צעירי אגודת חב"ד בניו יורק

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

ארגון צעירי אגודת חב"ד המרכזית (או: צא"ח) הוא ארגון חב"די הפועל מקראון הייטס שבניו יורק ומאגד ואחראי על השלוחים ובתי חב"ד במדינת ניו יורק, ומסונף פורמלית למרכז לענייני חינוך.

הארגון הוקם[1] על ידי הרבי מליובאוויטש בב' באייר בשנת ה'תשט"ו. דרך ארגון זה מסר הרבי לחסידיו[2] בכל רחבי העולם את הוראותיו והדרכותיו בפעילות החגים ועשרת המבצעים שלו.

מדי יום שישי מפעיל צא"ח צוותי בחורים למבצע תפילין וחלוקת נרות שבת ליהודים העוברים ושבים בחנויות ודוכנים בעיר ניו יורק. החל משנת ה'תשל"ו (בערך) מפעיל ספריית השאלה של ספרים תורניים הנמצאת בקראון הייטס, הנקראת בשם ספריית לוי יצחק, על שם אביו של הרבי מליובאוויטש. החל משנת ה'תשמ"ח מוציא לאור מדי שבוע עלון שבועי, הנקרא בשם "לחיים", אותו המופץ בימי שישי. בסביבות החגים מוציא לאור עלוני הסברה על החגים היהודיים בשפה האנגלית. ובחג סוכות עוסק בהקמת סוכות ניידות, בחג החנוכה בהצבת והדלקת חנוכיות ציבוריות. צעירי חב"ד מפעילים[3] גם מדי יום מימי החנוכה את החנוכיה הגדולה בעולם[4] הממוקמת במנהטן, אותה מדליקים במנוף[5], בהדלקות אלו משתתפים בדרך כלל אישי ציבור[6]. בחג הפורים עוסק בחלוקת משלוחי מנות, ובפסח בחלוקת מצות.

יו"ר הארגון הרב דוד רסקין הלך לעולמו בשנת 2011, ומאז עדיין לא מונה לו מחליף. מנהל הארגון הוא הרב שמואל מנחם מנדל בוטמן.

במשך כמה שנים (עד שנת תשכ"ח - 1968), היה ארגון הכנסת אורחים (עבור האורחים שהגיעו להתארח במרכז חב"ד העולמי אצל הרבי) בהנהלת צעירי אגודת חב"ד בניו יורק .

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ הקמת צעירי אגודת חב"ד בניו יורק, על ידי הרבי מליובאוויטש, בסוף ניסן ותחילת אייר ה'תשט"ו. 1) שיחה, בה מורה הרבי להקים את הארגון; תורת מנחם, חי"ד ע' 63 (בסוף העמוד) וע' 64. 2) אגרת, לאספת היסוד של הארגון, בה נותן הרבי קווים ותוכנית; אגרות קודש, חי"א, אגרת ג'תכט.
  2. ^ דוגמה מהוראות הרבי לחסידיו דרך צעירי חב"ד: פרטים ובקשות למבצע תפילין - אגרות קודש חכ"ה, אגרת ט'תכ.
  3. ^ אחד מההדלקות בשנת ה'תשס"ח
  4. ^ ספר הגינס: "המנורה הגדולה בתבל"
  5. ^ שתי ההדלקות בשנת ה'תשס"ז 1 ו2
  6. ^ ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג בהדלקהStub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +506 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png