קריפטואנליזה ליניארית

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

בקריפטוגרפיה, קריפטואנליזה לינארית היא שיטה לניתוח צופן סימטרי (לרוב צופן בלוקים), מסוג התקפת גלוי ידוע שבה בידי התוקף טקסט גלוי וטקסט מוצפן מתאים ועליו לחשוף את סיביות המפתח או חלקן. במהלך ניתוח הצופן, מחפש התוקף קירוב ליניארי לפעולתו ובאמצעות הצבה של טקסטים ידועים גוזר ערכים מתוך המפתח.

היסטוריה[edit | edit source]

פיתוח הקריפטואנליזה הליניארית מיוחס לקריפטוגרף היפני מיטסורו מאטסוי שתקף באמצעותה בשנת 1992 את צופן FEAL. בשנת 1993 פרסם מאטסוי התקפה על צופן DES שהייתה הבסיס להתקפה הפומבית הראשונה על הצופן. התקפה זו מסוג התקפת גלוי-ידוע דורשת אחסון של זוגות של טקסט גלוי וטקסט מוצפן מתאים ולכן אינה נחשבת מעשית. מאז פורסמה הפכה השיטה לפופולרית בקרב מנתחי צפנים ועברה שיפורים רבים. כיום השיטה נחשבת לאחת משתי השיטות הפופולריות לתקיפת צפנים יחד עם הקריפטאנליזה הדיפרנציאלית וצפנים מודרניים נדרשים להוכיח עמידות ביחס אליה כתנאי בסיסי לבטיחותם. חשוב להבין כי שיטה תאורטית ל"פיצוח" צופן הוא כל אלגוריתם שמגלה את המפתח בפחות מהזמן הדרוש לכח גס. מבחינה מעשית, ייתכן שגם ביצוע של התקפה זו, למרות יעילותה היחסית לעומת כח גס, ייקח מאות רבות של שנים והיא אינה נחשבת מעשית.

שיטה[edit | edit source]

שימוש בקריפטאנליזה ליניארית מורכב משני שלבים. בשלב הראשון מחפש התוקף קירוב ליניארי בין הטקסט הגלוי, הטקסט המוצפן והמפתח בעל הטיה (Bias) גבוהה ככל האפשר[1]. לאחר שנמצא קירוב ליניארי מספק, מציב התוקף במשוואה זוגות ידועים של טקסט גלוי וטקסט מוצפן כדי לחשב מתוכם חלקים מתוך המפתח. בהתאם לטיב הקירוב יש להציב זוגות כאלה.

לצורך קריפטאנליזה ליניארית, משוואה ליניארית מוגדרת כשוויון בין ביטויים המורכבים ממשתנים בינאריים ופעולת XOR. למשל אם פעולת XOR בין הסיבית ראשונה והשלישית בטקסט הגלוי והסיבית הראשונה בצופן שווה לסיבית השנייה של המפתח הרי שמתקבל: . בצופן אידיאלי משוואה ליניארית מסוג זה שתבטא קשר בין סיביות מסוימות של הטקסט הגלוי, הצופן והמפתח תהיה נכונה במחצית מן המקרים. ביטוי שכזה, המתקיים בהסתברות מסוימת מכונה קירוב ליניארי, ומספר הפעמים שהביטוי נכון הוא ההסתברות שלו. ככל שהסטייה מהסתברות של חצי תהיה גדולה יותר, כלומר ההסתברות קרובה לאפס או אחד, כן יגדלו הסיכויים שהערכים שנבחרו נכונים. הרעיון הוא למצוא משוואות ליניאריות שהסתברותן רחוקה מחצי ככל האפשר.

האופן בו מתאימים קירובים ליניאריים משתנה בהתאם לסוג הצופן. קל לייצג בצורה ליניארית פעולות כגון הזזה וXOR אך פעולות חישוב באמצעות S-Box וחשבון מודולרי לא ניתן לייצג באמצעות משוואה ליניארית ולכן יש למצוא להן קירוב. השיטה המקובלת היא לחשב את כל הקירובים האפשריים לכל פעולה שאינה ליניארית ואז לבחור את הקירוב בעל ההסתברות הטובה ביותר. בצופן בלוקים בדרך כלל מתמקדים בתיבות ההחלפה (S-box) כיוון שזו הפעולה היחידה שאינה ליניארית (כלומר לא ניתן לייצגה על ידי ביטוי ליניארי מצורה כלשהי). לאחר מציאת הקירובים הטובים ביותר עבור הפעולות הלא-ליניאריות מחשבים את ההסתברות הכוללת של כולן ואת השפעת הפעולות הליניאריות על הקירוב כדי למצוא קירוב המייצג את הצופן כולו.

לאחר שנמצא קירוב ליניארי מספק מהצורה:

מציבים בנוסחה זוגות ידועים של (טקסט גלוי, טקסט מוצפן) כדי לגזור את סיביות המפתח. מכיוון שהנוסחה היא קירוב של הפונקציה ולא ייצוג מלא שלה יש להציב מספר זוגות בהתאם לדיוק הקירוב. עבור כל זוג המוצב בפונקציה מתקבל ערך כלשהו של המפתח, הערך המופיע יותר פעמים הוא בעל סבירות גבוהה יותר להיות ערך המפתח הנכון.

את התהליך המתואר ניתן לבצע על קירובים שונים כדי להשיג מספר גדול יותר של ערכי מפתח. כאשר לא ניתן למצוא קירובים נוספים או שמספר סיביות המפתח החסרות קטן מספיק ניתן להפעיל התקפת כח-גס על הצופן.הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ מכיוון שבצופן אידיאלי ההסתברות לערך כלשהו בסיבית הפלט הוא בדיוק . הטיה גבוהה ככל האפשר משמעותה שההסתברות לנכונות הקירוב קרובה ככל האפשר ל-0 או ל-1.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +38430 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png