רבי חננאל בן שמואל

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

רבי חננאל בן שמואל היה דיין וראש ישיבה במצרים בהמאה ה-12, תלמידו ומחותנו של הרמב"ם. חיבר פירוש להלכות הרי"ף.

חייו[edit | edit source]

המקורות על חייו לוטים בערפל, עד ששי"ר אף פקפק בעצם קיומו של חכם בשם זה[1]. נולד בסביבות שנת ד'תתקל"ה לאביו רבי שמואל[2]. את העובדה שלמד אצל הרמב"ם, למדים מכך שבניגוד לחכמים אחרים, אותם הוא מזכיר בשמם, את הרמב"ם הוא מזכיר בתואר "רבנו" בלבד. היה חבר בית הדין בפוסטאט, וכנראה אף עמד בראשו. כמו כן, מכתביו רואים שעמד בראשות ישיבה, ואולי אף נגיד. מקורות שונים מלמדים אותנו כי שמו יצא גם מחוץ לגבולות מצרים, וכי היה ידוע באזור כאחד מגדולי החכמים שבדור. כמו כן, היה סוחר אמיד, שעסק במסחר מתכות, טקסטיל, סוכר ועוד. המקורות רבים מצביעים על כך שעשה שימוש רב בעושרו לצורכי גמילות חסדים. אמצעיו הכלכליים אפשרו לו לרכוש כתבי יד רבים של התלמוד ומפרשיו, עובדה שסייעה לו בבירור גרסאות.

נפטר בסביבות שנת ה'י'.

משפחתו[edit | edit source]

כפי הנראה, בתו נישאה לרבי אברהם בן הרמב"ם, כך שרבי דוד הנגיד היה נכדו. בזקנותו, כאשר החל רבי דוד לשמש בנגידות, שימש כפטרונו ומלווהו בשל גילו הצעיר. כאשר הודח רבי דוד מנגידותו, נאלץ גם רבי חננאל לברוח עמו, ונפוצו שמועות שברח לירושלים או לאלכסנדריה.

יש הטוענים כי רבי פרחיה בן נסים היה חתנו ואחיינו[3], תלמידו[4], או ממלא מקומו בבית הדין[5].

בנו רבי חיים הרביץ תורה בישיבת אביו.

חיבוריו[edit | edit source]

  • פירוש על הלכות הרי"ף: הגיע לידינו פירושו על מסכתות עירובין וקידושין. מתוך פירושו עולה כי כתב גם על מסכתות שבת וגיטין. מגמתו המוצהרת הייתה לכתוב פירוש במתכונת פירושו של רבי יהונתן מלוניל, על אותן המסכתות שלא היה בידיו פירושו של רבי יהונתן להן. בפירושו כלל פירוש מקיף על המשנה והשלמות לפירוש הרי"ף. פירושו לא הוזכרו על ידי הראשונים שאחריו, ויצא לאור לראשונה על ידי משה יהודה הכהן בלוי בתוך "שיטת הקדמונים על מזכת קידושין", ניו יורק ה'תש"ל, ובמהדורה מדעית על ידי יצחק סונא בהוצאת מוסד הרב קוק, ירושלים ה'תשל"ה. חידושיו לעירובין יצאו על ידי הרבנים שלום קליין ואברהם שושנה, ה'תשנ"ו.
  • קטעים מפירושו למקרא נמצאו בגניזת קהיר.

לקריאה נוספת[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ החיד"א מתאר שראה חידושים בכתב יד ישן מאת "רבינו חננאל ב"ר שמואל" (שם הגדולים מערכת גדולים אות ח סי' נב), ושי"ר טען שזו טעות העתקה, ובמקום 'שמואל' הוא גורס 'חושיאל', ובכך מייחס פירוש זה לרבנו חננאל בן חושיאל ('תולדות רבנו חננאל' עמ' 14 הערה 32–33). אמנם, שד"ל ועוד הוכיחו את טעותו מתוך הפירוש עצמו ('הלבנון' שנה ג עמ' 285).
  2. ^ משה שטיינשניידר טוען שאביו היה הנגיד "אבו מנסור" שמואל בן חנניה.
  3. ^ כך דעת גויטיין, עמ' 394
  4. ^ אליקים כרמולי, זכרון לראשונים וגם לאחרונים, הכרמל שנה ו 12, עמ' 94.
  5. ^ סונא, עמ' 11

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +823 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png