רבי אברהם בנימין קלוגר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.

רבי אברהם בנימין קלוגר (בכתיב ארכאי: קלוגער; ה'תר"א 1841 - כ"ט בחשוון תרע"ו 6 בנובמבר 1915), רב ומחבר ספרים בגליציה, בנו ונאמן ביתו של רבי שלמה קלוגר.

ביוגרפיה

נולד בברודי לרבי שלמה קלוגר[1]. את תורתו קנה אצל אביו, שמזכיר דברי תורה משמו בספריו מעת היותו בגיל צעיר מאוד[2]. באלול תרי"ט נשא את פסיל בת אברהם סטרימבר מבסרביה, וקבע את מגוריו בקישינב, שם בנה לו חותנו בית מדרש מלא בספרי קודש ושם למד כשש שנים, במהלכם ההדיר מחדש את הספר "נאות דשא" לרבי דוד שלמה אייבשיץ בתוספת הקדמה. כששב לברודי היה יד ימינו של אביו[דרושה הבהרה], והתמסר להדפסת ספריו.

בשנת תרל"ט נבחר לרבנות ז'ולקייב כמועמד החסידים בעיר, אך עזב לאחר מחלוקת קשה עם המועמד הנגדי רבי חיים אריה לייבוש הורוביץ. בשנת תרנ"ד נעשה ניסיון להושיבו על כס רבנות ברודי, אך נכשל.

היה ממקימי חברת מקיצי נרדמים, מהיוזמים והמעודדים של אסיפת הרבנים בקרקוב בשנת תרס"ג[דרושה הבהרה], ופעל לטובת פליטי הפוגרומים[דרושה הבהרה] מרוסיה.

במלחמת העולם הראשונה גלה לבודפשט, ובה נפטר בליל שבת כ"ט בחשוון תרע"ו. הלווייתו נערכה ביום ראשון. הספידו אותו בנו ר' שלמה, רבי אליעזר סג"ל מישל מטורקא, רבי יעקב שלום סופר מבודפשט, ורבי יעקב יוסף גרוס.

בנו ר' שלמה הדפיס עליו ספר הספד בשם "שיח שלמה" בפרשבורג שנת תרע"ז.

ספריו

צאצאיו

  • בנו ר' יהודה אהרן - מחבר "תולדות שלמה" על סבו רבי שלמה קלוגר.
  • בנו ר' שלמה מוינה.
  • בתו גיטל - אשת אליהו טשרנובולסקי.
  • בתו שרה לאה - אשת צבי הירש וייסהויז מסטניסלב.
  • בתו פרידא אשת - מאיר קלוגמן.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בברית נקרא שמו אברהם יצחק, אולם כאשר חלה בילדותו הוחלף השם לאברהם בנימין.
  2. ^ קושיה משמו בעת שהיה כבן עשר הוא כותב בספרו "מילי דנזיקין", בחכמת שלמה על השו"ע אבן העזר וחושן משפט, ובמודעה לבית ישראל שהדפיס בשנת תרי"ט.

NivdakVeushar.png