו הם עוסקים, ולכן פרסם רימן את המאמר "על מספר הראשוניים הקטנים מגודל נתון" (w:Ueber die Anzahl der Primzahlen unter einer gegebenen Grösse) . במאמר הוא בחן את פונקציית זטא, והעלה, כבדרך אגב, את השערת רימן, הדנה באפסים של פונקציה זו.

ממדים גבוהים[edit | edit source]

הרעיון של רימן היה להדביק אוסף של מספרים לכל נקודה במרחב (טנזור) אשר יתארו כמה הוא מתעוות או מתעקם. רימן מצא כי בארבעה ממדים מרחביים, צריך אוסף של בדיוק 10 מספרים בכל נקודה כדי לתאר את התכונות של היריעה, ללא קשר לכמה היא מעוותת. זו הבנייה המפורסמת המרכזית לגאומטריה שלו, אשר ידועה עכשיו כמטריקה רימנית. בנוסף, רימן היה גם הראשון להציע להשתמש ביותר משלושה או ארבעה ממדים כדי לתאר את המציאות הפיזיקלית, רעיון שהתמזג בסופו של דבר עם התרומות של איינשטיין בתחילת המאה ה-20.

תרומות לפיזיקה[edit | edit source]

מראשית דרכו, רימן התעניין ועסק באופן אינטנסיבי בבעיות בפיזיקה מתמטית - ביסוד עבודתו עמדה ראייה של הפיזיקה והמתמטיקה כישות מאוחדת במהותה. מתוך חמישה עשר החיבורים שרימן כתב, שישה עוסקים בבעיות פיזיקליות גרידא. רימן תרם לחקר האלקטרומגנטיות. הוא ניסח תאוריה של אלקטרומגנטיות שקדמה לתאוריה של מקסוול. הוא תרם גם לתאוריה הנסיונית של אפקטים אלקטרומגנטיים, והגיש מאמר שכותרתו "On the theory of noble colour rings" בו תיאר פיתוחים מתמטיים להערכת אפקטים אלקטרומגנטיים נסיוניים. רימן הפיק את המחקר המתמטי הראשון על גלי הלם, תוך שימוש בשיטות כלליות בחקר משוואות דיפרנציאליות חלקיות שהציג. מאמרו "The Propogation of Planar Air Waves of Finite Amplitudes" נחשב למאמר קלאסי בתחום התאוריה של גלי הלם, והוא החדיר שיטות אנליטיות עמוקות בפיזיקה עיונית. המאמר יצר זיקה בין הבעיה הפיזיקלית של גלי הלם לנושאים מתמטיים מתקדמים כגון הטור ההיפרגאומטרי, ורימן[3] הראה שניתן להפעיל על המשוואות המתארות את הדינמיקה של הגז טרנספורמציה מסוימת כדי שיהפכו למשוואות המתארת את הפונקציה ההיפרגאומטרית. במאמר בתחום אחר, רימן חקר בעיה שנחקרה קודם על ידי דיריכלה, והיא חקירת התנועה של מסה נוזלית הנתונה תחת השפעת כובדה העצמי והמשנה את צורתה כמו אליפסואיד משתנה, וניתח את ההפרעות שמתפתחות במסה הנוזלית כתוצאה מהתנודות שלה. לבעיה זו חשיבות רבה באסטרופיזיקה; בהבנת האבולוציה של הצורה של גופים שמיימים. עבודתו של רימן פתחה עידן חדש בתחום והובילה לרעיונות חדשים כגון זיהוי נקודות ועקומים קריטיים במרחב הפאזה. תגלית מרכזית אליה הגיע היא שאליפסואידי מקלורין נעשים בלתי יציבים להפרעות החל מאקסצנטריות מסוימת (). הוא גם תרם תרומה מקורית אחת לפיזיקה של שמיעה - היכן ששום מתמטיקה לא מעורבת; מאמרו "Mechanick der ohrs" פורסם לאחר מותו.

פרסומים נבחרים[edit | edit source]

מתמטיקה:

 • (1851) "Foundations for a general theory of functions of a complex variable"
 • (1857) "Contributions to the theory displayable by the Gauss's series functions"
 • (1857) "Theory of Abelian functions"
 • (1859) "On the number of primes smaller than a givven magnitude"
 • (1866) "About the disappearance of theta functions"
 • (1868) "About the representability of a function by a trigonometric series"
 • (1868) "On the Hypotheses which lie at the foundations of Geometry"
 • (1868) "Treatise on minimal surfaces"

פיזיקה:

 • (1854) " On the distribution laws of electric tension in ponderable bodies, when these cannot be considered as absolutely conductors or non-conductors, but "as opposing with a finite force to the electric tension they contain
 • (1855) "On the theory of noble color rings"
 • (1860) "The Propogation of Planar Air Waves of Finite Amplitudes"
 • (1860) "A contribution to the investigation of the movement of a uniform fluid ellipsoid"
 • (1867) - "A contribution to Electrodynamics"

ראו גם[edit | edit source]

לקריאה נוספת[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +18173 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png