רבי אורי שרגא פייבוש המבורגר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
הרב הראשי של בריטניה
רבי אורי שרגא פייבוש המבורגר
Chief Rabbi Aaron Hart.jpg
לידה 1670
ה'ת"ל
האימפריה הרומית הקדושההאימפריה הרומית הקדושהברסלאו , האימפריה הרומית הקדושה
פטירה 1756 (בגיל 86 בערך)
ה'תקט"ז
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדתלונדון , הממלכה המאוחדת
כינוי רבי אהרן הרט
מקום מגורים לונדון
מקום פעילות ממלכת אנגליהממלכת אנגליה ממלכת אנגליה
תקופת פעילות סוף המאה ה-17 ותחילת המאה ה-18
השתייכות יהדות אשכנז
תחומי עיסוק רבנות
רבותיו רבי יהודה לייב קרוכמל
חיבוריו "אורים ותומים"
בת זוג בתו של רבי שמואל הרמתי מפיורדא
אב רבי נפתלי הרץ

רבי אורי שרגא פייבוש המבורגר (מכונה גם: רבי אהרן הרט; 16701756) היה הרב הראשי של בריטניה, ומייסד בית הכנסת הגדול בלונדון.

קורות חייו[edit | edit source]

נולד בברסלאו לרבי נפתלי הרץ המבורגר. למד אצל רבי יהודה לייב, בנו של רבי מנחם מנדל קרוכמל. נשא לאישה את בתו של רבי שמואל הרמתי מפיורדא. בשנת ה'תס"ה החל לכהן כרבה של הקהילה האשכנזית בלונדון, על מקומו של רבי יהודה לייב בן אשר אנשיל שעבר לרוטרדם, וכיהן כרב הראשי לבריטניה בין השנים 17041756. בלונדון ייסד את בית הכנסת הגדול.

בשנת תס"ז נקלע לפולמוס חריף עם כמה מגדולי הרבנים בדורו, לאחר שהחרים את ר' מרדכי בן ר' משה בן לייבוש מהמבורג (חתנה של גליקל מהאמלן) לאחר שהוציא לעז על גט. היה זה גט על תנאי שסידר רבי אורי שרגא באלול תס"ו לכהן בשם ענזיל כ"ץ שהסתבך בחובות ורצה לעזוב את המדינה. הגט סודר בחיפזון ונכתב על ידי חזן הקהילה, בשל העובדה שבנו של הסופר הקבוע הפסיד כסף בהימורים מול המגרש, וזה חשש שיעכב את בריחתו.

רבי מרדכי פרסם מכתבים בהם העלה פקפוקים בכשרות הגט ותהיות על אופן כתיבתו, ובעקבות זאת נידהו הרב, כפי תקנתו של רבינו תם על המוציא לעז על הגט. בדעתו של רבי פייבוש תמכו רבי אברהם רוויגו ורבי דוד ניטו רבה של הקהילה הספרדית בלונדון.

בעקבות זאת התפלגה הקהילה, ור' מרדכי הקים בית כנסת עצמאי שכונה "קהל האמבורג לונדון". בעקבות הפילוג ביקר בלונדון החכם צבי שהצליח להשקיט את הריב[1].

נפטר בלונדון בשנת תקט"ז, את מקומו מילא רבי צבי הירש לוין. דיוקנו שצוייר בשנת תקי"א, תלוי בגלריית הדיוקנאות הלאומית בלונדון.

ספריו[edit | edit source]

  • אורים ותומים, ספר פולמוס שפרסם רבי אורי שרגא פייבוש בשנת תס"ז לאחר שיצא לעז על גט שסידר.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -3459 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png