רבי שמעון אהרן סופר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.

רבי שמעון אהרן סופר-שרייבר (תמוז ה'תרנ"ו, 1896 - כ"ה בתשרי ה'תש"ג, ‎1942) היה ראש ישיבה בסלובקיה ורבה של נובומסטא (אנ').

ביוגרפיה

נולד בקרקוב בשנת תרנ"ו למשה סופר מווינה, בנו של רבי יואל סופר ונכדו של רבי שמעון סופר, ולחיה לבית רוזנברג. בנעוריו למד בישיבתו של רבי יוסף צבי דושינסקי בגאלאנטא, ולאחר מכן אצל רבי עקיבא סופר בפרשבורג. הוסמך להוראה בידי מספר רבנים: רבי ישעיהו פירסט מווינה, רבי יוסף נחמיה קורניצר מקרקוב (שהיה דודן של אביו רבי משה), ורבי יוסף צבי דושינסקי.

לאחר שסיים את לימודיו עסק במסחר. בסביבות שנת ה'תרפ"ה נשא את מירל בת שמחה כהן מנירנברג, ממנה נולדו לו שמונה ילדים.

את כספי הנדוניה שלו הוא השקיע במסחר, אך הפסיד אותם. לאחר שהתרושש מינה אותו רבי שמואל דוד אונגר להיות ראש הישיבה בעירו טירנא בשנת ה'תרפ"ז, ובשנת ה'תרצ"ט בערך נתמנה להיות רבה של נובומסטא.

בשנת תרצ"ט התנהל פולמוס בינו לבין רבי ישכר שלמה טייכטל על כשרותו של שמן שמעורב בו שומן המיוצר בעירו נובומסטא, אותו אסר רבי שמעון אהרן בתמיכת רבי עקיבא סופר מפרשבורג בניגוד לדעתו של רי"ש טייכטל[1].

פטירתו

במלחמת העולם השנייה, במהלך אקציה שנערכה בפסח ה'תש"ב, הוא נשלח מביתו עם אשתו ושמונת ילדיו למחנה באזור לובלין. הרב אונגר השתדל להציל אותו משם, אך ללא הועיל. מן המחנה עלה בידי הרב סופר להבריח מכתב, שבין היתר הביע בו את דאגתו לבנו שנהיה בר מצווה, וביקש שיספקו לו תפילין - "דבר שיגרום לו שמחה מרובה בעודו במיצר". מכיוון שרק מעטים מבין היהודים שהגיעו לאותו המחנה שרדו, אין עדות ברורה על הנסיבות שבהן הוא נספה, אך יש הסבורים שהוא נספה בסוביבור או בלוברטוב בתשרי ה'תש"ג יחד עם ילדיו ומשפחתו[2].

מכתבים תורניים ממנו בשו"ת "מקדשי השם"[3], ובקובץ "דבר ההתאחדות" של תלמידי רבי יוסף צבי דושינסקי[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:אוצר החכמה

  פרמטרי חובה [ 3 ] חסרים
  רבי ישכר שלמה טייכטל, ‏משנה שכיר - ב, ירושלים תשנ"ד, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד, או לעורכים הפעילים באתר).
 2. ^ יחיאל גרנטשטיין, אנציקלופדיה מקדשי ה', בני ברק תשס"ו, כרך ב', עמ' 510-511.
 3. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:אוצר החכמה

  פרמטרי חובה [ 3 ] חסרים
  רבי צבי הירש מייזליש, ‏מקדשי השם - א, ברוקלין תשנ"ג, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד, או לעורכים הפעילים באתר).
 4. ^ תלמידי ישיבת בית יוסף צבי דושינסקי, דבר ההתאחדות, ‏גיליון י"ז, ירושלים תשל"ט, עמ' 46, באתר אוצר החכמה.

NivdakVeushar.png