רבי אברהם הכהן יצחקי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
רבי אברהם הכהן יצחקי
אין תמונה חופשית
תאריך לידה תק"נ
תאריך פטירה י' בכסלו תרכ"ה (בגיל 75 בערך)
מקום פטירה לא ידוע
תאריך לידה לועזי 1789
תאריך פטירה לועזי 1864
מקום פעילות מצרים ארצות הברית צרפת בריטניה
תחומי עיסוק חנות ירקות
חיבוריו משמרות כהונה ועוד

הרב אברהם הכהן יצחקי (1789 בערך - י' בכסלו ה'תרכ"ה, 9 בדצמבר 1864), היה אב"ד ורבה הראשי של תוניס, מגדולי רבני תוניסיה בכל הדורות. נודע בעיקר בזכות חיבורו "משמרות כהונה" על הש"ס.

קורות חייו

נולד בתוניס כנצר למשפחת רבנים, אביו, הרב יצחק חי כהן יצחקי היה בנו של הרב שמואל כהן יצחקי, אב"ד תוניס. אמו הייתה בת הרב משה כרייף, מחבר הספר "באר משה" על מסכת נזיר.

למד אצל הרב ישועה בסיס, והתפרסם בשקידתו. מעידים עליו ש"למד כל התלמוד שלוש פעמים בעיון ושקידה רבה" (הרב יצחק חי בוכובזה בהקדמה לספר "גנזי שלום" מאת הרב שלום שמעוני).

נשא לאישה את אסתר, בת הרב דוד הכהן, תלמיד חכם ואיש עסקים נכבד ועשיר (המוזכר בספרו "חסדי כהונה"), ומשלא ילדה לו אשתו בנים, נשא עליה אישה נוספת, גזאלה.

התמנה לדיין בבית דינו של הרב בסיס, כפי הנראה קרוב לשנת ה'תקצ"א (1830). בשנת ה'תר"ך (1859), לאחר פטירת הרב בסיס, התמנה הרב נתן בורג'יל לכהן כאב"ד במקומו, והרב אברהם המשיך לכהן כדיין. בגלל ההערכה הגדולה שרכש הרב בורג'ל אליו הוא כינה אותו בתואר "ראב"ד מקודש" (בהסכמה לספרו "משמרות כהונה") על אף שהוא עצמו היה האב"ד .

נפטר ב י' בכסלו ה'תרכ"ה ונקבר בבית העלמין הישן בבורג'יל.

תלמידיו

לימד תלמידים רבים ומהם יצאו גדולי תורה:

יצירתו התורנית

כמו כן, פסקי דין רבים שלו הודפסו בקבצים שונים, כגון בספר "מעשה בית דין" (סי' יז, כ-כב, כח, לד), ובספר "גנזי שלום" (או"ח סי' ב, ד).

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +358 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png