רבי נתן מברסלב

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
רבי נתן שטרנהרץ
Nathanofbreslov.jpg
קברו של רבי נתן בברסלב
לידה ט"ו בשבט ה'תק"ם
נמירוב
פטירה י' בטבת ה'תר"ה (בגיל 64)
ברסלב, מחוז ויניציה אוקראינה
מקום קבורה בית הקברות בברסלב
מקום פעילות נמירוב, ברסלב, אומן
תחומי עיסוק הפצת תורת רבו באמצעות הדפסת ספרים, דרשות ובניית מרכז לחסידות ברסלב
רבותיו רבי נחמן מברסלב
חיבוריו
אדמו"ר ברסלב ה־2
הרב נחמן חזן, הרב מטשערין

שגיאת לואה: wrong date.שגיאת לואה: wrong date.

רבי נתן שטרנהרץ, המוכר גם כרבי נתן מברסלב או רבי נתן מנמירוב, או בשמו העממי מוהרנ"ת (ט"ו בשבט ה'תק"ם - י' בטבת ה'תר"ה, 22 בינואר 1780 - 20 בדצמבר 1844) היה תלמידו המובהק של רבי נחמן מברסלב, מפיץ תורתו המרכזי, ומנהיגה-בפועל של חסידות ברסלב אחרי מות רבו.

ביוגרפיה[edit | edit source]

נולד לנפתלי הירץ, סוחר אמיד מהעיר נמירוב, וחיה לאנה[1]. בילדותו כונה "העילוי מנמירוב". נישא לבתו של ר' דוד צבי אוירבך, רבה של שרהורוד. לאחר שגר שנתיים בבית חמיו, אביו ציפה שיצטרף לעסק המשפחתי. בשנת 1802 היה אמור לעבור לסניף של ברדיצ'ב, אך באותה שנה הגיע ר' נחמן לברסלב הסמוכה, ושמו עבר בין חבריו של ר' נתן. ר' נתן עם שניים מחבריו החליטו לנסוע לצדיק. ר' נתן מיד נקשר לרבו העתידי, הפך תלמידו הקרוב ביותר, וליווה אותו עד מותו של ר' נחמן בעיר אומן ב-1810.

וכך מסופר על התקרבותו של רבי נתן לרבי נחמן:

בין אברכי נמירוב, אליה שב רבי נתן, היו אף כאלה שטעמו את טעם החסידות. ובשיחותיהם בבית המדרש, פרצו ויכוחים לא מעטים בין אותם אברכים, לבין האברכים המתנגדים לחסידות, שרבי נתן היה מהבולטים שבהם. הם סיפרו לרבי נתן אותות ומופתים מרבותיהם ואת עבודת ה' העצומה שלהם, אולם רבי נתן לא הטה ליבו לסיפוריהם וביטלם במחי יד: 'עבודה?' אמר להם רבי נתן, 'עבודה אמיתית ראיתי אצל חמי, שארבעים שנה לא ישן על מיטה, ויומם ולילה הגה בתורת ה'. וכי אתם יודעים עבודה מהי...?' כך נמשכו הוויכוחים, עד שהחלו לשוחח עמו מעניין שמחה וחיוּת בעבודת ה'. כאן הייתה ידם על העליונה. לבו של האברך הלמדן הגדול, רבי נתן, ספוג היה בכאב משום כך בדיוק. חש היה שחסר הוא את החיות, את השמחה בעבודת ה'. ומשכך, לא ארכו הימים והחלו הדברים להיכנס לליבו. ותוך זמן קצר הפך רבי נתן לחסיד.

ר' נתן העלה על הכתב את כל התורות והמאמרים ששמע מר' נחמן. לאחר מותו ניסה ר' נתן לשמר את חסידות ברסלב. הוא תיקן עלייה לציון וקיבוץ חסידי בראש השנה. הוא היה נוסע בין קהילות החסידים בערים הסמוכות, וכן הדפיס את ספרי ר' נחמן. ר' נתן לא טען להיותו האדמו"ר של חסידי ברסלב, אלא המנהיג והמאחד, ולשיטתו הרבי נשאר תמיד ר' נחמן.

בשנת 1811 הדפיס את הספרים ליקוטי מוהר"ן ו"ספר המידות". בשנים 18191821 קנה את כל הנדרש להקמת בית דפוס, והעמיד בית דפוס בביתו, שם הדפיס את ליקוטי מוהר"ן, השלמת ספר המידות ותיקון הכללי בשנת 1821. כדי לא למשוך את תשומת השלטונות נכתב על הספרים שנדפסו באוסטרוה או במוהילב. ר' נתן עסק בהדפסת ספרים במשך כל ימיו, ובכך הפך את ספרי ברסלב לנפוצים ביותר בין ספרי החסידות. השפעתם יצאה אפילו מתחום החסידות ועברה לתחומים שונים, כמו ספרות ותיאטרון.

בשנת 1822, תוך כדי מלחמת העצמאות היוונית, מטורקיה, יצא ר' נתן למסע לארץ ישראל ושהה בה מספר חודשים.

ר' נתן התקין אספת חסידים אצלו בברסלב בחג השבועות ובחנוכה. בשנים 18341838 התחדש גל רדיפות נגד חסידי ברסלב בניצוחו של רבי משה צבי גוטרמן מסאווראן. חסידי ברסלב נקראו כופרים, נאסר לאכול משחיטתם, להתחתן איתם ולרחם עליהם. הרדיפות פסקו אחר מותו של הרב גוטרמן. בזמן הרדיפות נעצר ר' נתן, רכושו הוחרם, נאסר עליו להתגורר בברסלב, והוא עבר לעיר הולדתו נמירוב.

בשנת 1838 חזר לברסלב, ובשנת 1844 (ה'תר"ה) נפטר ונקבר בכניסה לבית הקברות היהודי בעיר. את מקומו מילא אחר מותו ר' נחמן חזן מטולצ'ין, עליו אמר "זה שנשא עבורי את דליי המים - רבי נחמן מטולטשין - הוא ינהיג את העדה".

חיבוריו[edit | edit source]

לקריאה נוספת[edit | edit source]

  • רבי בצלאל פרידמן, אוצר יראת שמים, - חיבור מקיף בתולדות חיי רבי נחמן ורבי נתן מברסלב, הוצאת 'קרן הדפסה דחסידי ברסלב' ירושלים תשמ"ב.
  • רבי לוי יצחק בנדר, שיח שרפי קודש - ברסלב, - השיחות והסיפורים ותולדות חיי רבי נחמן ורבי נתן מברסלב, הוצאת 'אגודת משך הנחל' ירושלים תשמ"ח.
  • רבי חיים קרמר, באש ובמים, - ביוגרפיה מקיפה ומיוחדת על תולדותיו וחייו, הוצאת 'מכון נחלת צבי' ירושלים תשנ"ה.
  • מנדל פייקאז', 'ר' נתן מנמירוב באספקלריית ספרו ליקוטי הלכות', ציון, סט (תשס"ד), עמ' 203–240

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ אתר .mytzadik(הקישור אינו פעיל, 28 בדצמבר 2017)


תקופת חייו של הרב רבי נתן מברסלב על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -11682 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png