ציפורה שפירא

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ד"ר צפורה שפירא

צפורה שפירא (נולדה ב־17 במארס 1938, י"ד באדר תרצ"ח) היא בלשנית עברית, בעלת תואר דוקטור בלשון עברית משמשת יועצת לשון, מדריכה ומרצה בדיבור נכון ובהגייה מדויקת. הייתה יועצת הלשון של קול ישראל בתל אביב יותר מ-20 שנה ומורה ומרצה לעריכה ולדיבור בציבור באוניברסיטת בר-אילן ובמכללות שונות.

ביוגרפיה[edit | edit source]

צפורה שפירא נולדה בקרקוב שבפולין, בת למרדכי וחיה וולקן מניצולי רשימת שינדלר. הייתה בגטו קרקוב ושרדה בתור תינוקת יחידה את מחנה פלשוב. מן המחנה הוצאה בתרמיל גב בידי חבר של הוריה שהעבירה לחבר פולני, יוליאן קוסק, מחסידי אומות העולם, אצלו גדלה עד תום המלחמה. שפירא עלתה לארץ בשנת 1945, היא גדלה והתחנכה בתל אביב. למדה בבית הספר היסודי הדתי תלפיות בתל אביב, ואחר כך בתיכון הדתי צייטלין. היא השלימה תואר ראשון בספרות ומקרא באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1961 נישאה לחברה מתנועת בני עקיבא, שמואל שפירא. לזוג נולדו שלושה ילדים: שחל, עופר וורד.

היא סיימה אף לימודי תואר ראשון בלשון ובלשנות שמית באוניברסיטת תל אביב, ולימודי תואר שני ודוקטורט בלשון עברית באוניברסיטת בר-אילן. נושא עבודת הדוקטורט שלה, בהדרכת פרופ' אורה שורצולד, היה: "העברית בתל אביב בשנים תרס"ט-תרצ"ה לפי מודעות". לאורך שנות לימודיה האקדמיים הייתה צפורה מורה ומחנכת ומרצה לסִפרות, תנ"ך ולשון עברית במספר מוסדות חינוך, בהם בית הספר הריאלי בחיפה, סמינר "תלפיות" בתל אביב, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר-אילן ועוד.

בשנים, 1979 - 2003, שימשה צפורה יועצת לשון של "קול ישראל" בתל אביב. במסגרת עבודתה כיועצת לשון בקול ישראל היא גם לימדה והכשירה קריינים וכתבים לדיבור נכון ולהגייה מדויקת. צפורה גם הִגישה בשנת הלשון תוכנית ברשת ב' "על קצה הלשון", שעסקה בענייני לשון בארץ ובתפוצות. נוסף על כך היא ערכה והִגישה חידון בתוכנית "משחקי לילה" של זאב ענר, פינה בתוכנית של רבקה מיכאלי "עברית לנהגים" עברית על מונחי נהיגה ולפני בחירות גם ערכה והגישה ביומן השבוע פינה על העברית של תעמולת בחירות ועוד.

בשנת 2018 הוענק לה תואר יקיר העיר תל אביב-יפו.

מספריה[edit | edit source]

  • דיבור בציבור, בהוצאת מודן
  • הדקדוק העברי השימושי, בהוצאת שוקן
  • דקדוקים א-ג, בהוצאת ספר לכול
  • מילון בחרוזים לילדים,עם אהוד מנור, בהוצאת דניאלה די-נור והקיבוץ המאוחד
  • מי רוצה להיות מיליארדר, בהוצאת שוקן
  • שיבוץ מהיר, בהוצאת אוריון

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +673 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png