ריינלנד-פפאלץ

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ריינלנד-פפאלץ (מדינה)
Rheinland-Pfalz
מדינה / טריטוריה גרמניהגרמניה  גרמניה
בירת המדינה מיינץ
שטח 19,847 קמ"ר
תאריך ייסוד 30 באוגוסט 1946
אוכלוסייה
 ‑ במדינה

4,049,000‏  (נכון ל-2007)

לחצו כדי להקטין חזרה

ברמן (מדינה)ברליןשלזוויג-הולשטייןמקלנבורג-מערב פומרניהסקסוניה התחתונההמבורגברנדנבורגסקסוניה-אנהלטנורדריין-וסטפאליההסןתורינגיהסקסוניהריינלנד-פפאלץחבל הסארבאדן-וירטמברגבוואריהדנמרקבורנהולםפוליןצ'כיהאוסטריהשווייץצרפתלוקסמבורגבלגיההולנדRhineland-Palatinate in Germany.svg
אודות התמונה

ריינלנד-פפאלץגרמנית: Rheinland-Pfalz ולעיתים בעברית: ריינלנד-פלטינאט) היא אחת מ-16 המדינות המהוות את גרמניה. המדינה משתרעת על פני שטח של 19,847 קמ"ר והיא התשיעית בגודלה בגרמניה; במספר תושביה היא נמצאת במקום השביעי, עם כ-4 מיליון נפש.

בריינלנד-פפאלץ אין ערים גדולות ביחס לגרמניה, אך לערים רבות בה חשיבות היסטורית ותיירותית גדולה: טריר - העיר העתיקה ביותר בגרמניה, וכן מספר ערים בעלות היסטוריה יהודית עשירה, בהן קובלנץ, לנדאו (מונצחות בשמות המשפחה של יהודים רבים, עדות להיסטוריה היהודית שלהן), מיינץ, המשמשת כבירת המדינה, (ידועה כמגנצא בהיסטוריה היהודית), וורמס (ורמיזא) ושפייר (שפיירא). בשלוש האחרונות היו בעבר קהילות יהודיות חשובות וגדולות. שפייר אף העניקה את שם המשפחה "שפירא" ליהודים רבים. שפייר, וורמס ומיינץ הן שהרכיבו את "קהילות שו"ם", המרכז היהודי החשוב ביותר באירופה בימי הביניים, וערש יהדות אשכנז. ערים חשובות נוספות הן לודוויגסהאפן וקייזרסלאוטרן.

המדינה, השוכנת בקצה המערבי של גרמניה, נוסדה לאחר מלחמת העולם השנייה מצירוף של כמה מחוזות היסטוריים, שרובם היו שייכים בעבר למדינות הסה ובוואריה.

ראש ממשלת ריינלנד-פפאלץ נכון ל-2011 הוא קורט בק (Kurt Beck), המכהן בתפקיד מאז 1994. בק משמש גם כראש ה-SPD - המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית. ראש ממשלת המדינה בשנים 19691976 היה הלמוט קוהל, אשר נולד בלודוויגסהאפן ולימים נבחר לתפקיד קאנצלר גרמניה. ראש הממשלה הבא של ריינלנד-פפאלץ היה ברנהרד פוגל (Bernhard Vogel), אשר שימש בתפקיד עד לשנת 1988.

המיתון הכלכלי הפוקד את גרמניה בעשור האחרון פגע בריינלנד-פפאלץ בצורה קלה יחסית. שיעור האבטלה נכון לשנת 2007 (כ-9%) נמוך מהממוצע הגרמני, ואוכלוסיית המדינה גדלה לאיטה, בניגוד למגמה ברוב אזורי גרמניה, בהם האוכלוסייה מתכווצת.

ריינלנד-פפאלץ היא אחת המדינות המתוירות ביותר בגרמניה. נהר המוזל, הזורם מלוקסמבורג לאורכה של ריינלנד-פפאלץ, דרך טריר וקובלנץ, עד שנשפך אל הריין בקובלנץ במקום המכונה הפינה הגרמנית. הוא יוצר בדרכו עמק רומנטי להפליא, עם אין-ספור טירות המשקיפות מצוקים תלולים, עיירות עתיקות בעלות סמטאות צרות ובעיקר גפנים; זהו אחד מאזורי הפקת היין החשובים באירופה. בערים מיינץ, שפייר ווורמס נמצאות שלוש מהקתדרלות הידועות ביותר בגרמניה. תיירים רבים באים להתחקות אחר שורשיהם של כמה אישים ידועים שנולדו במדינה ובהם קרל מרקס - אבי הסוציאליזם (נולד בטריר) ויוהאן גוטנברג - ממציא הדפוס (נולד במיינץ). בריינלנד-פפאלץ שטחי נוף רבים, ובראשם הפארק הלאומי הגדול אַייפְל (Eifel), שחלקו נמצא בבלגיה וחלקו בנורדריין-וסטפאליה.

מוקד התיירות החשוב ביותר במדינה הוא ללא ספק העיר טריר. זו הוקמה על ידי הרומאים עם תחילת ספירת הנוצרים, ולימים אף שימשה כבירה מחוזית במסגרת הקיסרות הרומית המערבית. העיר מתגאה ביותר שרידים רומאיים מאשר בכל עיר אחרת בגרמניה, בהם גם ממצאים משמעותיים שאין להם אח ורע מחוץ לגבולות איטליה, בראשם הפורטה ניגרה - השער הרומאי השמור ביותר צפונית להרי האלפים. טריר שוכנת במרחק כרבע שעת נסיעה מלוקסמבורג וכחצי שעת נסיעה מצרפת.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +71 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png