רבי אברהם דוד הורוביץ

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
אברהם דוד הורביץ
לידה 13 בנובמבר 1911
כ"ב בחשוון ה'תרע"ב
בולכוב, גליציה
פטירה 23 באוגוסט 2004 (בגיל 92)
ו' באלול ה'תשס"ד
ירושלים
מקום קבורה בית הקברות הר הזיתים
מקום פעילות גרוסוורדיין, לנדסברג, שטרסבורג, ירושלים
חיבוריו שו"ת "קניין תורה בהלכה", וספר "קנין תורה בשמעתתא"


הרב אברהם דוד הורוביץ (כ"ב בחשוון ה'תרע"ב, 13 בנובמבר 1911ו' באלול ה'תשס"ד, 23 באוגוסט 2004), היה רבה של הקהילה החרדית בעיר שטרסבורג שבצרפת ודיין בבית הדין של העדה החרדית בירושלים.

ביוגרפיה[edit | edit source]

נולד בעיירה בולכוב שבחבל גליציה לרב שלמה יהודה זלמן לייב פרידלנדר שהיה דיין בפשעווארסק ומאוחר יותר כיהן כאב בית דין בבולכוב. סבו מצד אביו היה רבי אהרן מאיר מחבר הספר 'אברך', תלמידו של רבי יצחק אייזיק אייכנשטיין מזידיטשוב. אמו ראשא הייתה בתו של רבי פנחס הלוי הורוביץ, אב בית דין בקוסוב, מחבר ספר "פתחא זוטא" על הש"ס ומתלמידיו הבולטים של הדברי חיים מצאנז.

בגיל 3 התייתם מאמו ושנים מועטות לאחר מכן נפטר גם אביו. ביחד עם סבו שגידל אותו עבר לגור בעיר גרוסוורדיין שם התקרב לרבי ישראל הגר (אהבת ישראל) האדמו"ר מוויז'ניץ והפך לתלמידו. מאוחר יותר כיהן כראש ישיבת ויז'ניץ בגרוסוורדיין.

בשנת 1934 נישא לברכה, בתו של הרב אליעזר ליפא זילברמן האדמו"ר מראצפערט. כשנה לאחר חתונתו הוא שב לגרוסוורדיין שם מונה לכהן כדיין בבית הדין של הרב פנחס סג"ל צימטבוים, רב העיר גרוסוורדיין.

כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה הוא נלקח למחנות עבודה. אשתו וחמשת ילדיו נרצחו על ידי הנאצים. לאחר השואה כיהן כרבם של קהילות לנדסברג ואאוגסבורג שבגרמניה.

הוא נישא בשנית לנחמה (נפטרה ל' באב ה'תשע"ב), בתו של הרב יחזקאל וידמן מגדולי חסידי ויז'ניץ ורבה של קהילת סיטשל, וממנה נולדו לו שבעה ילדים.

בשנת 1947 עבר לשטרסבורג שבצרפת, שם מונה על ידי הרב אברהם דויטש לכהן כדיין וכרבה של הקהילה החרדית. תפקיד בו שימש במשך למעלה מ-30 שנה. כמו כן הקים וניהל את מערכת כשרות בעיר.

בשנת 1978 עלה לישראל והתיישב בשכונת הבוכרים בירושלים. בשנת 1980 מונה לכהן כדיין וחבר בד"ץ העדה החרדית. חיבר ספר שו"ת "קניין תורה בהלכה", וספר "קנין תורה בשמעתתא" על סדר פרשיות התורה.

נפטר בו' באלול ה'תשס"ד ונטמן בבית הקברות הר הזיתים.

צאצאיו[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -239 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png