קוזאקים

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
אלכסנדר אורלובסקי: דיוקן עצמי במדי קוזאק מאורנבורג; שמן על בד

קוֹזָאקיםרוסית: казаки; באוקראינית: козаки; בפולנית: Kozacy) הוא עם שמורכב בעיקרו מסלאבים מזרחיים שישבו במזרח אירופה. נודעו בשל קהילותיהם העצמאיות והצבאיות-למחצה. הם ישבו בחלקים מחבר העמים הפולני-ליטאי, באימפריה הרוסית, ובברית המועצות (בדרום ובאוקראינה). רובם המוחלט נוצרים בני הכנסייה האורתודוקסית המזרחית או אדוקי האמונה הישנה.

מקור השם[edit | edit source]

השם "קוזאקים" מגיע מהשפות הסלאביות המזרחיות הישנות מהמילים козакъ, kozak, שהושאלו משפת הקומנים, בה משמעותה "איש חופשי". מקור המילה בקזחית שגם היא שפה טורקית. "קוזאק" היה גם השם שניתן לפרש קל באיחוד הפולני ליטאי, ללא התחשבות במוצא האתני.

היסטוריה[edit | edit source]

מקורם של הקוזאקים בקבוצות של איכרים, צמיתים וחולופ שנמלטו מכפריהם או מאדוניהם במהלך המאה ה-12 ואילך במטרה להיות חופשיים. הקוזאקים שהתערבבו עם קבוצות ממוצא טורקי וטטרי התארגנו באזור הספר בין רוסיה לאימפריה העות'מאנית, מקום שבו לא היה שליט ולא הייתה סכנה שאדוניהם לשעבר יבואו להחזירם לשיעבוד. הקוזאקים היו ידועים בכישורים הצבאיים שלהם מאות בשנים. הממשל הסובייטי דיכא אותם, מאחר שמרביתם היו נאמנים לצאר ולכנסייה הרוסית הפרבוסלבית. תחיית תרבות הקוזאקים ברוסיה ובאוקראינה החלה רק לאחר התפרקות ברית המועצות בתחילת שנות ה-90.

אנטישמיות[edit | edit source]

מבחינת היהודים במזרח אירופה זוהו הקוזאקים ותרבותם באופן אינסטינקטיבי בתור אנטישמים שבהמשך תמכו בנאצים ואף ביצעו פוגרומים, ככל הנראה בעקבות גזרות ת"ח ת"ט. עם זאת, היו גם ילדים פולנים נוצרים ויהודים מעטים שאומצו למשפחות קוזאקים. דמות הקוזאק תפסה מקום מרכזי בעולם הדימויים הציוני והיא מוזכרת לא פעם בספרות היידיש ובספרות העברית, כמו למשל בביטוי "הקוזק הנגזל", אשר מדבר על שודד שמתלונן שאחרים שודדים אותו.

ראו גם[edit | edit source]

לקריאה נוספת[edit | edit source]

  • ישראל ברטל, "קוזאק ובדווי: עולם הדימויים הלאומי החדש", בתוך: קוזק ובדווי: עם וארץ בלאומיות היהודית, תל אביב: עם עובד (תשס"ז).

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קוזאקים בוויקישיתוף
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2690 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png