צ'אט

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
מסך תוכנת Pidgin למסרים מיידים שבה ניתן לשוחח

צֶ'אט או צֶ'טאנגלית - chat), בעברית שִׂיחוּחַ, הוא שיחה כתובה מיידית בין אנשים ברשת האינטרנט. בעולם קיימות מערכות צ'אט רבות, אשר מאפשרות למשתמשים המתחברים לרשת האינטרנט לשוחח אחד עם השני או בקבוצות. פעולה כזאת נקראת בעגת המחשבים העברית לְצ'וֹטֵט.

בדרך כלל, במערכות כאלה ישנם 'ערוצים' שונים (המכונים גם "חדרים") אליהם נכנסים המשתמשים, ובהם מתבצעת שיחה משותפת של כל הנוכחים בערוץ. כל משתמש מקליד את שהוא רוצה להגיד, תחת כינוי-משתמש שאותו בחר לעצמו עם כניסתו לצ'אט, ושאר המשתמשים רואים ויכולים לקרוא את דבריו, וכמובן להגיב. בנוסף לחדרים, ישנה אפשרות לדבר באופן פרטי. באפשרות זו נערכת שיחה פרטית בין שני משתמשים, אשר אינה ניתנת לצפיה על ידי משתמשים אחרים.

בניגוד לפורום שהוא מעין לוח מודעות אלקטרוני שבו כל הנכתב נשמר עד אשר מנהלי הפורום מחליטים למחוק או לארכב, בצ'אט המידע שנכתב על פי רוב אינו נגיש לגולשים לאחר התנתקות מהצ'אט.

קיימים כמה סוגים של צ'אטים:

  • חדרי צ'אט באתרי אינטרנט שיש לגלוש אליהם כדי להתחבר. חדרי האינטרנט בדרך כלל מפוקחים על ידי מנַטרים מטעם האתר שיש באפשרותם "לזרוק" מהצ'אט אנשים שמפרים את הכללים. יתרונם בכך שמתקיימת בהם פגישה אקראית עם קהל גדול ומגוון, שבדרך כלל אין דרך אחרת להיות נגיש אליו.
  • תוכנות למסרים מיידים כדוגמת ICQ וסקייפ שבאמצעותן ניתן לצ'וטט עם חבורה מצומצמת שנקבעת מראש, ואף ניתן לחפש חברים לפי תכונות מסוימות. בתוכנות אלו הפרטיות של הגולשים גדולה יותר, מאחר שאין "אח גדול" שמפקח על התכתובת כמו שנעשה בחדרי צ'אט. לעיתים מצורפות לכתיבה אפשרויות נוספות כמו תקשורת קולית ואף תצוגת וידאו.
  • תוכנות פלאפונים חכמים כדוגמת וואטסאפ או טלגרם שבאמצעותן ניתן לצ'טט דרך הטלפון הנייד, וגם בהן לפעמים מצורפות אפשרויות נוספות כמו תקשורת קולית או תצוגת וידאו.

IRC[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – IRC

פרוטוקול (IRC (Internet Relay Chat הוא פרוטוקול אינטרנט לצ'אט. פרוטוקול זה תוכנן לתמוך ולתת שירותי שיחה למשתמשים רבים מאוד בו זמנית, בחדרים רבים, על פני שרתים רבים הפזורים ברחבי העולם. הפרוטוקול תומך בהעברת קבצים. שיטה זו מכונה DCC. אל השרתים מתחברים בעזרת תוכנות, הפופולרית בהן למערכת ההפעלה חלונות היא תוכנת mIRC.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +15 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png