רות פיין

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
רות פיין
Ruth Fine
אין תמונה חופשית
לידה 1957 (64 בערך)
ענף מדעי ספרות
ארצות מגורים ארגנטינה ארגנטינהארגנטינה, ישראל ישראלישראל
תרומות עיקריות
מחקרים בתחום הספרות הלטינו-אמריקנית; יצירותיהם של מיגל דה סרוונטס וחורחה לואיס בורחס

רות ויוויאנה פיין (נולדה ב־1957, בארגנטינה) היא פרופסור באוניברסיטה העברית וחוקרת ישראלית, הגרה בירושלים ועוסקת בספרות ספרדית ולטינו-אמריקנית. פיין מתמחה בסיפורת תור הזהב של ספרד (המאות ה-16 וה-17), ובפרט ביצירתו של מיגל דה סרוונטס.[1]

ביוגרפיה

נולדה בארגנטינה, בת למשפחת נוסנוביץ. בשנת 1981 קיבלה תואר שני מאוניברסיטת בואנוס איירס בספרות כללית והשוואתית, ספרות ספרדית ופילולוגיה. עם תום לימודיה עלתה לישראל בשנת 1984. בשנת 1998 קיבלה תואר דוקטור לספרות של אמריקה הלטינית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. פיין הייתה מרצה מן המניין בחוג ללימודים ספרדיים ולטינו-אמריקניים בשנת 1991. מאז שנת 2005 היא פרופסור חבר בחוג. בשנת הלימודים תשס"ט (2008) אוחד החוג עם מספר חוגים אחרים, ונקרא מאז "החוג ללימודים רומאניים ולטינו-אמריקניים", כשפיין עמדה בראשו מאז ועד לשנת תשע"ב (2012).[2]

משנת 2007 פיין עומדת בראש אגודת ההיספניסטים בישראל. כמו כן היא מרכזת את תחום ספרד ופורטוגל במפעל לתרגום ספרות מופת, חברה באגודה הבינלאומית של הסרוונטיסטים ושותפה בארגונים אחרים העוסקים בתרבות ובספרות ספרדית.

פיין חקרה, בין השאר, את התאוריה הספרותית של תור הזהב של ספרד, את נוכחות התנ"ך ושל הספרות היהודית ביצירותיהם של חורחה לואיס בורחס ומיגל דה סרוונטס, ואת ספרות המומרים לאחר גירוש ספרד.

רות פיין שימשה פרופסור אורחת באוניברסיטאות ומכונים ברחבי העולם, כגון באוניברסיטת לייפציג, אוניברסיטת בואנוס איירס, מכון סרוונטס במדריד, אוניברסיטת נווארה בספרד, אוניברסיטת היידלברג, אוניברסיטת סאו פאולו, אוניברסיטת הרטפורד ועוד.

הייתה נשואה לסופר ד"ר יונתן פיין, בנה של הפזמונאית זרובבלה ששונקין ונכדו של המשורר אלכסנדר פן, שנפטר מדום לב בשנת 2015.[3]

פרסומים

  • El concepto de desautomatización en literatura: su ejemplificación en "El Aleph" de Jorge Luis Borges. Gaithesburg: Ediciones Hispamérica, 2000.
  • Sefer Hanisim shel Maria Hakdosha by Gonzalo de Berceo, (Haifa, 2002).
  • Borges en Jerusalén (Frankfurt am Main/Madrid: Vervuert/Iberoamericana, 2003).
  • Una lectura semiológico-narratológica del Quijote en el contexto del Siglo de Oro español (Frankfurt/Madrid: Iberoamericana/Vervuert, 2006.
  • Reescrituras bíblicas cervantinas, (in press) 313 pp., Biblioteca Áurea Hispánica-Iberoamericana. Frankfurt am Main/Madrid: Vervuert / Iberoamericana.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1390 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png