קרן השקעות פרטיות

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

קרן השקעות פרטיותאנגלית: Private Equity) היא קרן שמוקמת למטרה של ביצוע השקעות. הקרן מנוהלת על ידי מנהל הקרן שיכול להיות אדם פרטי או חברה ייעודית שהוקמה לשם כך. בדרך כלל מדובר באיש או בקבוצה של אנשי עסקים שפועלים לגייס הון מגופים שונים, כגון קרנות פנסיה, חברות ביטוח, בנקים ומשקיעים פרטיים אמידים במיוחד, הנחשבים מבחינה משפטית לשותפים מוגבלים. המשקיעים מתחייבים להזרים לקרן ההשקעות הפרטית סכומי כסף, שיהוו בסיס לפעילות ההשקעה שלה. הקרן פותחת באיתור השקעות לפי מדיניות מוסכמת מראש, ופועלת לממש אותן בתום תקופה שנקצבה לה מראש. לקרן השקעות פרטיות יש מועד תפוגה שבו היא חדלה להתקיים - לרוב כעשר שנים, עם אפשרות הארכה במספר שנים נוספות. פעמים רבות, ימשיך מנהל הקרן בתפקודו ויגייס קרן חדשה שתמשיך את קודמתה.

תעשיית הקרנות הפרטיות להשקעות החלה לפעול בשנות ה-60' בארצות הברית. מאז היא התפשטה למדינות נוספות וכיום מונה אלפי קרנות המנהלות השקעות במאות מיליארדי דולרים. בישראל פועלות מספר קרנות השקעות פרטיות מקומיות שמתמחות בכלכלה הישראלית- כגון קרן פימי, קרן מרקסטון, קרן פייט, קרן שמרוק, קרן טנא, קרן ריאליטי קרן איתן וקרן קציר. כמו כן, פועלות בישראל קרנות בינלאומיות שעסקו ברכישות של גופים גדולים כחלק מהמדיניות שלהן, כמו קרן אייפקס.

אסטרטגיות פעולה[edit | edit source]

תרשים: מבנה עסקת רכישה ממונפת להון פרטי

מנהל קרן ההשקעות נוהג בדרך כלל להתחייב לדרך פעילות עקבית שבה תנהג הקרן - אסטרטגיית הפעולה שלה. ישנן קרנות שמתמחות בהשקעות בחברות תעשייתיות גדולות באסטרטגיה שמכונה Leveraged Buyout) LBO - רכישה ממונפת). באסטרטגיה זו רוכשת הקרן תוך השקעת הון עצמי בשיעור נמוך ואז מגייסת חוב תוך ניצול נתוניו האיתנים של המאזן (בדרך כלל). בין אם מדובר בהנפקה ציבורית של מניות ואגרות חוב, או הנפקת אגרות חוב, בסופו של התהליך הקרן מנצלת את המבנה של החברה הנרכשת כדי למנף אותו ולגייס הון חיצוני כדי לשלם את תג המחיר לרכישה.

אסטרטגיה אחרת היא "שינוי מגמה" (Turnaround) שבה הקרן מחפשת חברות שסובלות מקשיי נזילות, תפקוד לקוי של ההנהלה, סכסוכים בקרב בעלי השליטה, בעיות תפעוליות וכדומה. היא משתלטת על החברה ומנסה להשביח את תפקודה ולגרוף רווחים תוך השלמת המהלך.

קרנות הון סיכון עשויות להיחשב כמקרה מסוים של קרנות השקעות פרטיות, והן נחשבות לקרנות בעלות הסיכון הרב ביותר משום שהן משקיעות בטכנולוגיות או רעיונות שטרם הוכחו. לכן מצפים מהן המשקיעים לתשואה הגבוהה ביותר עבור השקעתם, אך בשונה מקרנות השקעות פרטיות, קרנות הון סיכון מגדילות את כמות ההשקעות כדי לצמצם סיכונים. סוגים אחרים של קרנות השקעה הן קרנות רכישה, קרנות מימון ביניים, קרנות שניוניות (Secondary funds) הרוכשות תיקי השקעות של קרנות הון סיכון בסוף דרכן, קרנות צמיחה וקרנות נדל"ן או תשתיות.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרן השקעות פרטיות בוויקישיתוףP Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1001 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png