רבי שלום יחזקאל שרגא רובין-הלברשטאם

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
האדמו"ר מצישינוב
רבי שלום יחזקאל שרגא רובין-הלברשטאם
רבי שלום יחזקאל שרגא רובין-הלברשטאם
תמונה זאת מוצגת באנציקלופדיה היהודית בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 1913
ה'תרע"ג
טומשוב לובלסקי, פולין הקונגרסאית, האימפריה הרוסית
פטירה אפריל 1986 (בגיל 73 בערך)
כ"ו באדר ב' ה'תשמ"ו
ברוקלין
כינוי "הרב השואל"
מדינה פולין, ארצות הברית
מקום מגורים פוליןפוליןטומשוב לובלסקי , לובליןפולין, צ'כיהצ'כיהפראג , צ'כיה, ארצות הבריתארצות הבריתברוקלין , ניו יורקארצות הברית
מקום פעילות ברוקלין
תקופת פעילות המאה ה-20
השתייכות תנועת החסידות
תחומי עיסוק רבנות, כתיבה יוצרת, אדמו"ר
בת זוג שרה בת רבי ישראל יעקב טאפאלא
שם השושלת חסידות גלאגוב
אב רבי אריה לייבוש רובין
אם בת רבי שמחה ישכר בער הלברשטאם

רבי שלום יחזקאל שרגא רובין-הלברשטאם, (ה'תרע"גכ"ו באדר ב' ה'תשמ"ו) היה רב, אדמו"ר מצישינוב, וסופר חסידי-תורני. התפרסם בשל המספר העצום של השאלות ההלכתיות ששיגר למגוון רחב של רבנים בדורו, וכונה בשל כך "הרב השואל".

ביוגרפיה[edit | edit source]

נולד בטומשוב לובלסקי לרבי אריה לייבוש מצישינוב בן רבי יצחק טוביה רובין נינו של רבי אשר ישעיה רובין וחתן רבי חיים מצאנז, ולאמו בת רבי שמחה ישכר בער הלברשטאם מצישינוב. למד בישיבות בצאנז ובטורנא. הוסמך להוראה על ידי רבי שמואל אהרן מילר מלאבאווא. מגיל צעיר החל להתכתב בהלכה עם פוסקים מפורסמים כמו רבי אהרן וולקין, רבי יהודה לייב צירלסון, ורבי נחום וידנפלד. שימש כרב ור"מ בישיבת "נצח ישראל" בטומשוב.

עם פרוץ השואה נמלט לרוסיה ונסע לווילנה, אך נתפס כמבריח גבולות ונידון למאסר של 5 שנים במחנות עבודה בסיביר. באוגוסט 1941 שוחרר יחד עם כל אזרחי פולין לפי ההסכם שנחתם בין הממשלה הפולנית הגולה לממשלת ברית המועצות, ועבר לקזחסטן, בתקופה זו נפטר אביו והוא הוכתר כאדמו"ר לחסידות טומשוב, הוא ריכז סביבו שרידים מפולין ופעל להקמת מקווה והפצת יהדות.

עם תום המלחמה, שב לפולין בשנת ה'תש"ו, דחה את הצעת הרבנות של הערים חלם ושטטין, והתגורר בלודז' שם ניהל את "איגוד הרבנים הפליטים" ויחד עם רחה שטרנבוך ורבי אליעזר סילבר פעל להשגת אשרות כניסה ואישורי הגירה עבור רבנים פליטים. משם עבר לפראג והשתתף הקמת "איחוד שרידי הרבנים ממזרח אירופה".

אחרי השואה עבר לארצות הברית, שם התגורר בבורו פארק והתפרסם כאדמו"ר מצישינוב. הרבה בהתכתבות הלכתית עם רבנים רבים, עסק בפעילות ספרותית חסידית, והקים את מכון "סגולה" לחקר החסידות. הוציא גם לאור בעילום שם או תחת פסבדונים ספרים שונים; בהם ספר זיכרון לקהילת טומשוב לובלסק, וספר פולמוס נגד ספר "החסידות" שחיבר אהרן מרקוס. בין שמות העט שלו: שלום לבי"א, ועוד.

משפחתו[edit | edit source]

אחותו נישאה לרבי שלמה הלברשטאם מבובוב בזיווגו השני.

נשא את שרה בת רבי ישראל יעקב טאפאלא רבה של סדובנה.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

NivdakVeushar.png