קולומבו

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
קולומבו
කොළඹ, கொழும்பு
Icons8 flat add image.svg
מדינה / טריטוריה סרי לנקהסרי לנקה  סרי לנקה
מחוז מחוז קולומבו
שטח 37.31 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר
 ‑ במטרופולין
 ‑ צפיפות

642,163‏  (נכון ל-2001)
2,234,000‏  (נכון ל-2001)
17,211 נפש לקמ"ר (נכון ל-2001)
אזור זמן UTC +5.5
www.cmc.lk

קולומבוסינהלית: කොළඹ, בטמילית: கொழும்பு) היא העיר הגדולה ביותר ומרכז העסקים של סרי לנקה. היא סמוכה לעיר הבירה סרי ג'ייוורדנפורה-קוטה. בעיר, השוכנת בחוף הדרומי-מערבי של האי, מתגוררים כ-650,000 תושבים, והיא גם מהווה עיר נמל ראשית.

מקור השם קולומבו הוא מהמילים הסינהליות Kola-amba-thota ‏(කොල-අඹ-තොට) שמשמעותם הנמל עם עצי המנגו מלאי העלווה. הסייר אבן בטוטה מכנה את העיר במאה ה-14 "קאלנפו".

היסטוריה[edit | edit source]

קולומבו הייתה ידועה לסוחרים רומאים, ערבים וסינים כבר יותר מ-2,000 שנה. מוסלמים התיישבו בקולמבו במאה ה-8 בעיקר בשל הנמל שאפשר לקשר בין הממלכה הסוואהילית לבין העולם החיצון.

התקופה הפורטוגזית[edit | edit source]

הפורטוגזים הגיעו לקולומבו במאה ה-16 הם הגלו את התושבים המוסלמים ובנו מצודה כדי להגן על סחר התבלינים. האזור בין המצודה לפנים הארץ היה בלתי מיושב ומיוער בעיקרו. הפורטוגזים נאלצו להגדיל את חיל המשמר עקב התקפות של מנהיגים מקומיים על המבצר. עד היום אזור זה עדיין מכונה המבצר והוא מאוכלס בארמון הנשיאותי ובמלונות חמישה כוכבים.

התקופה ההולנדית[edit | edit source]

ההולנדים כבשו את המבצר הפורטוגזי בשנת 1656 לאחר מצור ארוך שבסופו נותרו לא יותר מ-93 פורטוגזים ניצולים אשר קיבלו מעבר בטוח אל מחוץ למבצר. המקום שימש כבירה תחת השליטה של חברת הודו המזרחית ההולנדית עד שנת 1796 (הכיבוש הבריטי).

התקופה הבריטית[edit | edit source]

הבריטים הפכו את קולומבו לבירת ציילון בשנת 1802 והם האחראים למרבית המבנה של העיר הנוכחית. בחלק מהמקומות בעיר עדיין ניתן למצוא שרידים לאותה תקופה.

לאחר העצמאות[edit | edit source]

השליטה המערבית הסתיימה עם קבלת העצמאות בשנת 1948 מבריטניה. אם כי, לשליטה המערבית הייתה השפעה רבה על סרי לנקה בכלל וקולומבו בפרט. עד היום ההשפעות של הפורטוגזים, הולנדים ואנגלים ניכרות בארכיטקטורה, לבוש, שמות, אוכל וגישה והבניינים מאותן תקופות עדיין עומדים על תילם. העיר מודרנית יותר ומתקדמת יותר מערים רבות במדינות שבסביבה, הדבר היחיד המעיב על ההתפתחות של קולמבו היא המלחמה הנמשכת בין הטאמילים לבין ממשלת סרי לנקה.

קולמבו איבדה את תואר הבירה לעיר שכנה קוטה בשנות ה-80, אך העיר נותרה העיר המרכזית בסרי לנקה הן מבחינת מספר תושבים והן מבחינת החשיבות הכלכלית ואכן מרבית המדינות לא העבירו את השגרירויות שלהן מקולומבו עם העברת הבירה.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

Worldglobe.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +764 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png