קרן רמון

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
לוגו הקרן

קרן רמוןאנגלית: Ramon Foundation), היא עמותה רשומה שנוסדה ב-2010 על ידי רונה רמון ואישים מובילים בחברה הישראלית. העמותה מנציחה את מורשתו של אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, ובנו אסף רמון, שנספה בתאונת אימונים בספטמבר 2009, באמצעות תוכניות חינוכיות מתקדמות בנושאי מנהיגות, תעופה וחלל.

בועד המנהל של העמותה מכהנים בכירים מחיל האוויר בדימוס, אנשי עסקים ופילנתרופים, דוגמת הטייסים איתן סטיבה ומרדכי קרן, עו"ד שמוליק זיסמן, ברק בן אליעזר (לשעבר מפקד יחידת תלפיות), ארנה סבן, אורן שדיב ואהוד אדלמן. על הקמת הקרן ופעילויות נוספות זכתה נשיאת הקרן, רונה רמון, להדליק משואה ביום העצמאות ה-68 של ישראל[1].  

מיוני 2015 מכהן רן לבנה כמנכ"ל העמותה. נכון ל-2016, העמותה מעסיקה כ-51 עובדים ומדריכים ופועלת בכ-60 רשויות מקומיות ברחבי ישראל. העמותה מפעילה 3 תוכניות חינוכיות מלאות, בהן משתתפים אלפי ילדים מדי שנה. בנוסף לעובדים, מתנדבים בפעילות העמותה השוטפת כ-300 מתנדבים, ביניהם אנשי צוות אוויר מכ-21 טייסות מבצעיות של חיל האוויר, מהנדסי חלל ואסטרונאוטים. העמותה פועלת במודל המבוסס על 'קניין רוחני', בו המוטבים (רשויות מקומיות, בתי ספר) משתתפים בכיסוי עלויות ההפעלה של התוכניות, כשהפילנתרופיה שמגייסת הקרן, משלימה את כיסוי עלויות התוכניות. 

בנוסף לתוכניות אותן הקרן מפעילה בעצמה, העמותה שותפה לעשרות מיזמים ברחבי הארץ ומסייעת לעמותות וארגונים העוסקים בחינוך לחלל.

אילן ואסף רמון

אל"ם אילן רמון היה טייס מעוטר בחיל האוויר הישראלי, שלקח חלק בתקיפת הכור הגרעיני בעיראק בשנת 1981. בשנת 1998 נבחר להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון. לאורך שהותו בארצות הברית כחלק מההכנה למשימת STS-107 במעבורת החלל קולומביה, פעל רמון להפוך את משימת האסטרונאוט הישראלי הראשון לאירוע לאומי. דבר זה בא לידי ביטוי בעיצוב סמל האסטרונאוט שנשא על מדיו, בחפצים שלקח עמו לסיפון המעבורת, דוגמת דגל ישראל, דגל חיל האוויר, מזוזה, אוכל כשר, כוס לקידוש וציור של ילד יהודי מגטו טרזינשטאט.

סרן אסף רמון נספה בתאונת אימונים בספטמבר 2009, מספר חודשים לאחר שסיים את קורס הטיס במגמת קרב בהצטיינות[2]. אסף ואילן הם האב ובן היחידים בחיל האוויר שסיימו את קורס הטיס בחיל האוויר הישראלי בהצטיינות. לאחר אסון הקולומביה, הוקמו שורה של מפעלי הנצחה לזכרו של אילן רמון, ביניהם מרכזי חלל ברחבי הארץ, שבוע החלל הישראלי המתקיים סביב תאריך התרסקות הקולומביה בשבוע הראשון של פברואר, והיישוב 'מצפה אילן'. 

מספר חודשים לאחר מותו של אסף רמון, פתחה רונה את יומניו האישיים של בנה וקראה משפט שהפך לימים להיות המוטו של העמותה : "חונכנו, אחיי ואני, לשאוף להגשמת חלומותינו על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו'". לאחר קריאת היומנים, החליטה ביחד עם חברי המשפחה להקים את עמותת קרן רמון. העמותה קמה כדי לפעול לקידום של פורצי דרך ומנהיגים בחברה הישראלית ברוחם של אילן ואסף רמון.

תוכניות מלאות שהעמותה מפעילה

לוגו מועדון הטייסת
לוגו ספייסלאב

קרן רמון מפעילה שלוש תוכניות ליבה :

 • מועדון הטייסת[3] – תוכנית מנהיגות ערכית לתלמידי בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים. במסגרת התוכנית, עוברים המשתתפים תהליך חונכות אישית וקבוצתית ממדריך מוסמך, תוך שהם מקבלים ליווי מטייסות מבצעיות של חיל האוויר הישראלי. התוכנית מבוססת על הדוקטורט של מייסד התוכנית, ראובן צמח. בשנת 2011 חבר צמח לקרן רמון, ומאז התוכנית התרחבה מ-4 בתי ספר ל-27. התוכנית זכתה בעבר בפרס משרד החינוך לתוכנית חינוכית מצטיינת. כמו כן, התוכנית זיכתה את חיל האוויר בפרס הרמטכ"ל ליחידה מתנדבת בשל מעורבותן של טייסות מבצעיות בפעילות השוטפת.
 • רמון ספייסלאב[4] - תוכנית מנהיגות מדעית דו שנתית המיועדת לתלמידי חטיבות ביניים ותיכון. במסגרת התוכנית מתחרים בני נוער על האפשרות לשלוח ניסוי לתחנת החלל בינלאומית. התוכנית עצמה מועברת על ידי מורה למדעים מבית הספר ומנטור מקצועי מקרן רמון. הגאנט[דרושה הבהרה] השנתי מורכב ממעט מערכי שיעור מובנים, ומושתת על שמונה משימות (כל אחת על שם אחד מחללי אסון הקולומביה, ומשימה מסכמת). התוכנית היא יוזמה של מהנדסי החלל ד"ר רז תמיר-יצחקי ודניאל רוכברגר וקרן רמון, וכיום מופעלת על ידי קרן רמון. במסגרת התוכנית זוכים המשתתפים לסיורים בתעשיית החלל הישראלית ולמפגשים שנתיים עם אסטרונאוטים. התוכנית פועלת גם בארצות הברית. במסגרת פעילות זו, שלחה הקרן 16 ניסויים שונים מכל מיני בתי ספר לתחנת החלל הבינלאומית.
 • אות רמון - תוכנית מנהיגות לתלמידי כיתות י״ב. השותפים לתוכנית - משרד החינוך, משרד המדע, פרס א.מ.ת, בנק דיסקונט וקרן רמון, בוחרים 12–15 תלמידי כיתות י״ב, מצטיינים לימודית, שהוכיחו יכולת מנהיגותית ותרמו תרומה יוצאת דופן לחברה ולקהילה. תלמידים אלה, הנבחרים מתוך למעלה מ-300 מועמדים בוועדות סינון ומכרזי הערכה, משתתפים בתוכנית מנהיגות שנתית במסגרתה הם נפגשים עם מובילי דעה מהממשלה, הכנסת, המגזר העסקי והשלישי, האקדמיה והמחקר. 'אות רמון' נקרא בעבר 'אות תמרי' על שם האלוף נחמיה תמרי, ומנוהל בקרן רמון משנת 2008.
 • רמון סקיילאב - תוכנית לימודי כדור הארץ והסביב המיועדת לתלמידי חטיבות ביניים ותיכון. במסגרת התוכנית בתי ספר לומדים על האטמוספירה, ומתכננים ניסוי מדעי באטמוספירה אותו הם מפריחים על גבי בלון סטרטוספרי. התוכנית מועברת על ידי מורה מבית ספר שעובר הכשרה בקרן רמון. הכנת הניסוי והליך הלימוד מבוצע באמצעות חקר עצמאי של התלמידים ובליווי אנשי סגל בכיר מבית הספר ללימודי הסביבה פורטר באוניברסיטת תל אביב, מהמרכז הבינתחומי בהרצליה ומאוניברסיטת אריאל בשומרון.

פעילויות נוספות להן שותפה הקרן

 • כנסי חינוך לחלל - קרן רמון מפיקה בשיתוף סוכנות החלל הישראלית כנסים מקצועיים למורים בנושאי חלל. בין היתר מפיקה הקרן את 'כנס רמון לחינוך וחלל'[5] ביום האחרון של שבוע החלל הישראלי. בכנס משתתפים מדי שנה מאות מורים העוברים סדנאות על הוראת חלל במגוון מקצועות, והאקטון חלל, בו יוצרים מורים, מהנדסי חלל וחוקרים מהאקדמיה מערכי שיעורים ועזרי הוראה.
 • הרצאות העשרה - הקרן מספקת בידי מורים ואנשי חינוך מערכי שיעורים וסרטים על מעבורת הקולומביה, על אילן ואסף רמון ועל חלל. בשבוע החלל 2015 הועבר מערך השיעור על אילן רמון בכ-200 בתי ספר ברחבי ישראל.
 • תחרויות ארציות בנושאי חלל להנצחת אילן ואסף רמון - במקביל ל'תחום חלל' ותחום 'מנהיגות' הפועלים בקרן, קיים גם תחום 'הנצחה והשראה', בו שותפה הקרן לשורה של תוכניות ומיזמים חינוכיים להנצחת אילן ואסף רמון. נציג הקרן יושב בוועדות ההיגוי של אולימפיאדת רמון למדעים שמופקת על ידי מכון דוידסון, משרד החינוך וסוכנות החלל, 'תחרות רמון לאסטרונומיה', ומלגות אילן רמון של סוכנות החלל.
 • תוכניות עבר - הקרן הפעילה בעבר שתי תוכניות: 'תחרות רמון לפורצי דרך', שהיוותה הליך מיונים לאוניברסיטת סינגולריטי, ו-'spirit of innovation', תחרות יזמות טכנולוגית מדעית לבני נוער עבור קרן קונראד. 

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

 1. ^ "רונה רמון תדליק משואה ביום העצמאות". ynet (בעברית). 6 באפריל 2016. בדיקה אחרונה ב-22 בדצמבר 2016. 
 2. ^ אתר יזכור, עמוד ההנצחה לאסף רמון
 3. ^ ramonFoundation (18 ביוני 2012), מועדון הטייסת - המהדורה המרכזית.flv, בדיקה אחרונה ב-22 בדצמבר 2016 
 4. ^ ramonFoundation (8 בפברואר 2016), ברכת אסטרונאוט נאס״א לחניכי פרויקט ספייסלאב, בדיקה אחרונה ב-22 בדצמבר 2016 
 5. ^ כנס רמון לחינוך וחלל


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +398 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png