רבי יוסף באב"ד

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
רבי יוסף באב"ד
לידה כ"ד באלול ה'תקס"א
פשוורסק שבגליציה
פטירה כ"ד באלול ה'תרל"ד (בגיל 73)
פשוורסק, גליציה
מקום קבורה פשוורסק, גליציה
מקום פעילות פשוורסק, גליציה
חיבוריו מנחת חינוך

רבי יוסף באב"ד[1] (לעיתים: באבאט[2]; כ"ד באלול ה'תקס"א, 2 בספטמבר 1801 - כ"ד באלול תרל"ד, 6 בספטמבר 1874) היה רב ופוסק בגליציה. נודע בעיקר בזכות ספרו המונומנטלי "מנחת חינוך".

ביוגרפיה

נולד ב-1801 בעיר פשוורסק שבגליציה לרב העיר ר' משה, נכד לרב יהושע העשיל באב"ד, רבה של טרנופול בעל שו"ת "ספר יהושע". מנעוריו התבלט בהתמדתו בתורה וכישרונותיו. היה נשוי בנישואין ראשונים לאחותו של רבי חיים הלברשטאם, האדמו"ר מצאנז. לאחר פטירתה נשא את פעליא, בתו של רבי דוד הגר מזבלטוב (בנו של רבי מנחם מנדל מקוסוב).

כיהן ברבנות בערים הוסקוב (הסמוכה לפשמישל), זבריז, סניאטין והורודנקה, ובשנת 1857 (ה'תרי"ז) התמנה לרב בטרנופול, בה כיהן עד סוף ימיו.

רבי יוסף היה מקורב מאוד לאדמו"רי החסידות בגליציה, ובעיקר לגיסו (מזיווג ראשון), רבי חיים הלברשטאם, אתו אף למד תקופה ארוכה, רבי נפתלי מרופשיץ, ורבי שמעון מירוסלב. היה גם חברו הקרוב של רבי יוסף שאול נתנזון.

נפטר בתאריך העברי בו נולד, כ"ד באלול ה'תרל"ד, 1874. הותיר אחריו שבעה ילדים, מהם תלמידי חכמים שכהנו ברבנות. אחרי פטירתו מילא את מקומו בטרנופול בנו, ר' שמעון באב"ד שפרסם הגהות לספרו של אביו (נפ' ה'תרס"ט)[3] ולאחריו בנו של רבי שמעון, רבי יהושע השיל. בן נוסף של רבי יוסף היה רבי משה שכיהן ברבנות סניעטין[4].

חיבוריו

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מנחת חינוך (ספר)

התפרסם בעיקר בזכות ספרו החשוב "מנחת חינוך", שהוא ביאור על "ספר החינוך". "מנחת חינוך" אינו רק פירוש על ספר החינוך, אלא בעיקר הרחבה למדנית של הנושאים הנידונים בו והבאת מקורותיהם. הספר נדפס פעמים רבות בצירוף לספר החינוך ובפני עצמו.

במהדורת הרמב"ם שבהוצאת שבתי פרנקל פורסמו הערותיו על הרמב"ם. כמו כן נדפסו מכתב יד שני חיבורים קצרים שלו: משפט שלום על שולחן ערוך חושן משפט (עד סימן כ"ח), וחידושים על הרי"ף למסכת ברכות.

מתלמידיו

משפחתו

  • אחיו רבי חיים באב"ד - חתן דודו רבי אברהם אריה באב"ד, אב"ד מיקולינץ. רבי חיים מילא את מקומו אחריו ברבנות מיקולינץ. משרת הרבנות בעיר עברה מאב לבנו (רבי משה, בנו של רבי חיים; חתנו של רבי משה, רבי יוסף דב באב"ד [אביו של רבי אברהם משה באב"ד]; בנו של רבי משה, רבי יהושע העשיל; בנו של רבי יהושע העשיל, רבי יוסף בן ציון), עד השואה.

לקריאה נוספת

  • מאיר וונדר, מוריה שנה ששית חוברת ח-ט (אדר-ב תשל"ו), עמ' עג-פד.
  • מאיר וונדר, אנציקלופדיה לחכמי גליציה כרך א טורים 392-387.

קישורים חיצוניים

ספרו

הערות שוליים

  1. ^ ר"ת של בן אב בית דין, כלומר בן הרב
  2. ^ ראו למשל: הודעות: מהגאון דק"ק טארנאפאל, המגיד, 26 בדצמבר 1866.
  3. ^ אבל כבד לישראל, חבצלת, 2 ביולי 1909, עמ' 4
  4. ^ אביו של הרב יהושע העשיל, רבה של יאס.


תקופת חייו של הרב רבי יוסף באב"ד על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -605 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png