צחי הנגבי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
צחי הנגבי
מדינה ישראלישראל  ישראל
מפלגה הליכוד, קדימה
שר בלי תיק
30 במאי 201626 בדצמבר 2016
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
17 במאי 2020–מכהן
(47 שבועות וגם 4 ימים)
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר החקלאות
20 בינואר 2020–17 במאי 2020
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר לשיתוף פעולה אזורי
26 בדצמבר 2016–17 במאי 2020
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר לביטחון פנים
28 בפברואר 20035 בספטמבר 2004
תחת ראש הממשלה אריאל שרון
שר במשרד ראש הממשלה
6 בספטמבר 20044 במאי 2006
תחת ראש הממשלה אריאל שרון, אהוד אולמרט
שר התחבורה
15 בדצמבר 200228 בפברואר 2003
תחת ראש הממשלה אריאל שרון
שר לאיכות הסביבה
7 במרץ 200128 בפברואר 2003
תחת ראש הממשלה אריאל שרון
→ דליה איציק
שר המשפטים
4 בספטמבר 1996–6 ביולי 1999
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר הבריאות
18 ביוני 199612 בנובמבר 1996
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
חבר הכנסת
21 בנובמבר 198810 בדצמבר 2005
פנינה רוזנבלום ←
יצחק שמיר בעת ביקור ברפא"ל. מאחוריו עוזרו, צחי הנגבי, ומימינו יוסף לוין, איש רפא"ל' 1985
צחי הנגבי על רקע חומות העיר העתיקה של ירושלים, אוגוסט 2019

צחי הנגבי (נולד ב־26 בפברואר 1957) הוא שר בלי תיק וחבר הכנסת מטעם הליכוד. קודם לכן כיהן בתפקיד שר המשפטים, שר התחבורה, שר הבריאות, השר לביטחון הפנים, השר לשיתוף פעולה אזורי, שר החקלאות, שר התקשורת והשר להגנת הסביבה. כמו כן, שימש כסגן שר החוץ, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, יו"ר ועדת הכלכלה, יו"ר ועדת הכנסת ויו"ר הקואליציה.

הנגבי נבחר לראשונה לכנסת בשנת 1988, והיה חבר כנסת מאז כמעט ברציפות, כולל חמש שנים במפלגת "קדימה". בסוף 2010 פרש מן הכנסת לאחר שהורשע בעניין מינויים פוליטיים ונגזר עליו קלון. הוא שב לכנסת לאחר הבחירות הבאות בשנת 2013.

הנגבי מופקד מטעם ראש הממשלה על נושאים מדיניים במשרד החוץ: היחסים עם הוותיקן ושאר הכנסיות הנוצריות, נציג ישראל בוועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, נציג ישראל בארגון לשיתוף פעולה אזורי ביטחוני באירופה ואחראי למציאת פתרון בסוגיית הכותל.

ביוגרפיה

תחילת דרכו

הנגבי נולד בירושלים. אימו גאולה כהן, לימים ח"כ מהליכוד ומהתחייה, ואביו עמנואל הנגבי, ממפקדי המבצעים של הלח"י. הוריו נפרדו כשהיה בן חמש והוא גדל עם אמו. שימש כתב נוער ב"מעריב לנוער". התגייס לצה"ל ושירת ככתב בעיתון במחנה. לאחר שהצליח להעלות את הפרופיל הרפואי שלו התנדב לשרת בחטיבת הצנחנים[1], שירת בגדוד 202, כשהוא ממשיך לדווח על קורותיו לעיתון במחנה[2]. לאחר שחרורו עבד ככתב בגלי צה"ל. את פעילותו הפוליטית החל בהתארגנות נגד שלום עכשיו. ב-1979 נבחר ליו"ר התאחדות הסטודנטים באוניברסיטה העברית. כמו כן כיהן כיו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל עד 1982. בעקבות קטטה בקמפוס האוניברסיטה הוא הורשע בעבירה של תגרה במקום ציבורי ונדון למאסר על תנאי וקנס. עם נסיגת כוחות צה"ל מסיני ופינוי העיר ימית התבצר הנגבי, ביחד עם כמה מחבריו, על אנדרטת ימית, ורק לאחר הפצרות מרובות הסכים לרדת מן האנדרטה. בעת היותו יו"ר התאחדות הסטודנטים שימש גם יושב ראש מועצת המנהלים של חברת הנסיעות הסטודנטיאלית איסתא. יחד עם ישראל כץ הגיש תלונה בה טען שמנהלי החברה פעלו להבריח את נכסי איסתא לחברה אחרת שהוקמה: איסתא ליינס. שופטת בית משפט השלום בירושלים, אסתר קובו, זיכתה בשנת 1987 את כל הנאשמים ובפסק דינה ציינה לגבי עדותו של הנגבי: "בעדותו לא תמיד הייתה האמת העובדתית נר לרגליו"[3].

בעל תואר ראשון מהחוג ליחסים בינלאומיים של האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר ראשון מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה זו.

כיהן כיו"ר מטה ההסברה של הליכוד ועוזרו של שר התחבורה חיים קורפו. בשנים 19841986 כיהן כיועצו של שר החוץ יצחק שמיר, ובשנים 1986–1988 היה מנהל לשכתו של שמיר בתפקידו כראש הממשלה. החל משנת 1988 הוא כיהן כחבר כנסת מטעם הליכוד (עד פרישתו ל"קדימה" בשלהי הכנסת השש עשרה). בכנסת ה-13 כיהן כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת. במקביל לחברותו בכנסת השלים את לימודי המשפטים, והתמחה בעריכת דין אצל עורך הדין רוני בר-און (לימים שר בממשלת ישראל).

שר בממשלות ישראל

ב־18 ביוני 1996 מונה לשר הבריאות. בספטמבר 1996 מונה למ"מ שר המשפטים במקומו של יעקב נאמן, נגדו נפתחה חקירה פלילית. כעבור שלושה חודשים מונה לשר המשפטים והתפטר מתפקיד שר הבריאות.

כשר המשפטים הביא בפני הכנסת, בין היתר, את הצעות החוק הבאות:

 • החוק למניעת אלימות במשפחה (תיקון מס' 3), בנובמבר 1996, שהרחיב את סמכות בית המשפט להיאבק בתופעות של אלימות במשפחה;
 • חוק בתי המשפט לעניינים מנהליים, בינואר 1997, שמאפשר לאזרח לנהל את ההתדיינות שלו עם רשויות השלטון בהליך יעיל ומהיר יותר, בלא להיזקק לעתירה לבג"ץ העמוס לעייפה;
 • חוק לעזרה משפטית בין מדינות, בפברואר 1997, שמקל על שיתוף הפעולה בין מדינת ישראל לבין מדינות זרות, בהליכים פליליים ואזרחיים;
 • חוק שירות נתוני אשראי, בדצמבר 1997, שנועד להסדיר את תחום מתן וקבלת האשראי כך שתקטן האפשרות לפגיעה בחיי המסחר והכלכלה;
 • חוק שירות הביטחון הכללי, במרץ 1998, שהסדיר את סמכויותיו ותפקידיו של השב"כ ואת דרכי הבקרה והפיקוח על פעולותיו;
 • תיקונים לחוק העברת אסירים לארצותיהם וחוק ההסגרה, במאי 1998, שנועדו לאזן בין שני יעדים: עשיית דין עם עבריינים, תוך שמירה על מעמדם וזכויותיהם של חשודים אזרחי ישראל;
 • חוק איסור הלבנת הון, בחודש אפריל 1999, שנועד לשלב את ישראל במערכה העולמית נגד העבריינות, בפרט בתחום הפשע המאורגן, הסחר בסמים והטרור.

בעת שכיהן כשר המשפטים היה מעורב בפרשת בר-און חברון, בה נטען כי הטעה את הממשלה ואת בנימין נתניהו בקשר לעמדתו של אהרן ברק באשר למינויו של בר-און. היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, החליט שלא להגיש כנגדו כתב אישום בעניין זה.

בשנת 1998 נטען כי בעת שהנגבי שימש יושב ראש ועדת משנה של ועדת הכלכלה של הכנסת, שעסקה בחקיקת חוקים למלחמה בתאונות הדרכים, שימש כמנכ"ל בשכר של עמותה בשם "דרך צלחה"[4]. גם בעניין זה חקרה המשטרה, ואף בעניין זה מצא היועץ המשפטי כי אין מקום להגיש כתב אישום כנגד הנגבי[5].

בשנת 2001 מונה לשר לאיכות הסביבה. בתפקיד זה הוביל את העברת חוק הפיקדון על בקבוקים ומיכלי משקה. בשלהי 2002, סמוך לבחירות לכנסת ה-16, מונה לשר התחבורה נוסף על תפקידו כשר לאיכות הסביבה.

ב־2003 מונה לשר לביטחון הפנים. בעקבות המינוי התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ[6] בטענה כי העובדה שהנגבי היה מעורב בפרשיות רבות פוסלת אותו מלמלא את התפקיד. בג"ץ דחה את העתירה.

כשר לביטחון הפנים יזם הנגבי, בין היתר, את ההחלטות הבאות:

 • אוגוסט 2003 – הורה למשטרת ישראל לאפשר ביקורי יהודים ותיירים בהר הבית, לאחר שאלה נמנעו, בהנחיית ערפאת, מאז ספטמבר 2000. מאז פתיחת הר-הבית מתקיימת באתר שגרת ביקורים מוסדרת, חמישה ימים בשבוע, בשעות קבועות[7].
 • מרץ 2004 – הקבינט החברתי-כלכלי אישר את הצעת הנגבי להקים יחידת משטרה ארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ). ייעודה הוגדר: "הובלת מאבק כלל מערכתי לצמצום תופעות של פשיעה כלכלית – הוצאת כספים או מניעת כספים מן הקופה הציבורית או אובדן ונזק לנכסים ציבוריים".
 • מאי 2004 – הציע לממשלה את מועמדותו של ניצב משה קראדי, מפקד מחוז הדרום במשטרה, לכהונת מפכ"ל המשטרה. הצעה זו התקבלה בהפתעה, בשל החלטת הנגבי לדלג על פני מועמדים ותיקים יותר. הנגבי הסביר כי הצעד נועד להצעיר את סגל הפיקוד הבכיר במשטרה ולרענן את הנהגתה. הממשלה אישרה פה אחד את מינויו של קראדי למפכ"ל ה-15 של המשטרה, החל מ-1.8.04.
 • יולי 2004 – [דרוש מקור] הציג בפני הכנסת תיקון לחוק: הקמת מאגר DNA במשטרת ישראל. ההצעה – תיקון לחוק סדר הדין הפלילי (נטילת אמצעי זיהוי ומאגר אמצעי זיהוי) – נועדה לסייע למחלקה לזיהוי פלילי במשטרה לפענח פשעים שלא ניתן לגלות את זהות מבצעיהם באמצעות המאגרים הקיימים במשטרה – מאגרי טביעות האצבע, ומאגר התצלומים. הצעת החוק אושרה.

במפלגת קדימה

בנובמבר 2005 מונה ליו"ר זמני של הליכוד בעקבות פרישת יו"ר הליכוד אריאל שרון מהמפלגה והקמת קדימה. ב-7 בדצמבר הודיע הנגבי על הצטרפותו לקדימה. "הלב אמר להישאר בבית הפוליטי שבו גדלתי", אמר הנגבי, "אבל ההיגיון הממלכתי אמר להצטרף למהלך הפוליטי ההיסטורי לצידו של ראש הממשלה". הנגבי, שתמך בקריאה ראשונה בהצעת החוק ליישום תוכנית ההתנתקות[8], הודה כי "בעמדות המדיניות שלי יש תזוזה מתמשכת לאורך השנים". הצטרפותו של הנגבי לשרון בלטה במיוחד על רקע ידיעות לפיהן המשטרה תמליץ להעמידו לדין בפרשת המינויים (כפי שאכן עשתה כעבור זמן לא רב), אבל הנגבי דחה טענות בדבר קשר בין הדברים. הוא הודיע על התפטרותו מהכנסת ("המנדט שלי שייך לליכוד, אני מחזיר אותו לליכוד")[9].

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת

הנגבי (משמאל), עם בוז'י הרצוג, ויעקב פרי, ינואר 2013
צחי הנגבי באירוע שבתרבות עם משה נסטלבאום בפתח תקווה, אוגוסט 2019

בבחירות לכנסת השבע עשרה הוא מוקם במקום התשיעי ברשימת קדימה לכנסת ונבחר מטעמה בבחירות אלו. בכנסת זו שימש הנגבי כיו"ר ועדת החוץ והביטחון. במהלך מלחמת לבנון השנייה ספג הנגבי ביקורת ציבורית כאשר נסע בזמן המלחמה לביקור פרטי בן מספר ימים מחוץ לישראל, בעודו משמש יו"ר ועדת החוץ והביטחון.

לאחר המלחמה כתבה הוועדה בראשותו דו"ח נרחב[10] ביחס למלחמה, אשר התפרסם בדצמבר 2007. מסקנות הדו"ח נתפסו על ידי התקשורת עם פרסומם כקשות במיוחד כלפי הצבא, על אף שכללו ביקורת נוקבת גם כלפי החלטות הממשלה.

במהלך שנת 2008 חוקקה ועדת החוץ והביטחון בראשותו שני חוקים בולטים: חוק שירות המילואים, אשר מעניק זכויות, הטבות והכרה ממלכתית למערך המשרתים במילואים; וחוק המטה לביטחון לאומי, אשר מעגן בחוק, ברוח המלצות ועדת וינוגרד, את מעמדו, סמכותו, ואחריותו של המטה לביטחון לאומי (לשעבר - המועצה לביטחון לאומי), כגוף המרכז את תהליכי קבלת ההחלטות של הממשלה בנושאי החוץ והביטחון.

בבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום הרביעי ברשימת קדימה לכנסת. אף שקדימה לא הצטרפה לממשלה, המשיך בתפקידו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון, לאחר שמפלגת העבודה החליטה שלא למנות נציג מטעמה לתפקיד. בכך, היה ליו"ר הראשון של ועדה זו שהוא מטעם האופוזיציה.

במהלך כהונתו בכנסת יזם את חקיקת חוק לפינוי שדות מוקשים (החקיקה הושלמה לאחר שחדל לכהן כחבר הכנסת). כן יזם תיקון לחוק תשלומים לפדויי שבי המבטל את תקופת ההתיישנות להגשת בקשות להכרה לפי החוק וכן חוק הקובע כי תינתן הנחה בארנונה לנכי נפש שזכאים למסגרות מגורים בקהילה, כגון דיור מוגן, אף שאינם נחשבים מחזיקים בנכס.

פרשת המינויים הפוליטיים

באוגוסט 2004 הגיש מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, דו"ח שעסק במינויים פוליטיים במשרד לאיכות הסביבה בעת כהונת הנגבי כשר במשרד[11]. לטענת הדו"ח, נעשו במשרד לאיכות הסביבה עשרות מינויים פוליטיים, ובהם גם מינויים למשרות פיקטיביות. משנפתחה חקירת משטרה בעניין, הנגבי השעה עצמו מתפקיד השר לביטחון הפנים, בספטמבר 2004. בעקבות זאת מונה לשר במשרד ראש הממשלה.

משפטו בנושא המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה נפתח בשנת 2006 בבית משפט השלום בירושלים וכלל אישום בעברות של הפרת אמונים, עדות שקר ושוחד בחירות. בשנת 2008 נדחתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז הצעה של פרקליטיו של הנגבי לעסקת טיעון[12]. ב-13 ביולי 2010 ניתנה הכרעת הדין: הנגבי הורשע בעדות שקר בפני ועדת הבחירות המרכזית בעניין אחריותו לפרסום בעלון פנימי של מרכז הליכוד וזוכה משלושה אישומים: שוחד בחירות, מרמה והפרת אמונים, וניסיון להשפיע על בעל זכות הצבעה. בעניין האישום בהפרת אמונים הציגו השופטים שלוש דעות: אחד השופטים ביקש לזכות, השני ביקש להרשיע, ואילו השלישי ביקש לבטל את האישום מטעמי הגנה מן הצדק. לאור זאת לא הורשע הנגבי בסעיף זה[13]. ב-9 בנובמבר 2010 החליט בית המשפט ברוב של שני שופטים, נגד דעתו החולקת של אב בית הדין, כי יוטל על הנגבי קלון, ועקב כך הושעתה חברותו בכנסת. עוד נגזרו עליו קנס בסך 10,000 ש"ח, והתחייבות להימנע מעבירה דומה (לתקופה של שלוש שנים) בסך 10,000 ש"ח[14].

ב-23 בדצמבר 2010 מסר הנגבי מכתב התפטרות ליושב ראש הכנסת ראובן ריבלין. עקב שביתת הפרקליטים לא הגישה הפרקליטות ערעור על זיכויו. ב-27 בדצמבר 2010 פסקה חברותו של הנגבי בכנסת כיוון שלא ניתן היה עוד להגיש ערעור על פסק הדין[15].

המשך פעילותו

סוכות עם שגריר ארצות הברית בישראל, משמאל לימין: יעקב אשר, דן שפירו, הנגבי וגדעון סער, הרצליה 2011
השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, באוקראינה, לצידו משמאל סגנית השר לשילוב אירופי-אטלנטי של אוקראינה, איוונה קלימפוש-צינצאדזה (אנ'), מרץ 2018

מאמצע שנת 2011 לערך, הועסק הנגבי על ידי חברת תעש בתפקיד יועץ, בשכר של כ-5,000 דולר לחודש. העסקתו זו עוררה ביקורת על רקע הקשיים הכספיים בהם מצויה החברה, שלצורך המשך פעילותה קיבלה הלוואות מהמדינה בסך של 2.83 מיליארד שקל מאז שנת 2000 ועד אוגוסט 2012[16]. במהלך שנת 2012 לימד הנגבי בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו קורס בשם ״ההיבטים המשפטיים של הסיכול הממוקד״[17].

הכנסת ה-19

הנגבי הודיע על כוונתו להתמודד בבחירות לכנסת התשע-עשרה[18]. ב-22 ביולי 2012 פורסם בתקשורת כי הוא ניהל מגעים עם הליכוד כדי לחזור לשורותיו ולהביא עמו שבעה ח"כים שיתפלגו מסיעת קדימה. למחרת הודיע הנגבי על עזיבת קדימה ושובו לשורות הליכוד[19]. הנגבי הוצב במקום ה-26 ברשימת הליכוד ישראל ביתנו ונבחר לכנסת.

בתחילת פעולתה של הכנסת ה-19 מונה הנגבי ליו"ר ועדת הכנסת. ביוני 2014 סיים את תפקידו כיו"ר ועדת הכנסת ומונה לסגן שר החוץ, הוא כיהן בתפקיד עד התפטרותו של אביגדור ליברמן במאי 2015. ב-24 בדצמבר 2014, לאחר התפטרותה של יעל גרמן, מונה גם לסגן שר הבריאות.

הכנסת ה-20 עד הכנסת ה-22

לקראת הבחירות לכנסת העשרים הוצב הנגבי במקום השנים-עשר ברשימת הליכוד, ונבחר לכנסת. בהמשך מונה ליו"ר הקואליציה וליו"ר ועדת החוץ והביטחון. במאי 2016 מונה לשר בלי תיק במשרד ראש הממשלה. בדצמבר 2016 הוחלט למנותו לשר לשיתוף פעולה אזורי במקום ראש הממשלה בנימין נתניהו[20]. בראשית 2017 מילא הנגבי את מקום שר התקשורת למשך שלושה חודשים[21].

בינואר 2020 מונה לשר החקלאות, בנוסף לתפקידו כשר לשיתוף פעולה אזורי.[22]

הכנסת ה-23

ב-17 במאי 2020, הושבע הנגבי לתפקיד שר במשרד ראש הממשלה, במסגרת הממשלה ה-35.

חיים אישיים

הנגבי מתגורר במבשרת ציון עם אשתו רנדי, ולהם ארבעה בנים.[23]

קישורים חיצוניים

ויקימילון ציטוטים בנושא צחי הנגבי בוויקיציטוט
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צחי הנגבי בוויקישיתוף
מאמרים פרי עטו

הערות שוליים

 1. ^ ח"כ צחי הנגבי, ‏יצא מן הקרבות כאריק מלך ישראל, באתר ‏mako‏‏, ‏12 בינואר 2014‏.
 2. ^ צחי הנגבי‏, צחי הנגבי יצא לעצור מבוקשים בשכם, באתר וואלה! NEWS‏, 14 באוגוסט 2009.
 3. ^ "האמת העובדתית לא הייתה נר לרגליו", באתר גלובס, 17 בנובמבר 1997
 4. ^ הדס מגן, יואב יצחק, ‏המלצה בפרקליטות: להעמיד את הנגבי לדין בשל מירמה בפרשת "דרך צלחה", באתר גלובס, 13 באוקטובר 1999
 5. ^ בניגוד להמלצות: היועץ סגר תיק הנגבי בפרשת "דרך צלחה", באתר הארץ, 26 בפברואר 2003
 6. ^ בג"ץ 1993/03
 7. ^ יהונתן ליס, אלוף בן, נדב שרגאי, היערכות לפתיחת הר הבית ליהודים בשבוע הבא: מגעים אחרונים עם הווקף; הנגבי: ההר ייפתח גם באופן חד-צדדי; הווקף: דבריו הם התגרות מיותרת, באתר הארץ, 12 באוגוסט 2003
 8. ^ באתר הכנסת
 9. ^ מיה בנגל, "הלב אמר ליכוד, השכל החליט שרון", באתר nrg‏, 7 בדצמבר 2005
 10. ^ הכנסת, ועדת החוץ והביטחון, דין וחשבון בנושא הפקת לקחי מלחמת לבנון השנייה, דצמבר 2007 – טבת תשס"ח, באתר הכנסת
 11. ^ דוח ביקורת על מינויים פוליטיים ומינויים בלתי תקינים במשרד לאיכות הסביבה, באתר של מבקר המדינה
 12. ^ איציק וולף, "מזוז: דחינו הצעה לעסקה עם הנגבי", אתר חדשות מחלקה ראשונה, ‏01.07.08
 13. ^ פ (י-ם) 4063/05 מדינת ישראל נגד צחי הנגבי ושמואל הרשקוביץ, ניתן ב-13 ביולי 2010
  תומר זרחין, ח"כ צחי הנגבי זוכה בפרשת המינויים הפוליטיים; הורשע במתן עדות שקר, באתר הארץ, 13 ביולי 2010;
  בית המשפט הכריע: צחי הנגבי הורשע בעדות שקר וזוכה משאר העבירות, נענע10, 13.07.2010
 14. ^ פ (י-ם) 4063/05 מדינת ישראל נגד צחי הנגבי, ניתן ב-9 בנובמבר 2010
 15. ^ הודעה על חילופי גברי בכנסת, רשומות - ילקוט הפרסומים
 16. ^ הדר קנה, בלעדי ל"כלכליסט": תעש: אין כסף למשכורות, אבל יש ליועץ, כלכליסט, 6 באוגוסט 2012
 17. ^ הביוגרפיה של צחי הנגבי, באתר של הנגבי
 18. ^ ראיון של צחי הנגבי לידיעות אחרונות, באתר של הנגבי
 19. ^ הודעתו של הנגבי בעמוד הפייסבוק שלו, 23 ביולי 2012
 20. ^ החלטה מספר 2181 של הממשלה, משרד ראש הממשלה, ‏20 בדצמבר 2016
 21. ^ רונן פולק,[1] רשת ב 21 בפברואר 2017
 22. ^ החלטה מספר 4824 של הממשלה מיום 20.01.2020
 23. ^ דנה ירקצי‏, המשכן, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בפברואר 2015
צחי הנגבי - תבניות ניווט

תבנית:קבינט מדיני-ביטחוניערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +5790 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png