רבי ישראל פרידמן (סדיגורה)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
רבי ישראל פרידמן מסדיגורה
אין תמונה חופשית
לידה כ' בשבט תרי"ב
סדיגורה
פטירה י"ג בתשרי תרס"ז (בגיל 54)
מקום קבורה סדיגורה
מקום מגורים סדיגורה
מקום פעילות סדיגורה
בת זוג
  • אסתר
  • בת שבע
אב רבי אברהם יעקב פרידמן
אם מרים
אדמו"ר סדיגורה ה־2
תרמ"ותרס"ז

רבי ישראל פרידמן (כ' בשבט תרי"ב 10.2.1852- י"ג בתשרי תרס"ז 2.10.1906) היה האדמו"ר השלישי בחצר סאדיגורה. מכונה בחסידות ה"אור ישראל".

תולדותיו

נולד בסדיגורה כבן רביעי לרבי אברהם יעקב פרידמן, בנו השני של רבי ישראל מרוז'ין, ולמרים בתו של רבי אהרן פרלוב, ה"בית אהרן" מקרלין. אביו כיהן כאדמו"ר המרכזי של חסידות רוז'ין, לאחר שאחיו הגדול רבי שלום יוסף נפטר מעט לאחר פטירת אביהם רבי ישראל. נישא בשנת תרכ"ח, לאסתר בתו של בן דודו רבי יצחק מבוהוש. לאחר פטירתה בשנת תרמ"א, נישא בשנית לבת שבע בת דודו רבי שלום יוסף מסדיגורה.

אחיו וגיסו היו מיועדים לרשת את החסידות, אך שניהם נפטרו בחיי אביהם. לאחר פטירת אביו בשנת תרמ"ג, מונה יחד עם אחיו רבי יצחק לכהן באדמו"רות. בשנת תרמ"ו נעשתה בין האחים חלוקת ירושה, רבי ישראל זכה בחצר בסאדיגורה ובחלקת אבותיו, ואילו רבי יצחק זכה בנשיאות כולל ווהלין ועבר לבויאן.

שלושה ימים לאחר יום הכיפורים תרס"ז נפטר, ונטמן בסאדיגורה. בנו רבי אהרן פרידמן מילא את מקומו והוכתר לאדמו"ר השלישי מסאדיגורה. חלק מהחסידם פנו לאחיו רבי שלום יוסף מסאדיגורה - טשרנוביץ, וחלק פנו לאחיו רבי אברהם יעקב פרידמן מסאדיגורה, וחלקם פנו לאח נוסף רבי שלמה חיים מסאדיגורה ולאחר פטירתו של רבי אהרן הוכתר לאדמו"ר בנו רבי מרדכי שלום יוסף מסאדיגורה .

ילדיו

חמשת ילדיו הראשונים נולדו מאשתו הראשונה.

הערות שוליים

  1. ^ היו קרובים 6 פעמים. רבי ישראל מצ'ורטקוב היה בן דודם של אביו ואמו, חמותו הייתה אחותה של אביו ובת דודה של אמו, רבי חיים אהרן היה חתנו של רבי דוד מבוהוש בן דודם של אביו ואמו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -6218 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.NivdakVeushar.png