קובץ הערות וביאורים

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

קובץ הערות וביאורים הוא כתב עת תורני של חסידות חב"ד, המכיל חידושי תורה ויוצא לאור מדי שבועיים. בקובץ כותבים רבני וחסידי חב"ד ממדינות שונות בעולם. הקובץ יוצא לאור מדי שבועיים ובתמוז תש"ע הופיע הגיליון האלף שלו.

הקובץ נערך ויוצא לאור על ידי תלמידי ישיבת אהלי תורה בברוקלין. מתלבנים בו נושאים בתורתו של רבי מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ', ונושאים תורניים נוספים. עורכו הראשי הוא הרב אברהם יצחק ברוך גרליצקי, מראשי ישיבת אהלי תורה, ובכל שנה נבחרים שניים או שלושה תלמידים מהישיבה לשמש כעורכים. עם כותבי הקובץ נמנים ראשי ישיבות חב"ד בעולם.

במתכונתו הראשונית הופיע הקובץ החל מקיץ ה'תשל"ג תחת השם "שו"ת התלמידים - אהלי תורה". באותן שנים הייתה מתכונתו צנועה והוא הופיע כמה פעמים בשנה, לקראת מועדים שונים. בשמחת תורה של שנת תש"מ דיבר הרבי מליובאוויטש על הצורך להוסיף בלימוד התורה במשך כל השנה באופן מיוחד. כתוצאה מכך החלו תלמידי הישיבה להוציא לאור את הקובץ מדי שבוע, החל משבת פרשת בראשית אותה שנה, תחת השם "הערות וביאורים". בשנת ה'תשנ"ג החל הקובץ להופיע מדי שבועיים.

בין הכותבים הקבועים בקובץ נמנה הרב חיים רפופורט, בעבר כתב גם הרב אהרן חיטריק.

הקובץ והרבי מלובביץ'[edit | edit source]

הרבי מליובאוויטש היה מקבל בכל שבוע את הקובץ הראשון שיצא מבית הדפוס. פעמים רבות היה הרבי עונה לשאלות שונות שנשאלו בקובץ. הוא אף נתן הוראות ביחס לעריכת הקובץ ולצורתו. בשנת ה'תשמ"ו דרש הרבי שקהל החסידים ישאל שאלות על התורה, בפרט בפירוש רש"י לתורה ויפרסמן בקובץ, והוא יענה על שאלה או שתיים מהן בפומבי, בהתוועדויות.

את שיחות הרבי ותגובותיו לקובץ, יחד עם מידע היסטורי על הקובץ ועורכיו, הדפיסה המערכת בשנת ה'תשע"א בספר בשם "הערות וביאורים".

קישורים חיצוניים[edit | edit source]


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -120 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png