קנוניה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

קנוניה היא מזימה, לעיתים לא-חוקית אך תמיד חשאית, הנרקמת בין מספר אנשים או קבוצות. הקנוניה מתוכננת על מנת להרע לאדם כלשהו, להורידו ממעמדו, לגרום לו נזק כלכלי, לפגוע בו, או אף להתנקש בחייו.

מקור המונח[edit | edit source]

מקור המילה "קנוניה" הוא במשנה, (שבאה מיוונית κοινωνία קוינוניה, שותפות).

"וכן היה רבן שמעון בן גמליאל אומר, הערב לאישה בכתובתה, והיה בעלה מגרשה, ידירנה הנאה, שמא יעשו קנוניה על נכסיו של זה, ויחזיר את אשתו"[1].

הסבר: אדם קיבל על עצמו להיות ערב לתשלום דמי כתובה לאשה, אם וכאשר בזמן גירושיה לא יהיו כספים בידי הבעל כדי לשלם בעצמו.

קובעת המשנה: הערב לא ישלם את דמי הכתובה, טרם שהבעל יידור נדר, שמכאן ולהבא, אין האישה יכולה ליהנות ממנו, כלומר, אין הם יכולים להינשא בשנית.

קביעה זו של המשנה, באה כדי למנוע מהבעל והאישה לעשות קנוניה כנגד הערב, בכך שיביימו את גירושיהם, יקבלו מהערב את כספי הכתובה, על פי התחייבותו בכתב הערבות, ואז יתחתנו שוב לאחר שכבר אכלו את כספי הערב.

קנוניות בתנ"ך[edit | edit source]

מגילת אסתר מספרת לנו על בגתן ותרש שני שומרי הסף של אחשוורוש מלך פרס אשר זממו לרצוח את המלך, אך קנוניה זאת סוכלה על ידי מרדכי היהודי ששמע את הדברים, ומסרם לאחייניתו אסתר המלכה, זאת דיווחה על כך למלך בשמו של מרדכי, וכעונש על תכנון הקנוניה, הוצאו בגתן ותרש להורג, בתלייה.

קנוניות בקוראן[edit | edit source]

בחלקה השני של סורת אל-עלק, מובא סיפור המייחס לאחד ממנהיגי מכה, שעיין את מוחמד ואת המוסלמים, מזימה לפגוע במוחמד, המכונה "עבד", בזמן שהוא מתפלל. על פי המסופר אללה הוא שסיכל את הקנוניה, באמצעות "מלאכי החבלה".

תאוריית קשר[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תאוריית קשר

תאוריית קשר או תאוריית קונספירציה, היא תאוריה המסבירה מצב או אירוע באופן מהפכני הנראה כסותר את הממצאים הגלויים לעין, על-בסיס ההנחה שגורמים רבי-כוח מסתירים את האמת ומונעים את חשיפתה לציבור. הקונספירציה מסבירה אירועים שונים בניגוד להסבר המקובל שניתן להם, וקובעת כי אירועים אלו אירעו בעקבות קנוניה שנרקחה על ידי אותם גורמים רבי-הכוח, ואשר אינם מעוניינים בחשיפת האמת.

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ בבא בתרא פרק י', משנה ז'

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +373 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png