רבי אברהם בנימין קלוגר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

רבי אברהם בנימין קלוגר ((בכתיב ארכאי: קלוגער) ה'תר"א 1841 - כ"ט בחשוון תרע"ו 6 בנובמבר 1915), רב ומחבר ספרים בגליציה, בנו ונאמן ביתו של רבי שלמה קלוגר.

ביוגרפיה

נולד בברודי לרבי שלמה קלוגר[1] את תורתו קנה אצל אביו, שמזכיר דברי תורה משמו בספריו מעת היותו בגיל צעיר מאוד[2]. באלול תרי"ט נשא את פסיל בת אברהם סטרימבר מבסרביה, והתיישב בקישינב שם בנה לו חותנו בית מדרש מלא ספרים ולמד שם כשש שנים, במהלכם ההדיר מחדש את הספר 'נאות דשא' לרבי דוד שלמה אייבשיץ עם הקדמה. כששב לברודי היה יד ימינו של אביו[דרושה הבהרה], והתמסר להדפסת ספריו.

בשנת תרל"ט נבחר לרבנות ז'ולקייב כמועמד החסידים בעיר, אך עזב לאחר מחלוקת קשה עם המועמד הנגדי רבי חיים ליבוש הורוביץ. בשנת תרנ"ד נעשה נסיון להושיבו על כס רבנות ברודי, אך נכשל.

רבי אברהם בנימין היה ממקימי חברת מקיצי נרדמים, מהיוזמים והמעודדים של אסיפת הרבנים בקראקא בשנת תרס"ג, ופעל לטובת פליטי הפוגרומים מרוסיה.

במלחמת העולם הראשונה גלה לבודפשט, ובה נפטר בליל שבת כ"ט בחשוון תרע"ו. הלווייתו נערכה ביום ראשון. הספידוהו בנו הרב שלמה, רבי אליעזר סג"ל מישל מטורקא, רבי יעקב שלום סופר מבודפשט, ורבי יעקב יוסף גרוס.

בנו ר' שלמה הדפיס עליו ספר הספד בשם 'שיח שלמה' בפרשבורג שנת תרע"ז.

ספריו

צאצאיו

  • בנו ר' יהודה אהרן (מחבר 'תולדות שלמה' על סבו רבי שלמה קלוגר).
  • בנו ר' שלמה מוינה.
  • בתו גיטל אשת אליהו טשרנובולסקי.
  • בתו שרה לאה אשת צבי הירש וייסהויז מסטניסלב.
  • בתו פרידא אשת מאיר קלוגמן.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. ^ בברית נקרא שמו אברהם יצחק, אולם כאשר חלה בילדותו הוחלף השם לאברהם בנימין.
  2. ^ קושיה משמו בעת שהיה כבן עשר הוא כותב בספרו 'מילי דנזיקין', בחכמת שלמה על השו"ע אבן העזר וחושן משפט, ובמודעה לבית ישראל שהדפיס בשנת תרי"ט.

NivdakVeushar.png